Kariéra Nicklasa Lidströma v číslach

MARTIN UŽÁK | 31.05.2012

Deň, ktorého sa Detroit Red Wings dlhé roky obávali, prišiel. Vo štvrtok 31. mája 2012 - krátko po 17. hodine SEČ - oznámil legendárny Nicklas Lidström ukončenie svojej kariéry.

Nicklas Lidström sa počas dvoch desaťročí pôsobenia v NHL zaradil medzi najlepších obrancov histórie a medzi troch najvýznamnejších hokejistov, ktorí kedy obliekali dres Red Wings. Lidström oplýval rozvahou, inteligenciou, vyrovnanosťou, skromnosťou a nenapodobiteľným hokejovým umom. Býva tiež považovaný za najlepšieho beka všetkých čias v defenzívnej práci s hokejkou. Vzhľadom na rozsah svojich úspechov, ako aj mieru, ktorou zmenil novodobý hokej, je zrejme najdominantnejším Európanom v histórii NHL.

Míľniky Lidströmovej znamenitej kariéry sú natoľko široké, že o nich možno písať donekonečna. V nasledujúcom prehľade nájdete tie najvýznamnejšie čísla, ktoré sa Nicklasa Lidströma týkajú.


Nicklas Lidström (David Guralnick, The Detroit News; 01.12.2007)


1 ... Zlatá medaila zo svetového šampionátu (1991); zlatá medaila z olympijských hier (2006); štatút prvého Európana, ktorý získal Norris Trophy (2001); štatút prvého Európana, ktorý získal Conn Smythe Trophy (2002); štatút prvého európskeho kapitána víťazov Stanley Cupu (2008).

2 ... Počet získaných Viking Award, určených pre najlepšieho švédskeho hokejistu v NHL. Z víťazstva v ankete, v ktorej hlasujú samotní švédski hráči NHL, sa Lidström tešil v sezónach 1999/00 a 2005/06.

4 ... Počet víťazstiev v Stanley Cupe. Lidström triumfoval v rokoch 1997, 1998, 2002 a 2008, pričom v roku 2008 bol kapitánom. Je jedným z jedenástich hráčov Red Wings, ktorí v ich drese zvíťazili štyrikrát.

5 ... Číslo, ktoré Nicklas Lidström nosil počas svojej kariéry v NHL. Jeho dres bude vyvesený pod strop Joe Louis Areny, kde doplní Sida Abela, Alexa Delvecchia, Gordieho Howea, Teda Lindsayho, Terryho Sawchuka a Stevea Yzermana. Dres s číslom 5 si v Detroite neoblečie už žiadny hokejista.

6 ... Počet sezón v roli kapitána Detroit Red Wings. Lidström prevzal túto funkciu v sezóne 2006/07 po Steveovi Yzermanovi a stal sa prvým európskym kapitánom v histórii Red Wings. Počas tohto obdobia dvakrát dotiahol svoje mužstvo do finále Stanley Cupu, pričom v roku 2008 s ním aj triumfoval.

7 ... Počet získaných Norris Trophy, určených najlepšiemu obrancovi NHL. Lidström bol na túto cenu nominovaný v 11 z posledných 14 sezón. Historicky úspešnejší je len Bobby Orr (osem víťazstiev).

10 ... Počet nominácií do najlepšej formácie sezóny. Lidström patril do prvého All-Star tímu premiérovo v sezóne 1997/98 a naposledy v sezóne 2010/11. Z bekov boli úspešnejší len Ray Bourque a Doug Harvey.

11 ... Počet účastí Nicklasa Lidströma v All-Star Game. Posledný Zápas hviezd absolvoval v roku 2011. Bol v ňom kapitánom a pri víťazstve 11:10 zaznamenal sedem plusových bodov, čo bolo najviac od roku 1991.

20 ... Počet sezón strávených v NHL. Lidström odohral celú svoju kariéru v Detroite a nikdy nechýbal v play-off. Viac sezón v drese Red Wings absolvovali len Gordie Howe, Alex Delvecchio a Steve Yzerman.

28:06 ... Najvyšší priemerný ice-time jednej sezóny v kariére. Nicklas Lidström bol najviac vyťažovaný v ročníku 2005/06. Vyhral v ňom produktivitu obrancov, získal Norris Trophy a tiež olympijské zlato.

32 ... Vynechané zápasy základnej časti počas prvých 19 sezón v NHL. Lidström chýbal počas širšieho časového úseku len vo svojej poslednej sezóne v NHL, kedy musel pauzovať po dobu 11 stretnutí.

41 ... Vek, v ktorom Nicklas Lidström získal svoju siedmu a zároveň poslednú Norris Trophy. Na cenu dosiahol v sezóne 2010/11. Pri preberaní trofeje mal 41 rokov a 57 dní a stal sa jej najstarším víťazom.

54 ... Súčet gólov Nicklasa Lidströma v play-off. Ide o tretí najlepší výkon histórie medzi obrancami a klubový rekord zadákov Red Wings. Viac presných zásahov nazbierali len Paul Coffey a Denis Potvin.

61 ... Rozdiel plusových a mínusových bodov Nicklasa Lidströma v play-off. Táto štatistika sa zaznamenáva od začiatku 80. rokov, pričom Lidströmova bilancia je najlepšou v jej krátkej histórii.

80 ... Najvyšší súčet kanadských bodov, získaných v priebehu jednej základnej časti. Lidström zaznamenal svoj ofenzívne najlepší rok v sezóne 2005/06. S 80 bodmi stanovil nový klubový rekord bekov Red Wings.

129 ... Súčet asistencií Nicklasa Lidströma v play-off, ktorý je i klubovým rekordom Red Wings. Viac prihrávok vo vyraďovacích bojoch nazbierali len Wayne Gretzky, Mark Messier, Ray Bourque a Paul Coffey.

183 ... Súčet kanadských bodov v play-off. Ide o dvanásty najlepší výkon histórie, druhý najlepší medzi zadákmi a druhý najlepší v klubovej histórii. Viac bodov v play-off v Detroite nazbieral len Steve Yzerman.

263 ... Počet stretnutí Nicklasa Lidströma v play-off. Lidström si zahral vo vyraďovacích bojoch počas každej sezóny za morom. S 263 súbojmi drží klubový rekord Red Wings. Tento súčet je druhý najvyšší v histórii NHL. Viackrát sa v play-off predstavil len jeho niekdajší spoluhráč Chris Chelios (266 zápasov).

264 ... Súčet gólov Nicklasa Lidströma v základnej časti. Ide o deviaty najlepší výkon histórie medzi obrancami a o klubový rekord zadákov Red Wings. Svoj posledný gól v NHL strelil dňa 26. marca 2012.

450 ... Rozdiel plusových a mínusových bodov Nicklasa Lidströma v základnej časti v kariére. Jedná sa o štvrté najvyššie číslo medzi obrancami v histórii NHL. Lepšiu bilanciu dosiahli iba Larry Robinson, Ray Bourque a Denis Potvin. Bilancia 450 plusových bodov je klubovým rekordom Red Wings.

878 ... Súčet Lidströmových prihrávok v základnej časti. Ide o šiesty najlepší výkon všetkých čias medzi bekmi a klubový rekord zadákov Red Wings. Svoju poslednú asistenciu získal dňa 28. marca 2012.

1.000 ... Tisíci zápas základnej časti, ktorý Nicklas Lidström odohral 29. februára 2004, kedy Red Wings porazili tím Philadelphia Flyers pomerom 4:2. Lidström dovtedy vynechal len 17 súbojov v 13 sezónach.

1.142 ... Súčet kanadských bodov Lidströma v základnej časti v kariére. Lidström je jedným z ôsmich obrancov, ktorí na túto métu dosiahli. Je tiež rekordérom medzi bekmi Red Wings. Produktívnejšími zadákmi v NHL boli len Ray Bourque, Paul Coffey, Al MacInnis, Phil Housley a Larry Murphy.

1.442 ... Počet stretnutí základnej časti, počas ktorých Nicklas Lidström márne čakal na svoj prvý hetrik v kariére. Tri góly v jednom zápase strelil až 15. decembra 2010, po 19 rokoch v NHL a celkom 19 súbojoch s maximálne dvoma gólmi. Stal sa najstarším strelcom hetriku spomedzi obrancov v histórii súťaže.

1.564 ... Počet zápasov Nicklasa Lidströma v základnej časti. Je to desiaty najlepší výkon histórie a piaty najlepší spomedzi obrancov. 1.564 súbojov hokejistu hrajúceho po celú kariéru v jednom klube je rekord NHL. Toto číslo je zároveň klubovým rekordom zadákov Red Wings i maximom európskych obrancov.

1992 ... Rok, v ktorom sa Nicklas Lidström spolu so spoluhráčom Vladimirom Konstantinovom dostal do All-Star tímu nováčikov za sezónu 1991/92. V hlasovaní o Calder Trophy skončil na druhom mieste.

2006 ... Rok, v ktorom Nicklas Lidström získal zlatú olympijskú medailu. Vo finálovom súboji s Fínskom rozhodol o víťazstve Tre Kronor v pomere 3:2, keď skóroval po desiatich sekundách tretej časti hry.

2007 ... Rok, v ktorom bol Nicklas Lidström vyhlásený najlepším Európanom a druhým najlepším obrancom v histórii NHL. Hlasovanie mal pod patronátom rešpektovaný týždenník The Hockey News.

2011 ... Rok, v ktorom bola po Nicklasovi Lidströmovi slávnostne pomenovaná ulica. Stalo sa tak 24. marca 2011 v michiganskom mestečku Novi, kde Lidström žil po väčšinu svojej zámorskej kariéry.

2015 ... Rok, v ktorom Nicklas Lidström môže vstúpiť do Siene slávy. Čakacia doba troch rokov bola zrušená len u desiatich hokejistov, naposledy v roku 1999 u Waynea Gretzkyho.