17. december v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 17.12.2020

Tomáš Tatar (David Guralnick, The Detroit News)

17.12.1957: Najväčší trejd dovtedajšej histórie

V rokoch 1950 až 1955 dokázali Detroit Red Wings štyrikrát vyhrať Stanley Cup a boli najlepším klubom NHL. Mali predpoklady k tomu, aby vyhrávali aj naďalej, ale ich autoritatívny generálny manažér Jack Adams postupne vymenil viacerých dôležitých hráčov a tým rozbil mužstvo, ktoré bolo v prvej polovici päťdesiatych rokov vyhlásenou hokejovou dynastiou.

Jeden z nevydarených Adamsových trejdov sa datuje k 17. decembru 1957. Adams vtedy vymenil slušne produkujúceho centra Dutcha Reibela, jediného hráča, ktorý v období rokov 1951 až 1964 dokázal aspoň raz zosadiť z trónu najproduktívnejšieho hráča tímu legendárneho Gordieho Howea (Reibelovi sa to podarilo v sezóne 1954/55). Adams ho vymenil k Chicago Black Hawks (v tom období sa ich názov písal takto) spolu s útočníkmi Billym Deaom, Billom Dineenom a Lorneom Fergusonom. Protihodnotou boli útočníci Nick Mickoski, Jack McIntyre, Bob Bailey a Hec Lalande. Výmena ôsmich hokejistov naraz bola najväčšou v dovtedajších dejinách NHL, Red Wings si ňou však veľmi nepomohli a ich úpadok sa prehlboval.

17.12.1967: Posledný hetrik Norma Ullmana

Dňa 17. decembra 1967 privítali Detroit Red Wings na svojom ľade Montreal Canadiens a zvíťazili 8:6, a to hlavne zásluhou útočníka Norma Ullmana, autora hetriku. Aj so zápasmi play-off bol jeho štrnásty a posledný v drese Red Wings. Potreboval naň 13 minút a 10 sekúnd v rozmedzí 20. a 33. minúty. Mohol to byť hetrik čistý (neprerušený iným hráčom), ak by na začiatku druhej časti hry neskóroval montrealský Jean Béliveau, ktorý nakoniec tiež nasúkal tri góly a pridal aj asistenciu.

Ullmanových 14 hetrikov, z toho 11 v základnej časti, je tretí najlepší počin v klubovej histórii. Viac hetrikov ako on nastrieľali za Detroit iba Steve Yzerman (22) a Gordie Howe (20).

17.12.2013: Prvý gól Tomáša Jurča v NHL

Dňa 17. decembra 2013 nastúpili Detroit Red Wings vo svojej Joe Louis Arene proti tímu Anaheim Ducks a prehrali 2:5. Skóre zápasu otvoril vo štvrtej minúte prvej tretiny slovenský útočník Tomáš Jurčo, keď sa po prihrávke Drewa Millera ocitol sám pred hosťujúcim gólmanom Jonasom Hillerom a po efektnom blafáku do bekhendu a zakončení medzi betóny strelil svoj premiérový gól v NHL.

Okrem Jurča obliekli dres Red Wings v tomto zápase ďalší traja hráči zo strednej Európy: slovenský útočník Tomáš Tatar, český obranca Jakub Kindl a český brankár Petr Mrázek.

Jurčo hrával za Red Wings do roku 2017. Odohral za nich 159 zápasov základnej časti so ziskom 39 bodov (15+24) a 10 zápasov play-off so ziskom dvoch bodov (1+1).

17.12.2016: Hetrik v podaní Tomáša Tatara

V septembri roku 2015 nastrieľal tri góly do siete Chicaga, išlo však len o prípravný zápas. Svojho prvého súťažného hetriku v NHL sa tak slovenský útočník Tomáš Tatar dočkal až o niečo neskôr - 17. decembra 2016. Detroit Red Wings hostili Anaheim Ducks a hoci dvakrát prehrávali o dva góly, aj vďaka trom presným zásahom Tatara skóre otočili a zvíťazili 6:4.

Tatar skóroval v každej tretine. V tej úvodnej znížil na 1:2 po tom, ako dorazil do siete strelu Mikea Greena. V druhej tretine znížil na 2:3, keď mu pomohol zadný mantinel a šťastný odraz puku, ktorý si anaheimský gólman Jonathan Bernier zrazil do brány. Hetrik zavŕšil v tretej tretine gólom na 5:3 po efektnej kľučke na náhradníka Johna Gibsona.

Prvý hetrik Tomáša Tatara v NHL, 17.12.2016

Tatar sa stal v poradí tretím hráčom zo strednej Európy s hetrikom v drese Red Wings. Pred ním to dokázali iba Petr Klíma (päťkrát) a Václav Nedomanský (štyrikrát).

Tatarov hetrik bol zároveň posledným hetrikom detroitského hráča v legendárnej Joe Louis Arene, odkiaľ sa Red Wings v roku 2017 presťahovali do novej Little Caesars Areny.

Tatar hrával za Red Wings do roku 2018. V sezónach 2013/14 až 2016/17 nastrieľal za Red Wings celkom 97 gólov (vrátane play-off) a bol najlepším strelcom mužstva za toto obdobie. Celkovo dal za Red Wings 115 gólov v základnej časti a tri góly v play-off.

17.12.2019: Filip Hronek a jeho produktívny štart

Dňa 17. decembra 2019 privítali Detroit Red Wings na svojom ľade mužstvo Columbus Blue Jackets a prehrali 3:5. Pre českého obrancu Filipa Hroneka to bol 80. zápas v základnej časti NHL. Pripísal si v ňom jednu asistenciu, svoju 37. Stal sa tak štvrtým obrancom Red Wings za posledných 40 rokov s 30 a viac asistenciami v prvých 80 zápasoch v NHL. Pred ním to v tomto časovom úseku dokázali iba Nicklas Lidström (49 asistencií v prvých 80 zápasoch), Yves Racine (43) a Jeff Sharples (32).

Pre dvadsaťdvaročného Hroneka to bol prvý výraznejší zápis do bohatej histórie klubu. V sezóne 2019/20 pridal ešte jeden a aj ten bol spojený s jeho mladým vekom a produkciou.