27. január v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 27.01.2021

Gordie Howe a Steve Yzerman (archív Detroit Red Wings)

27.01.1955: Gordie Howe ostreľuje Gumpa Worsleyho

Dňa 27. januára 1955 na seba narazili Detroit Red Wings a New York Rangers. Jednou z hlavných postáv večera bol detroitský Gordie Howe. Howe po celý zápas ostreľoval newyorského brankára Gumpa Worsleyho - vyslal na neho 19 striel, čo bolo v ofenzívne skromných päťdesiatych rokoch nevídané. Worsley však odolal a ani jeden z 19 pukov z hokejky Howea nepustil za svoj chrbát.

Zápas skončil remízou 3:3. Red Wings prestrieľali Rangers 31:18; Gordie vyslal viac striel ako celé mužstvo Rangers dohromady. Gordieho gólovo zastúpili Bill Dineen, Glen Skov a Dutch Reibel.

Aj keď sa Gordie napriek veľkej snahe žiadneho gólu nedočkal, jeden Howe v tomto stretnutí predsa len skóroval. Bol to newyorský Vic Howe, Gordieho brat. Presadil sa v 52. minúte a vyrovnal na 3:3. Bol to jeho prvý gól v sezóne a druhý z celkovo troch v NHL.

Gordie svojimi 19 strelami v jednom zápase vytvoril rekord NHL. Neprekonal ho nikto a vyrovnal ho iba jeden muž, obranca Ray Bourque v marci 1991.

27.01.1972: Jediný trojgólový zápas Nicka Libetta v NHL

Dňa 27. januára 1972 nastúpili Detroit Red Wings na ľade Buffalo Sabres a uspeli 3:1. Všetky góly hostí dal Nick Libett, jeden z ich najlepších hráčov v neslávne známej mŕtvej ére. Libett najskôr v 18. minúte zareagoval na gól domáceho Richarda Martina a vyrovnal na 1:1, v 49. minúte upravil na 2:1 a 47 sekúnd pred koncom strelou do prázdnej bránky zavŕšil svoj jediný hetrik v NHL.

Libettovi dvakrát asistoval Marcel Dionne. Bránku Sabres hájil Roger Crozier, niekdajší gólman Red Wings, autor 24 úspešných zákrokov. Al Smith v bránke Red Wings chytil 21 striel.

27.01.1980: Prvý hetrik Mikea Foligna v drese Red Wings

Presne osem rokov po trojgólovom zápase Nicka Libetta sa dočkal svojho prvého hetriku v NHL aj nováčik Mike Foligno. Detroit Red Wings onoho 27. januára 1980 hrali na ľade Quebec Nordiques (predchodcov klubu Colorado Avalanche) a zvíťazili 7:6.

Foligno zaznamenal čistý hetrik, neprerušený gólom iného hráča. Stačilo mu naň osem minút a 24 sekúnd. Po prvýkrát sa presadil 27 sekúnd pred koncom druhej tretiny gólom na 4:3. V 43. minúte zvýšil na 5:3 a v 48. minúte v presilovke na 6:3. Bol to prvý z jeho troch hetrikov v drese Detroitu.

Pri treťom góle Foligna zaznamenal svoju tretiu asistenciu v zápase Václav Nedomanský. Predviedli sa aj Peter Mahovlich a Reed Larson (obaja 1+1). Rogie Vachon v bránke Red Wings chytil 21 z 27 striel. V domácom drese zažiaril Robbie Ftorek, autor dvoch gólov a troch asistencií.

27.01.1989: Yzerman na méte 100 bodov v 50. zápase

Sezóna 1988/89 bola po bodovej stránke najlepšou v kariére legendárneho Stevea Yzermana. V 80 zápasoch základnej časti strelil 65 gólov, pridal 90 asistencií a pozbieral 155 kanadských bodov, čo sú dodnes platné rekordy Detroit Red Wings. Yzerman však vynikol aj tým, ako rýchlo dosiahol na métu 100 bodov. Podarilo sa mu to už v 50. zápase sezóny, hranom 27. januára 1989. Red Wings hostili Toronto Maple Leafs a vďaka gólu a dvom asistenciám Yzermana zvíťazili 8:1.

Yzerman dosiahol na métu 100 bodov v 50. alebo skoršom zápase sezóny ako štvrtý hráč v ligovej histórii. Pred ním to dokázali iba Wayne Gretzky, Mario Lemieux a Bernie Nicholls. Yzerman týmto počinom vytvoril (ďalší) dodnes platný rekord Red Wings.

Red Wings prestrieľali Maple Leafs vysoko 53:24 a štyrikrát využili presilovku. Okrem Yzermana sa vytiahli aj Gerard Gallant (1+3), Adam Oates (0+3), Shawn Burr, Dale Krentz, Lee Norwood a Petr Klíma (všetci 1+1). Glen Hanlon v bránke Red Wings chytil 23 striel.

27.01.2017: Stovka najlepších v storočnej histórii NHL

Kalendárny rok 2017 bol venovaný oslavám stého výročia vzniku Národnej hokejovej ligy. NHL pri tejto príležitosti vyhlásila stovku najlepších hokejistov v storočnej histórii súťaže. Mená prvých 33 legiend (z rokov 1917 až 1966) boli vyhlásené pred novoročným duelom Centennial Classic medzi Toronto Maple Leafs a Detroit Red Wings. Zostávajúcich 67 veľkých mien (z rokov 1967 až 2017) liga odtajnila o niekoľko týždňov neskôr, 27. januára 2017. Medzi sto najlepších hokejistov v prvej storočnici NHL sa dostalo 28 niekdajších hráčov Red Wings.