O blogu Hockeytown Blog

Hockeytown Blog bol jediným európskym blogom o americkom hokejovom klube Detroit Red Wings a jediným blogom svojho druhu na slovenskom a českom internete. Vznikol dňa 18. augusta 2009 so zámerom prinášať jedinečné informácie o Red Wings. Pôvodne mal byť desaťročným projektom, jeho misia sa napokon natiahla na dvanásť rokov a trvala do 18. augusta 2021.

Hockeytown Blog sa vyhýbal nepodloženému zverejňovaniu informácií od amerických a kanadských novinárov, redaktorov, spisovateľov, fotografov a iných profesionálov, čím sa značne líšil od bežných stredoeurópskych stránok o ľadovom hokeji a NHL. Sústreďoval sa na prínos originálnych informácií, ktoré predtým neboli publikované, alebo na nekonvenčné spracovanie informácií, ktoré boli predtým iba načrtnuté inými autormi. Volil atypický pohľad na zvolené témy, pretože jeho hlavným zámerom nebolo získané informácie prenášať a prekladať, ako to bežne robia rádové slovenské a české weby o NHL a slovenské a české tlačové agentúry. Blog miesto toho získané informácie v únosnej miere citoval, parafrázoval, odkazoval na ne, bližšie ich vysvetľoval, porovnával ich a dopĺňal o jedinečné fakty, pohľady, komentáre, kritické názory a analýzy. Prísne dodržiaval doktrínu čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach s cieľom nezištného spravodajstva a publicistiky o udalostiach, ktoré boli pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania.

Hockeytown Blog začínal na serveri Blog.cz a v rokoch 2012 až 2016 bol jediným športovým blogom v autorskom klube Blog.cz, zverejňujúcom jedinečný obsah. V roku 2012 bol nominovaný do súťaže spoločnosti CET 21 (dnes TV Nova) o najlepší blog roka a bol propagovaný v michiganskom rozhlase WMKT, patriacom do rozhlasovej siete Michigan IMG Sports Network.

V roku 2017 sa Hockeytown Blog presťahoval na novú adresu HockeytownBlog.sk. Na tejto adrese začal publikovať od 26. júna 2017. Na novej adrese ukončil predaj reklamy a začal sa pretvárať na pracovné portfólio jeho autora. Vďaka týmto zmenám a novému spôsobu financovania od roku 2017 viac nezverejňoval na svojich stránkach žiadne reklamy a slúžil na vzdelávacie a prezentačné účely.

Hockeytown Blog venoval veľkú pozornosť informačnému servisu pre verných čitateľov a fanúšikov navštevujúcich zápasy Red Wings osobne. Svojím mimoriadnym servisom a nápomocnými radami pomohol desiatkam slovenských a českých priaznivcov vycestovať za osobnou návštevou zápasov Red Wings do Joe Louis Areny / Little Caesars Areny.

V júni 2018 Hockeytown Blog dosiahol na svoj dlhoročný hlavný cieľ, keď prekonal métu 100.000 jedinečných návštevníkov (ich návšteva sa počítala iba raz), napriek tomu ešte pokračoval a ďalej publikoval jedinečné informácie o Red Wings. Misia blogu sa definitívne naplnila o viac ako tri roky neskôr, krátko po tom, ako dosiahol hranicu 200.000 jedinečných návštev.

V kalendárnom roku 2021 navštívilo Hockeytown Blog celkom 35.035 jedinečných návštevníkov, čo predstavovalo nový rekord v ročnej návštevnosti blogu.
 
Koncom roka 2021 bola vydaná voľne dostupná elektronická kniha Červené krídla, predstavujúca to najlepšie z blogu Hockeytown Blog.


O autorovi

Volám sa Martin Užák a som autorom blogu Hockeytown Blog. Pracujem v redakčných službách ako editor a ghostwriter, Hockeytown Blog je súčasťou môjho pracovného portfólia.

Detroit Red Wings sledujem od roku 1997. Písaniu o tejto organizácii som sa začal venovať v roku 2003, pričom hlavnou oblasťou môjho záujmu sa stala história Red Wings.

Pri písaní o Red Wings využívam vlastnú historickú databázu zaujímavých, známych i málo známych udalostí týkajúcich sa Red Wings a osobitne slovenských a českých hokejistov v drese Red Wings. O mnohých týchto udalostiach nepadla v slovenských, českých a severoamerických médiách náležitá alebo dokonca vôbec žiadna zmienka. Túto databázu tvorím a rozširujem od konca deväťdesiatych rokov; tvoria ju tisícky záznamov a neustále narastá. Vybrané záznamy som na blogu Hockeytown Blog postupne uverejňoval a ďalej rozširoval.

V minulosti som viedol blog Red Wings Corner na portáli SlovakNHL.sk, najväčšom a najstaršom webe o NHL v strednej Európe. Z obsahu tohto blogu vznikla rovnomenná e-kniha.

Viac o mojej práci nájdete na adrese MartinUzak.sk.
© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.