O dvoch vzácnych hetrikoch Václava Nedomanského

MARTIN UŽÁK | 28.02.2019

Legendárny československý útočník Václav Nedomanský nastrieľal za Detroit Red Wings štyri hetriky. Minimálne dva z nich - ten druhý a tretí - sú v klubovej histórii veľmi vzácne.


Václav Nedomanský pred prvým zápasom v Joe Louis Arene (archív Václava Nedomanského, 27.12.1979)


Nedomanský strelil svoj prvý hetrik v NHL 28. októbra 1978 pri domácom triumfe 7:2 nad Chicago Blackhawks. Už tento hetrik bol výnimočný, pretože ho strelil ako prvý Európan v dejinách klubu.

Hetriky s poradovými číslami 2 a 3 boli ešte vzácnejšie.

Druhý hetrik prišiel 25. februára 1979, kedy Red Wings na svojom ľade rozniesli Colorado Rockies, predchodcov dnešných New Jersey Devils, 8:1. Nedomanský pritom nebol jediný, kto dal v tomto zápase tri góly - z hetriku sa tešil aj jeho spoluhráč André St. Laurent. Bolo to vôbec po prvýkrát v dejinách NHL, čo v jednom zápase dokázali streliť hetrik dvaja hráči Detroit Red Wings.

Čo je zaujímavé, Red Wings pri výhre nad Rockies nepotrebovali ani jednu presilovú hru a všetky svoje góly dali v rovnovážnom počte hráčov na ľade. Trvalo celých 40 rokov a jeden deň, kým sa v NHL opäť prihodilo, že mužstvo skórujúce minimálne osemkrát nepotrebovalo na žiadny zo svojich gólov početnú výhodu. Možno vás napadá, že do toho znova boli zapletení Detroit Red Wings. Áno, stalo sa to pred niekoľkými dňami, v utorok 26. februára 2019, kedy Red Wings prehrali na svojom ľade s Montreal Canadiens 1:8.

Ale späť do februára 1979.

Po demolácii Rockies hrali Red Wings ďalší zápas o tri dni neskôr, 28. februára 1979 na domácom ľade proti St. Louis Blues. V tomto stretnutí už neuspeli a s Blues prehrali 5:6. Nedomanský však pokračoval v nastolenom trende spred troch dní a opäť nasúkal hetrik.

Nedomanský sa vďaka tomuto počinu raz a navždy zapísal do bohatej histórie Detroit Red Wings, pretože ako prvý hráč v ich dejinách dokázal streliť hetrik vo dvoch zápasoch za sebou.

Niečo také nedokázali ani Gordie Howe, Norm Ullman, Steve Yzerman a ďalší velikáni, ktorí dali v červeno-bielom drese s okrídleným kolesom omnoho viac hetrikov ako on.

Tento nesmierne vzácny počin doteraz napodobnil v Detroite iba jeden muž: Brendan Shanahan. Jemu sa podarilo streliť hetrik vo dvoch zápasoch za sebou vo februári 1997.

Pre úplnosť sa patrí spomenúť, že Nedomanského štvrtý a posledný hetrik sa zrodil 17. októbra 1979, kedy Red Wings zvíťazili na ľade pôvodných Winnipeg Jets 1:5.

Big Ned, ako sa Václavovi Nedomanskému hovorievalo, nie je dnes v Detroite a ani v Čechách a na Slovensku taký populárny ako mnohí jeho nasledovníci, a nedostáva sa mu toľko uznania, koľko by si vskutku zaslúžil. Nič to však nemení na tom, že dokázal ohromné veci.


Tip: Big Ned: od premiéry v NHL po pripravovaný film (+ upútavka)