4. december v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 04.12.2020

Gordie Howe poctený za svoj 700. gól v NHL. Po jeho boku Ted Lindsay, vpravo Sid Abel (Associated Press, 06.12.1968)

04.12.1968: Gordie Howe prvý so 700 gólmi

Detroitský Gordie Howe bol svojho času prvým hokejistom, ktorý dosiahol na métu 700 gólov v základnej časti NHL. Podarilo sa mu to 4. decembra 1968 pri víťazstve 7:2 na ľade Pittsburgh Penguins. Howe skóroval v ôsmej minúte a vyrovnal na 1:1. Prihrali mu Frank Mahovlich a Alex Delvecchio, ktorý v ten deň oslavoval svoje 37. narodeniny. Howe však svoj jubilejný zásah veľmi neoslavoval. "Verím, že môj prvý gól v Národnej hokejovej lige priniesol väčšie vzrušenie," uviedol.

Víťazstvo Red Wings mohlo byť ešte vyššie, nebyť pittsburghského gólmana Lesa Binkleyho, autora 43 úspešných zákrokov. Jeho náprotivok Roger Crozier zneškodnil 22 striel. Zaskveli sa Nick Libett (2+1) a Garry Unger (1+2).

Do roku 2020 dosiahlo na métu 700 gólov v NHL iba osem hokejistov. Po Howeovi to dokázali ešte Phil Esposito, Marcel Dionne, Wayne Gretzky, Mike Gartner, Brett Hull, Jaromír Jágr a Alex Ovečkin. Howe nastrieľal do konca svojej kariéry v NHL 801 gólov; do roku 2020 bol lepší iba Gretzky (894).

04.12.1975: Alex Delvecchio opäť trénerom

Po ukončení svojej hráčskej kariéry zostal legendárny Alex Delvecchio verný Detroit Red Wings a pomáhal im aj v ťažkých časoch ich neslávne známej mŕtvej éry. Krátko po štarte sezóny 1973/74 sa stal trénerom mužstva, od mája 1974 vykonával funkciu generálneho manažéra. Pred sezónou 1975/76 menoval za trénera Douga Barkleyho, bývalého kouča tímu zo začiatku sedemdesiatych rokov. Po zlom vstupe do sezóny ho však prepustil a sám sa stal staronovým trénerom. Stalo sa 4. decembra 1975, v deň jeho 44. narodenín. Vo funkcii generálneho manažéra a trénera Red Wings vydržal do roku 1977.

04.12.1984: John Ogrodnick hviezdou obratu

Dňa 4. decembra 1984 privítali Detroit Red Wings vo svojej Joe Louis Arene Toronto Maple Leafs a začali veľmi zle: už v ôsmej minúte prvej tretiny prehrávali 0:3, po prvej tretine strácali 2:4 a po druhej 2:6, ale po piatich góloch v tretej časti hry skóre otočili a napokon zvíťazili 7:6.

Hlavnou postavou veľkého obratu bol krídelník John Ogrodnick, autor štyroch bodov za tri góly a asistenciu. Vyrovnal tým klubový rekord v počte bodov hráča v jednej tretine v zápase základnej časti (4). Pred ním to v Detroite dokázali Joe Carveth (1944) a Mickey Redmond (1973), po ňom Steve Yzerman (1990), Sergej Fiodorov (1992), Doug Brown (1997) a Henrik Zetterberg (2009).

Ogrodnick dal víťazný gól na 7:6 len 49 sekúnd pred koncom riadneho hracieho času. Dovŕšil ním svoj piaty a predposledný hetrik v drese Red Wings.

Ogrodnickovi sa darilo výdatne skórovať a bodovať v celej sezóne 1984/85. Po individuálnej stránke bola najlepšou v jeho kariére, ukončil ju ziskom 105 bodov v 79 zápasoch a stal sa tretím hráčom v dejinách Red Wings s 50 a viac gólmi v jednom ročníku.

Vo veľkom obrate Red Wings mal prsty aj československý veterán František Černík, autor štvrtého gólu Red Wings. Bol to tretí z celkovo piatich gólov v jeho jedinej sezóne v NHL.

Okrem Ogrodnicka a Černíka sa predviedli aj Steve Yzerman, Brad Park (obaja 1+2) či Reed Larson (0+2). V drese Maple Leafs sa troma bodmi (2+1) vytiahol československý útočník Miroslav Fryčer, ktorý si o niekoľko rokov neskôr zahral aj za Red Wings.

04.12.1987: Zdrvujúca porážka Blackhawks

Detroit Red Wings a Chicago Blackhawks patria z historického hľadiska medzi najčastejších súperov v NHL, sú dlhoročnými rivalmi a ich zápasy bývajú často vyrovnané. Dňa 4. decembra 1987 to však neplatilo, pretože Red Wings vyhrali jednoznačne 12:0. Táto porážka je dodnes najvyššia, akú kedy Blackhawks utŕžili.

Red Wings už po 37 sekundách viedli 2:0 a po 108 sekundách 3:0. Dvoma gólmi v úvodných 37 sekundách z hokejok Tima Higginsa a Stevea Yzermana vytvorili klubový rekord v podobe dvoch najrýchlejšie strelených gólov od začiatku zápasu. Higgins pridal ešte dva góly a oslávil svoj jediný hetrik. Zažiarili aj Yzerman (2+2), Brent Ashton, Gerard Gallant (obaja 1+2) či Petr Klíma (2+0).

04.12.2018: Prvý domáci hetrik v novej aréne

Detroitská Little Caesars Arena bola otvorená v septembri 2017 a o viac ako rok neskôr zažila prvý hetrik domáceho hráča. Stalo sa tak 4. decembra 2018 pri prehre Red Wings 5:6 po samostatných nájazdoch s celkom Tampa Bay Lightning. Autorom hetriku bol Frans Nielsen. Bol to druhý hetrik v jeho kariére, prvý v drese Red Wings.

Zostávajúce dva góly Red Wings strelil Gustav Nyquist, na oba mu prihral Dylan Larkin. Pri prvom a treťom góle Nielsena asistoval Andreas Athanasiou. Red Wings prehrali, hoci až trikrát viedli, z toho dvakrát o dva góly - najskôr po prvej tretine 2:0 a v tretej tretine 5:3.