5. marec v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 05.03.2021

Filip Zadina (Dave Reginek, Detroit Red Wings; marec 2019)

05.03.1953: Gordie Howe premieňa trestné strieľanie

Dňa 5. marca 1953 nastúpili Detroit Red Wings vo svojej Olympii proti New York Rangers a najmä vďaka dvom gólom a trom asistenciám Gordieho Howea zvíťazili presvedčivo 7:1.

Howe po prvýkrát skóroval v 36. minúte, keď vo vlastnom oslabení a z trestného strieľania prekonal Gumpa Worsleyho a zvýšil na 5:0. Neskôr, v 42. minúte, upravil v presilovke na 6:0.

Trestné strieľanie z 36. minúty bolo pre Howea prvým z jeho dvoch v NHL. Druhé trestné strieľanie absolvoval v posledný deň roka 1961 v zápase s Torontom a opäť bol úspešný.

Výraznejšie bodovali aj Ted Lindsay (2+0), Alex Delvecchio (1+2), Johnny Wilson, Red Kelly (obaja 1+1), Metro Prystai (0+3) a Marty Pavelich (0+2). Terry Sawchuk v bráne Red Wings prišiel o čisté konto necelých jedenásť minút pred koncom, kedy ho v presilovke prekonal Aldo Guidolin.

05.03.1986: Petr Klíma strieľa svoj prvý hetrik v NHL

Petr Klíma začal hrávať za Detroit Red Wings v sezóne 1985/86, rýchlo sa zaradil medzi najlepších strelcov mužstva a zanedlho sa dočkal prvého hetriku v NHL. Stalo sa tak 5. marca 1986, kedy Red Wings hrali v Chicagu proti domácim Black Hawks (v tej dobe sa ich názov písal takto) a uspeli 8:3, hoci domáci hokejisti ich prestrieľali 47:29 a po prvej tretine viedli 2:0.

Klíma dal prvé dva góly v druhej tretine a hetrik zavŕšil v 55. minúte gólom na 7:3. Stal sa druhým československým hráčom s hetrikom v drese Red Wings; prvým bol Václav Nedomanský. Do konca svojho pôsobenia v Detroite strelil ešte štyri hetriky, z toho dva v play-off 1988.

Pod víťazstvo 7:3 sa výraznejšie podpísali aj štvorbodoví Kelly Kisio (2+2) a Reed Larson (1+3), a samozrejme brankár Greg Stefan, autor 44 úspešných zákrokov.

05.03.1991: Druhý hetrik v podaní Jimmyho Carsona

Dňa 5. marca 1991 privítali Detroit Red Wings na svojom ľade mužstvo Quebec Nordiques a najmä zásluhou troch gólov Jimmyho Carsona vyhrali 6:3. Carson najskôr krátko po polovici zápasu zvýšil na 4:1 a potom v 49. minúte dvoma gólmi v rozmedzí 14 sekúnd uzavrel skóre zápasu. Išlo o druhý z jeho štyroch hetrikov v detroitskom drese.

Okrem Carsona skórovali Bob Probert, Paul Ysebaert a Doug Crossman. Probert pridal aj asistenciu, Shawn Burr asistoval trikrát a trio Steve Yzerman, Steve Chiasson, Yves Racine dvakrát. V bránke Red Wings nastúpil Tim Cheveldae a zastavil 19 striel.

05.03.1999: Brendan Shanahan a jeho piaty hetrik

Hetrik z 5. marca do tretice, tentoraz v podaní Brendana Shanahana. Dočkal sa 5. marca 1999 pri víťazstve 7:2 na ľade Phoenix Coyotes. Bol to piaty z jeho desiatich hetrikov v drese Detroitu. Viac hetrikov nastrieľali za Red Wings len Steve Yzerman (22), Gordie Howe (20) a Norm Ullman (14).

Okrem Shanahana zažiaril aj Igor Larionov, autor troch gólových prihrávok. Steve Yzerman, Slava Kozlov a Mathieu Dandenault strelili po góle a pridali jednu asistenciu, gólovo sa presadil aj Tomas Holmström. Nicklas Lidström s Larrym Murphym rozdali po dve gólové prihrávky. Chris Osgood v bránke Red Wings zneškodnil 36 striel, pustil za chrbát iba dva puky z hokejky Keitha Tkachuka v presilovke a zaznamenal sekundárnu asistenciu pri treťom góle Shanahana.

05.03.2000: Steve Yzerman prekonáva Stana Mikitu

Dňa 5. marca 2000 hrali Detroit Red Wings na ľade Dallas Stars a vyhrali 5:3. Dvoma asistenciami tomu pomohol kapitán Steve Yzerman. Dostal sa tým na métu 927 asistencií v zápasoch základnej časti a stal sa novým rekordérom ligy v počte asistencií v základnej časti medzi hráčmi, ktorí celú kariéru hrali za jeden klub NHL. Prekonal Stana Mikitu, autora 926 asistencií v drese Chicaga, a do konca kariéry zveľadil tento rekord na 1.063 gólových prihrávok.

Pri víťazstve 5:3 zažiaril aj Sergej Fiodorov, autor dvoch gólov a jednej asistencie. Okrem neho skórovali Nicklas Lidström, Pat Verbeek a Brendan Shanahan. Lidström pridal i asistenciu, Chris Osgood v bránke Red Wings pochytal 22 striel.

05.03.2019: Nováčik Filip Zadina strieľa prvý gól

Český útočník Filip Zadina začal nastupovať za Detroit Red Wings koncom februára 2019 a zakrátko sa dočkal svojho prvého gólu v NHL. Stalo sa 5. marca 2019, kedy Red Wings hrali v Denveri proti celku Colorado Avalanche. Zadina skóroval v 58. minúte v presilovej hre po prihrávke krajana Filipa Hroneka. Presadil sa pohotovou strelou zo svojej obľúbenej pozície na pravom kruhu a poslal Red Wings do vedenia 3:2. Na prvý gól v NHL čakal do štvrtého zápasu.

Prvý gól Filipa Zadinu v NHL, 05.03.2019

05.03.2019: Posledný gól Niklasa Kronwalla

Onoho 5. marca 2019 dokázal okrem Filipa Zadinu skórovať aj obranca Niklas Kronwall. Presadil sa v 17. minúte po asistenciách Thomasa Vaneka a Fransa Nielsena. Tento gól bol jeho 83. a posledný v základnej časti NHL, zároveň posledný v kariére. Stal sa štvrtým najlepším detroitským strelcom spomedzi obrancov za triom Nicklas Lidström (264), Reed Larson (188), Red Kelly (162).

Red Wings prehrali s Avalanche 3:4 po predĺžení. Okrem Kronwalla a Zadinu skóroval ešte Danny DeKeyser. Thomas Vanek zaznamenal dve asistencie, Jonathan Bernier chytil 30 striel.

Podklady:

• March 5: Bobby Hull scores 50 for fourth time (John Kreiser, NHL.com; 05.03.2019)
  • 2019-20 Detroit Red Wings Media Guide (Todd Beam, Kyle Kujawa & Alex DiFilippo, Detroit Red Wings; 2019)