Spomienka na gólovú strelu Chrisa Osgooda

MARTIN UŽÁK | 06.03.2016 | aktualizované 06.03.2019

Do roku 1979 bolo v NHL nevídané, aby brankár strelil gól. Od roku 1979 až do súčasnosti sa to podarilo iba jedenástim mužom v maskách, pričom iba šiesti z nich dokázali skórovať po priamej strele na bránku súpera. Jedným z nich bol aj detroitský Chris Osgood.


Chris Osgood (Mark J. Terrill, Associated Press)


Prvým gólmanom, ktorému v NHL pripísali gól, bol Billy Smith, brankár New York Islanders. Ten v roku 1979 profitoval z toho, že bol posledným hráčom, ktorý sa dotkol puku predtým, ako súper v hre bez brankára nešťastne skóroval do vlastnej siete.

Gólmanom, ktorý ako prvý dokázal skórovať priamou strelou do súperovej brány, bol Ron Hextall z tímu Philadelphia Flyers. Hextallovi sa to podarilo v decembri 1987 a v prvom kole play-off 1989.

Osgoodova veľká chvíľa prišla v stredu 6. marca 1996 v zápase Detroit Red Wings na ľade Hartford Whalers. Red Wings vtedy viedli krátko pred koncom riadneho hracieho času 2:3 po 26 úspešných zákrokoch Osgooda a góloch Viačeslava Kozlova, Dina Ciccarelliho a Sergeja Fiodorova. Whalers, za ktorých skórovali Nelson Emerson a Andrej Nikolišin, v závere odvolali brankára Seana Burkea, aby sa s jedným mužom navyše pokúsili vyrovnať, ale napokon sa prizerali tomu, ako puk z Osgoodovej hokejky plachtí vzduchom, dopadá pred ich modrú čiaru a pomaly sa kotúľa do prázdnej bránky.

Vtedy dvadsaťtriročný Osgood skóroval 10,4 sekundy pred koncom riadnej hracej doby a uzavrel skóre zápasu na 2:4. Stal sa iba druhým brankárom, ktorý dal v NHL gól po tom, čo vystrelil na bránku. V histórii Detroit Red Wings figuruje ako jediný brankár so streleným gólom.

Keď bolo v Hartforde po všetkom a svetom sa začala valiť správa, že v NHL sa po siedmich rokoch objavil ďalší brankár, ktorý strelil gól, Osgood predstúpil pred novinárov a priznal sa, že na bránu súpera mieril zámerne, aj preto, aby napravil svoje váhanie spred necelých troch týždňov zo zápasu v Toronte, kde mal rovnako dobrú možnosť vystreliť na prázdnu bránku, ale k strele sa neodhodlal. Osgood si tým zároveň napravil reputáciu po zbabranej rozohrávke zo siedmeho zápasu úvodného kola play-off 1994 proti San Jose Sharks, keď ako nováčik po hrubej chybe daroval outsiderom z Kalifornie rozhodujúci gól série.

Málokto vie, že pre Osgooda bol tento gól druhý v jeho hokejovej kariére. Prvýkrát skóroval už 3. januára 1991 v drese Medicine Hat Tigers v juniorskej WHL.

Gól proti Hartfordu bol pre Chrisa Osgooda podčiarknutím jeho výbornej sezóny 1995/96. Zahral si v nej v Zápase hviezd, vyhral najviac zápasov spomedzi všetkých brankárov NHL (39), hoci chytal iba v 50 dueloch, s priemerom 2,17 inkasovaného gólu na zápas sa podelil o prvé miesto v lige s Ronom Hextallom, s kolegom Mikeom Vernonom vyhral William M. Jennings Trophy pre gólmanov mužstva s najnižším počtom inkasovaných gólov v základnej časti a na konci ročníka bol ocenený nomináciou do druhého All-Star tímu NHL.

Bol to pritom len začiatok niečoho veľkého, keďže v nasledujúcich rokoch sa v Hockeytowne stal populárny pod prezývkou Ozzie, s Detroit Red Wings sa dočkal troch víťazstiev Stanley Cupu a ku koncu svojej úspešnej kariéry sa stal iba desiatym gólmanom, ktorý v NHL vyhral minimálne 400 zápasov v základnej časti.


Gólová strela Chrisa Osgooda v Hartforde, 06.03.1996


Podklady:
  • Ward joins list of 10 NHL goalies to score goal (NHL.com; 27.12.2011)
  • Without Fear: Hockey's 50 Greatest Goalies (Kevin Allen & Bob Duff, Triumph Books, 2002; ISBN 978-1-57243-484-4)