19. december v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 19.12.2019 | aktualizované 19.12.2020

Bruce MacGregor (archív Detroit Red Wings)

19.12.1943: Harry Lumley najmladším gólmanom

Dňa 19. decembra 1943 čakal na Detroit Red Wings zápas v Madison Square Garden proti domácim New York Rangers a do brány postavili mladíka Harryho Lumleyho. Lumley debutoval v lige vo veku 17 rokov a 38 dní a dodnes zostáva najmladším brankárom, ktorý kedy nastúpil v základnej časti NHL. Zápas mu nevyšiel, Rangers ho prekonali až šesťkrát a vyhrali 6:2. O góly hostí sa postarali Carl Liscombe a Syd Howe po prihrávkach Harolda Jacksona.

Lumley chytal za Red Wings v rokoch 1943 až 1950 a na konci svojej anabázy v Detroite sa dočkal svojho jediného Stanley Cupu. Neskôr hájil bránku Chicago Black Hawks (v tom období sa ich názov písal takto), Boston Bruins a Toronto Maple Leafs, v ktorých drese získal svoju jedinú Vezina Trophy pre najlepšieho brankára NHL. V roku 1980 bol uvedený do Siene slávy.

19.12.1944: Jack Adams prvý s 350 víťazstvami

Písal sa 19. december 1944, keď Detroit Red Wings hrali na ľade Boston Bruins a po štvorgólovom obrate v tretej tretine zvíťazili 3:6. Bolo to 350. víťazstvo v základnej časti NHL pre legendárneho Jacka Adamsa. Na túto métu dosiahol ako prvý tréner v histórii NHL.

Adams, známy predovšetkým ako krutý generálny manažér, zastával funkciu hlavného trénera Red Wings v rokoch 1927 až 1947. Doviedol ich k 413 výhram v základnej časti, čo je druhý najvyšší počet víťazstiev v histórii klubu. V play-off pridal 52 výhier, čo je tretí najlepší výsledok v klubovej histórii. Red Wings pod jeho trénerským vedením trikrát vyhrali Stanley Cup.

19.12.1965: Bruce MacGregor si pripisuje hetrik

Útočník Bruce MacGregor nastupoval za Red Wings v rokoch 1961 až 1971. Pre jeho ryšavé vlasy a bleskovú rýchlosť sa mu hovorilo "Redheaded Rocket" ("Ryšavá raketa"). Preslávil sa ako pracovitý člen lajny HUM Line, v ktorej hrával po boku Paula Hendersona a Norma Ullmana. Nepatril medzi obávaných strelcov, špecializoval sa na hru vo vlastnom oslabení a prinášal sekundárnu produkciu. Bola to teda výnimočná udalosť, keď sa mu v jednom zápase podarilo streliť tri góly. Stalo sa 19. decembra 1965, kedy Detroit Red Wings hrali na ľade Chicago Black Hawks a prehrali 5:4. Išlo o jeho jediný hetrik v drese Red Wings. Na všetky góly mu prihral legendárny Andy Bathgate.

19.12.1979: Rogie Vachon úspešný pod paľbou

Legendárny gólman Rogie Vachon, od roku 2016 člen Siene slávy, chytal počas svojej kariéry aj za Detroit Red Wings. Červeno-biely dres s okrídleným kolesom obliekal v rokoch 1978 až 1980 a ako jeden z prvých hráčov poberal v Detroite ročný plat takmer dva milióny amerických dolárov. Aj keď bol za zenitom a predvádzal kolísavé výkony, odchytal aj niekoľko pamätných zápasov.

Jeden z najlepších Vachonových zápasov v detroitskom drese sa odohral 19. decembra 1979 na ľade Edmonton Oilers, kde Red Wings uspeli 4:6. Vachon bol po celý zápas pod paľbou, Oilers na neho vyslali až 53 striel, ale 49 z nich zastavil a hlavnou mierou prispel k triumfu.

Okrem Vachona zažiarili aj jeho spoluhráči Mike Foligno (2+1), Dan Labraaten (1+2) a Václav Nedomanský (2+0). V drese Oilers sa vytiahol tínedžer Wayne Gretzky (2+1).

19.12.1992: Brad McCrimmon na méte 300 asistencií

Dňa 19. decembra 1992 nastúpili Detroit Red Wings na ľade celku Minnesota North Stars a po 31 úspešných zákrokoch Tima Cheveldaea a góloch Vladimira Konstantinova, Sheldona Kennedyho a Sergeja Fiodorova remizovali 3:3. Na Kennedyho gól prihral ostrieľaný obranca Brad McCrimmon, hrajúci v Detroite tretiu sezónu. Bola to jeho 300. asistencia v základnej časti NHL.

McCrimmon pozbieral do konca svojej kariéry v NHL 322 asistencií a 403 bodov. Neskôr presedlal na dráhu trénera a tri roky robil asistenta kouča Mikea Babcocka v Detroite. Zomrel v septembri 2011 pri leteckej nehode v Jaroslavli.

19.12.1997: Najproduktívnejšia noc Douga Browna

Pracovitý útočník Doug Brown hrával za Detroit Red Wings v rokoch 1994 až 2001. Nastupoval najmä v nižších útokoch, ale keď bolo treba, vedel zaskočiť aj v poprednej lajne. Koniec koncov, zrejme žiadny iný neruský hokejista nedokázal zaskakovať za niektorého z ruských útočníkov v slávnej detroitskej "Ruskej päťke" tak dobre ako on. Preto sa mu hovorilo "Brownov".

Brown síce bodovo veľmi nevynikal, ale i on sa dočkal jednej veľkej produktívnej noci. Stalo sa tak 19. decembra 1997, kedy Detroit Red Wings hrali vo svojej Joe Louis Arene proti New Jersey Devils a po divokej prestrelke zvíťazili 5:4. Brown k tomu pomohol štyrmi bodmi za tri góly a asistenciu. Tri góly predstavovali jeho jediný hetrik v NHL, štyrmi bodmi si vytvoril nové bodové maximum v jednom zápase NHL. Všetky body pozbieral v divokej tretej tretine, v ktorej padlo celkom sedem gólov. Hetrik a štvorbodovú noc dovŕšil po tom, čo v 53. minúte za stavu 4:4 strelil víťazný gól. A aby toho nebolo málo, vytiahol sa proti tímu, v ktorého drese v NHL kedysi začínal.

Brown svojou bodovou šou vyrovnal klubový rekord v počte bodov jedného hráča v jednej tretine zápasu základnej časti. Štyri body v jednej tretine pred ním zaznamenali iba Joe Carveth (1944), Mickey Redmond (1973), John Ogrodnick (1984), Steve Yzerman (1990), Sergej Fiodorov (1992), po ňom iba Henrik Zetterberg (2009).

Doug Brown završuje svoj hetrik, 19.12.1997

19.12.2010: Chris Osgood na méte 50 tisíc minút

Dňa 19. decembra 2010 hrali Detroit Red Wings v Joe Louis Arene proti Dallas Stars a prehrali 3:4 po predĺžení. Domácu bránku hájil Chris Osgood, autor 28 zákrokov. Osgood sa v tomto stretnutí prehupol cez métu 50 tisíc odchytaných minút v NHL (v základnej časti a play-off dohromady).

Osgood nastúpil do konca svojej kariéry na celkovo 50.215 minút v základnej časti a play-off NHL. Hoci nebol taký oslavovaný a taký populárny ako iní brankári, patril medzi najčastejšie chytajúcich gólmanov deväťdesiatych rokov minulého storočia a desiatych rokov tohto storočia.

19.12.2010: Začiatok série vypredaných zápasov

Zápas s Dallas Stars z 19. decembra 2010 bol z historického hľadiska významný aj niečím iným. Na toto stretnutie Red Wings predali všetkých 20.066 lístkov a odštartovali dlhú sériu 318 vypredaných domácich zápasov základnej časti a play-off za sebou. Séria trvala do 28. októbra 2018 a dodnes je druhou najdlhšou sériou nepretržite vypredaných stretnutí v histórii klubu.