10. máj v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 10.05.2020

Red Kelly (archív Detroit Red Wings)

10.05.1954: Red Kelly prvým víťazom Norris Trophy

James Norris Memorial Trophy, určená pre najlepšieho obrancu NHL, sa udeľuje od roku 1954. Je pomenovaná po dlhoročnom majiteľovi a prezidentovi Detroit Red Wings, Jamesovi E. Norrisovi. Prvým víťazom trofeje sa stal detroitský Red Kelly. Stalo sa 10. mája 1954.

Okrem Kellyho získali Norrisovu trofej v drese Red Wings Paul Coffey (1995) a Nicklas Lidström (2001, 2002, 2003, 2006, 2007, 2008 a 2011).

10.05.1963: Šiesta Hart Trophy pre Gordieho Howea

Veľký Mr. Hockey Gordie Howe patrí medzi najlepších hokejistov všetkých čias. Jeho výnimočnosť dokazuje aj počet Hart Memorial Trophy pre najužitočnejšieho hráča NHL. Howe získal túto trofej šesťkrát, čo je druhý najvyšší počet v histórii súťaže po Wayneovi Gretzkym (9).

Howe vyhral svoju šiestu a poslednú Hartovu trofej 10. mája 1963 vo veku 35 rokov. Dostal ju za vynikajúce výkony v základnej časti sezóny 1962/63, keď v 70 zápasoch získal 86 bodov (38+48), stal sa najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom ligy a pomohol Red Wings do play-off.

Howe vyhral svoju prvú Hartovu trofej v roku 1952. Následne sa tešil v rokoch 1953, 1957, 1958, 1960 a 1963. Šesťkrát vyhral aj Art Ross Trophy pre najproduktívnejšieho hráča NHL. V roku 2008 sa stal prvým držiteľom NHL Lifetime Achievement Award za celoživotný prínos NHL.

10.05.2008: Ôsma výhra v rade na ceste za rekordom

Dňa 10. mája 2008 hrali Detroit Red Wings druhý zápas finále Západnej konferencie proti mužstvu Dallas Stars, vyhrali 2:1 a dostali sa do vedenia 2:0 na zápasy. Pre Red Wings to bola ôsma výhra v Stanley Cupe 2008 za sebou, čím vyrovnali klubový rekord v počte výhier v rade v jednom play-off z rokov 1952 a 1995, a priblížili sa k vytvoreniu nového klubového rekordu.

Všetky góly padli v prvej tretine. Za domácich Red Wings sa trafili Darren Helm a Henrik Zetterberg, o jediný presný zásah Stars sa postaral Stéphane Robidas. Jiří Hudler zaznamenal jednu asistenciu, Chris Osgood zastavil 17 z 18 striel.

Red Wings o dva dni neskôr vyhrali deviatykrát za sebou a vytvorili tak nový klubový rekord v počte víťazstiev v rade v jednom ročníku vyraďovacích bojov. Čo bolo ešte dôležitejšie, aj vďaka tejto sérii výhier sa odrazili k svojmu jedenástemu víťazstvu Stanley Cupu.

10.05.2009: Jedno víťazstvo od finále konferencie

Dňa 10. mája 2009 hrali Detroit Red Wings v Joe Louis Arene piate semifinále Západnej konferencie proti Anaheim Ducks, zvíťazili 4:1, v sérii sa dostali do vedenia 3:2 na zápasy a priblížili sa na jedno víťazstvo od postupu do konferenčného finále.

Hrdinom zápasu bol Henrik Zetterberg, autor jedného gólu a dvoch asistencií. Okrem neho skórovali Johan Franzén, Jiří Hudler a Darren Helm; o jediný zásah Ducks sa postaral Ryan Whitney. V bránke Red Wings nastúpil Chris Osgood a pochytal 16 zo 17 striel.

Red Wings napokon vyradili Ducks 4:3, v konferenčnom finále si poradili 4:1 s Chicago Blackhawks, avšak vo finále Stanley Cupu prehrali 3:4 s Pittsburgh Penguins.

10.05.2011: Ďalší víťazný obrat a prepísanie histórie

Semifinále Západnej konferencie 2011 medzi San Jose Sharks a Detroit Red Wings začalo lepšie pre Sharks, ktorí vyhrali prvé tri zápasy. Red Wings potom uspeli trikrát v rade a vynútili si rozhodujúci siedmy duel. K vyrovnaniu série na 3:3 došlo 10. mája 2011 v Joe Louis Arene. Red Wings vyhrali 3:1, hoci ešte v 51. minúte prehrávali. Podobne neskorý obrat sa im podaril aj v piatom stretnutí. Vďaka tomu ako prvý tím v dejinách Stanley Cupu si vynútili rozhodujúci siedmy zápas po tom, čo vyhrali dvakrát za sebou, hoci ešte v tretej tretine prehrávali a boli na pokraji vypadnutia.

Úvodný gól šiesteho zápasu dal v 44. minúte Logan Couture, Red Wings otočili po góloch Henrika Zetterberga v 51., Valtteriho Filppulu v 53. a Darrena Helma v 59. minúte. Filppula zaznamenal aj asistenciu, Jimmy Howard v bránke Red Wings zneškodnil 24 z 25 striel.

Dokonalý obrat série z 0:3 na 4:3 sa Red Wings nakoniec nepodaril - Sharks po troch prehrách za sebou zvíťazili v rozhodujúcom siedmom stretnutí 3:2 a postúpili.