Ako Chris Osgood nikdy nepocítil porážku od Tampy

MARTIN UŽÁK | 13.11.2018 | aktualizované 13.11.2020

Chris Osgood (Mark J. Terrill, Associated Press)

Chris Osgood nikdy nebol zaraďovaný medzi najlepších gólmanov svojej generácie. Celú kariéru stál v tieni mágov, akými boli Dominik Hašek, Patrick Roy a Martin Brodeur. Jeho kritici ho označovali za priemerného brankára. Neraz mal výhodu v tom, že mal pred sebou silnú obranu, no častejšie ako mnohí iní inkasoval lacné góly a ani raz si neodniesol Vezina Trophy pre najlepšieho gólmana NHL.

"Ozzie", ako sa mu hovorilo, aj napriek tomu napísal mnoho úžasných príbehov a prežil výnimočnú kariéru, ktorá z neho minimálne v Detroite urobila legendu.

Jeden z najúžasnejších príbehov svojej kariéry dopísal Chris Osgood dňa 13. novembra 2008, kedy odchytal svoj posledný zápas proti tímu Tampa Bay Lightning. Proti tomuto súperovi vtedy nastúpil sedemnásty raz od začiatku zápasu, a hoci to znie nemysliteľne, aj sedemnásty raz zvíťazil.

Ako sa k takejto vzácnej bilancii dopracoval?

02.02.1994: Tampa vs Detroit 1:3... Ako nováčik chytil 33 striel a bol vyhlásený prvou hviezdou. Jeho kouč Scotty Bowman týmto víťazstvom ako prvý tréner v dejinách dosiahol na hranicu tisícich víťazstiev v NHL (v základnej časti a play-off dohromady).

10.02.1996: Tampa vs Detroit 2:3 po predĺžení... Chytil 28 z 30 striel. Oba góly Red Wings v riadnej hracej doby strelil Steve Yzerman, v 52. sekunde predĺženia rozhodol Sergej Fiodorov.

10.11.1996: Detroit vs Tampa 4:2... Pri svojom premiérovom víťazstve nad Tampou v Joe Louis Arene chytil 31 z 33 striel. Najväčšmi vytrápil Chrisa Grattona, ktorý ho neprekonal šesťkrát.

10.10.1997: Detroit vs Tampa 3:0... Vo štvrtom zápase novej sezóny 1997/98 zastavil všetkých 29 striel. Zuby si na ňom vylámal najmä Roman Hamrlík, autor šiestich striel.

05.02.1998: Tampa vs Detroit 4:5... V divokej prestrelke na Floride chytil 24 striel. Hráči Tampy ho prekonali trikrát v rozmedzí troch minút a 46 sekúnd druhej tretiny, ale ani raz nevyhrávali.

19.03.1999: Tampa vs Detroit 3:5... Tampa na neho vyslala 39 pukov, ale 36 z nich chytil a bol vyhlásený za tretiu hviezdu. Domáci viedli v 35. minúte 2:0 a do vedenia sa dostali aj na začiatku tretej tretiny. Obrat na 3:5 dirigovali Sergej Fiodorov (2+1) a Nicklas Lidström (1+2).

26.03.1999: Detroit vs Tampa 6:1... Chytil 23 striel, najviac od Wendela Clarka, autora šiestich pokusov. Prekonal ho iba Alexandre Daigle. Chris Chelios strelil svoj prvý gól v drese Red Wings a stal sa prvou hviezdou. Pre Red Wings to bola 400. výhra v základnej časti v Joe Louis Arene.

27.02.2000: Detroit vs Tampa 3:1... Opäť zneškodnil 23 striel. Prekonal ho iba Mike Sillinger v presilovej hre. Za Red Wings sa trafili Steve Yzerman, Kris Draper a Brent Gilchrist.

25.10.2000: Detroit vs Tampa 5:1... Deviaty zápas proti Tampe znamenal jeho deviatu výhru. Nechytil iba jednu z 26 striel. Inkasoval v 32. minúte z hokejky Alexandra Charitonova.

05.10.2001: Tampa vs Islanders 2:3... V prvom zápase sezóny 2001/02 obliekal dres New York Islanders, no Tampu porážal aj naďalej. Tentoraz zastavil 23 striel a stal sa druhou hviezdou.

06.11.2001: Islanders vs Tampa 3:0... Neinkasoval ani z jednej z 29 striel Tampy, udržal svoje druhé čisté konto proti tomuto súperovi a bol vyhlásený prvou hviezdou.

26.01.2002: Islanders vs Tampa 6:2... Inkasoval ako prvý, keď ho v 14. minúte prekonal Grant Ledyard. Islanders neskôr skóre otočili a on si pripísal ďalšiu výhru, keď predviedol 23 zákrokov.

12.04.2002: Tampa vs Islanders 1:3... Štvrtý vzájomný zápas Tampy a Isles v sezóne 2001/02, štvrté víťazstvo Chrisa Osgooda. Pripísal si 24 zákrokov a bol vyhlásený treťou hviezdou.

19.02.2004: St. Louis vs Tampa 4:3 po predĺžení... Jeho jediný zápas proti Tampe v drese St. Louis Blues, opäť víťazný, hoci Tampa dvakrát vyhrávala. Pochytal 20 z 23 striel. Zatiaľ čo Blues v neskoršom priebehu sezóny 2003/04 vypadli v prvom kole play-off, Tampa vyhrala Stanley Cup.

17.12.2005: Tampa vs Detroit 3:6... Jeho prvé stretnutie proti Tampe po návrate k Red Wings, celkovo pätnáste. Vytiahol 28 úspešných zákrokov. Tampa trikrát vyhrávala, napriek tomu ho opäť neporazila. Víťazný obrat režírovali Pavel Daciuk (2+1) a Jason Woolley (1+2).

29.11.2007: Detroit vs Tampa 4:2... Chytil 21 z 23 striel. Prekonali ho Brad Richards a Mathieu Darche. Jiří Hudler sa blysol gólom a asistenciou, rozdielový gól strelil Tomáš Kopecký.

13.11.2008: Tampa vs Detroit 3:4... Jeho sedemnásty a posledný štart proti Tampe. Doviedol ho do víťazného konca po 15 úspešných zákrokoch. Tampa pritom väčšinu zápasu vyhrávala. Nicklas Lidström zaznamenal jednu asistenciu a ako deviaty obranca v histórii NHL dosiahol hranice 950 bodov. Osgood pokračoval v kariére do roku 2011, ale proti Tampe už nenastúpil.

Okrem týchto sedemnástich zápasov nastúpil Chris Osgood proti Tampe ešte dvakrát, keď musel vystriedať svojho kolegu.

Prvýkrát sa stalo 2. decembra 2000, kedy chytal za Detroit. Miesto v bráne mu prenechal zranený Manny Legace. Osgood išiel do akcie v tretej tretine, za rozhodnutého stavu 3:0 pre Tampu. Počas dvoch minút a štyroch sekúnd si poradil s dvoma pokusmi hráčov Lightning. Detroit prehral 3:0, porážka však bola pripísaná brankárovi, ktorý inkasoval rozdielový gól, teda Legacemu.

V druhom prípade musel zaskočiť 21. novembra 2002, kedy chytal za N. Y.  Islanders. Do hry išiel dve minúty a 45 sekúnd pred koncom riadnej hracej doby po tom, čo bol Garth Snow vylúčený za prekročenie červenej čiary a pokus o zranenie súpera. Islanders viedli 1:7 a s Osgoodom v bráne inkasovali ešte jeden gól na 2:7. Osgood počas necelých troch minút chytil tri zo štyroch striel.

Podčiarknuté a spočítané: Chris Osgood odohral proti Tampe celkovo devätnásť zápasov, z toho v sedemnástich chytal od začiatku. Pripísal si sedemnásť víťazstiev a ani raz neprehral. V priemere inkasoval 1,87 gólu na zápas, pochytal 93,22 % striel a dvakrát udržal čisté konto.

Tampa bola jediným klubom, ktorý v NHL Chrisa Osgooda nezdolal. Problémy proti nemu mali aj Atlanta (zdolala ho iba dvakrát) a Florida (v riadnom hracom čase ho zdolala iba raz), ale Tampa ako jediná nad ním nevyhrala nikdy. Dokonca ani vtedy, keď hájil bránku N. Y. Islanders a Tampa ako ďalší klub z Východnej konferencie proti nemu hrávala častejšie.

To je ale iba jeden z mnohých úžasných príbehov, ktoré Chris Osgood vo svojej kariére napísal. A iba jeden z mnohých dôvodov, prečo je považovaný za legendu aj napriek tomu, že nikdy nepatril medzi absolútne najlepších brankárov svojej generácie.

Čo všetko Chris Osgood dokázal: Trikrát vyhral Stanley Cup v drese Detroit Red Wings (raz ako náhradník, dvakrát ako štartujúci brankár). Dvakrát si odniesol William M. Jennings Trophy, určenú brankárom mužstva s najnižším počtom inkasovaných gólov v základnej časti. Dvakrát si zahral v Zápase hviezd. V marci 1996 ako druhý brankár v histórii NHL skóroval po priamej strele na bránku súpera. V roku 1996 skončil druhý v hlasovaní o Vezina Trophy pre najlepšieho brankára NHL a bol zvolený do druhého All-Star tímu sezóny. V apríli 1998 uspel v epickom pästnom súboji s Patrickom Royom. V máji 2009 sa stal deviatym brankárom v ligových dejinách s minimálne 70 víťazstvami v play-off a v decembri 2010 desiatym brankárom histórie so 400 víťazstvami v základnej časti NHL. Odchytal 744 zápasov v základnej časti (565 v drese Red Wings) a 129 zápasov v Stanley Cupe (110 v drese Red Wings). S 317 výhrami v základnej časti v drese Red Wings je druhý v klubovej histórii za Terrym Sawchukom (350), so 67 víťazstvami v drese Red Wings v play-off je v klubovej histórii na prvom mieste. V 65 zápasoch udržal nulu (v 50 zápasoch základnej časti a 15 zápasoch play-off). Figuruje na širšej listine kandidátov na uvedenie do Siene slávy.