Petr Mrázek a jeho (prvé) zápisy do histórie

MARTIN UŽÁK | 11.07.2016

"História NHL pozná plno hráčov, ktorí dokázali v jednej sezóne zažiariť, ale v tých ďalších na svoje veľké výkony nenadviazali. Hráčov schopných dominovať rok čo rok bolo vždy veľmi málo."

Tieto frázy zvykol používať Mike Babcock, niekdajší tréner Detroit Red Wings, keď prišlo na hodnotenie dobrých výkonov jeho zverencov. Babcock naznačoval, že jednu vydarenú sezónu zažije kdekto, nie každý ale dokáže z jednej dobrej sezóny urobiť svoj štandard, alebo ju ešte prekonávať konštantne lepšími výkonmi.

V súčasnom tíme Red Wings figuruje mnoho hráčov, ktorých kariéra zatiaľ nasvedčuje tomu, že po jednom alebo niekoľkých skvostných ročníkoch sa prestali zlepšovať a ich výborné výkony sa vytratili. Red Wings však majú aj niekoľko výnimiek, ktorých sa tá Babcockova krutá, ale pravdivá a ľahko preukázateľná myšlienka (aspoň zatiaľ) netýka. A jednou z tých najväčších výnimiek je brankár Petr Mrázek.


Petr Mrázek (Paul Sancya, Associated Press)


Hoci má Mrázek len dvadsaťštyri rokov, za Red Wings dosiaľ odchytal len 104 zápasov (94 v základnej časti, 10 v play-off) a v posledných dvoch ročníkoch ho zastihol dočasný výpadok formy, v bohatej histórii NHL i samotných Detroit Red Wings je už teraz zapísaný hneď niekoľkokrát a rok čo rok pridáva ďalšie zápisy.

Ktoré zápisy to sú?

Najnižšie draftovaný

Mrázek bol draftovaný v roku 2010 zo 141. pozície. Z tejto pozície sa v NHL draftuje od roku 1972, s výnimkou rokov 1976 a 1979, takže doteraz na nej bolo vybraných 43 hráčov. Z týchto 43 hráčov je Mrázek jedným z piatich, ktorí v NHL odohrali aspoň 100 zápasov. Zopár ďalších hráčov z tejto draftovej pozície sa v NHL mihlo v niekoľkých zápasoch, desiatky ostatných sa do nej nikdy nedostali.

Mrázek v tomto smere prepísal aj klubovú históriu, pretože sa stal najnižšie draftovaným brankárom a zároveň jediným takto nízko draftovaným brankárom, ktorý za Red Wings odchytal aspoň stovku zápasov.

Triumfy na prvý pokus

Mrázek vstupoval do profesionálneho hokeja v sezóne 2012/13 a hneď vošiel do histórie ako iba druhý brankár, ktorý v jednej sezóne dokázal vyhrať svoj úvodný zápas v ECHL, AHL i NHL. Podarilo sa mu to s Toledo Walleye v ECHL, Grand Rapids Griffins v AHL a Detroit Red Wings v NHL. Takéto úspešné premiéry v jednej sezóne dal dohromady už len jeden gólman - Kanaďan Alex Auld v sezóne 2001/02. Mrázek je teda jediným európskym brankárom s týmto málo vídaným počinom.

Dotiahnutie do zdarného konca prišlo 7. februára 2013, kedy Mrázek debutoval v NHL pri víťazstve 5:1 na ľade St. Louis Blues a 26 úspešnými zákrokmi si vyslúžil titul druhej hviezdy zápasu.

Historická séria s Bolts

Najviac historických zápisov s podpisom mladého gólmana s číslom 34 pochádza z jari 2015 a série play-off proti Tampa Bay Lightning. Mrázek vtedy v bojoch o Stanley Cup debutoval a hoci Red Wings vypadli po prehre 3:4 na zápasy, pri všetkých troch víťazstvách zaznamenával jeden historický zápis za druhým.

V úvodnom zápase série boli Red Wings pod obrovským tlakom, Mrázek čelil hneď 46 strelám Bolts, ale 44 z nich chytil a svoj tím doviedol k výhre, čo nedokázal nikto od roku 1967. Stal sa len piatym nováčikom Red Wings s víťazným debutom v play-off NHL; bol z nich navyše najmladší a prvý za ostatných 21 rokov.

V treťom zápase série Mrázek zastavil všetkých 22 striel a stal sa iba piatym detroitským nováčikom, ktorý vo svojej prvej sérii v play-off udržal nulu. Od čistého konta nemal ďaleko ani vo štvrtom stretnutí, v ktorom však Red Wings nezvládli záver. Dokázal tak aspoň natiahnuť svoju nepriestrelnosť vo vyraďovacích bojoch na 114 minút a 34 sekúnd, čo bol v kontexte histórie NHL najlepší počin nováčika v dvoch nepredlžovaných zápasoch play-off za sebou za ostatných 78 rokov.

Čo Mrázek nedokázal vo štvrtom zápase, to si vynahradil v zápase č. 5, keď pochytal všetkých 28 striel hráčov Tampy. Vďaka tomu sa stal iba tretím nováčikom Red Wings a ich prvým za ostatných 70 rokov s dvoma čistými kontami v jednej sérii, a zároveň iba druhým nováčikom a ich prvým za posledných 78 rokov s dvoma čistými kontami v premiérovej sérii play-off. Udržať dve nuly v jedinej sérii play-off sa okrem neho podarilo iba štyrom ďalším nováčikom v NHL za ostatných 47 rokov.

Vymazanie Ovečkina

Mrázek pokračoval v dobrých výkonoch aj v nedávno skončenej sezóne 2015/16. V utorok 10. novembra 2015 mal leví podiel na tom, že washingtonský kapitán Alexander Ovečkin prišiel o možnosť stať sa najlepším ruským strelcom v dejinách NHL priamo pred zrakom nového člena Siene slávy Sergeja Fiodorova, ktorý zápas sledoval z čestnej lóže Joe Louis Areny a s ktorým bol Ovečkin dovtedy vyrovnaný na 483 góloch.

Mrázek v ten večer pochytal všetkých 15 Ovečkinových streleckých pokusov, celkovo zastavil všetkých 38 striel hráčov Capitals a doviedol Red Wings k triumfu 1:0. Urobil tak najvyšší počet úspešných zákrokov brankára Red Wings s premietnutím do čistého konta v zápase na domácom ľade od januára 1966.

Najmladší od Osgooda

V januári a zo začiatku februára tohto roka bol Mrázek štatisticky najlepším brankárom celej NHL. Svoju výbornú formu demonštroval aj v pondelok 8. februára, kedy zneškodnil všetkých 23 striel Florida Panthers, pomohol Red Wings k výhre 3:0 a po prvýkrát v NHL si pripísal sezónne víťazstvo s poradovým číslom 20.

Mrázek dosiahol na 20. výhru v sezóne len šesť dní pred svojimi 24. narodeninami - vo veku 23 rokov a 359 dní. Stal sa najmladším brankárom Red Wings za ostatných 20 rokov s minimálne 20 výhrami v sezóne.

Rýchle tri čisté kontá

Tohtoročné play-off s Tampou Mrázek nezačínal tak ako na jar 2015, pri nepriaznivom vývoji série sa však do bránky Red Wings vrátil a hneď vo svojom úvodnom zápase vo vyraďovacej fáze sa postaral o ďalší historický zápis. Stalo sa tak po tom, čo v treťom zápase série zneškodnil všetkých 16 striel hráčov Tampy, udržal tretie čisté konto v kariére v play-off NHL a Red Wings doviedol k ich jedinému víťazstvu v sérii.

Mrázek potreboval na svoje prvé tri čisté kontá v Stanley Cupe iba osem zápasov. V histórii Red Wings boli takto bezchybní v takomto rýchlom tempe iba legendy Normie Smith (1936-37) a Terry Sawchuk (1951-52).

Výnimočné a nevídané

Ako je vidieť, Petr Mrázek prepisuje bohatú históriu NHL od svojho prvého zápasu v súťaži. Jeho terajšia bilancia 104 zápasov je historicky vzácna v súvislosti s jeho nízkou draftovou pozíciou, jeho posledné historicky ojedinelé počiny pochádzajú spred niekoľkých mesiacov, kedy sa pre Red Wings skončila sezóna a viac už urobiť nemohol. Je to teda niečo výnimočné a málo vídané, čo tento mladý brankár dokazuje, a navyše to robí prakticky odvtedy, ako sa jeho meno začalo spájať s Detroit Red Wings, ako sa v ich drese po prvýkrát ukázal v súťažnom zápase a ako v ich drese odchytal doposiaľ posledný víťazný zápas.

Fanúšikovia Red Wings sa môžu len tešiť, čo tento talentovaný gólman ešte predvedie, keď odstráni posledné nedostatky, vyrovná výkonnosť a dostane priestor, aby naplno ukázal, čo všetko v ňom je.

Zatiaľ naozaj nie je tým jednosezónnym zázrakom, ktorý žiari krátko, ale následne na svoje výkony nenadväzuje a prestáva dominovať, ako to podľa Mikea Babcocka býva zjavné v historických kronikách.

Miesto toho sa zdá, že Petr Mrázek je brankárom, aký sa v drese Detroit Red Wings objavuje iba raz za veľmi dlhú dobu, a všetko to, čo doposiaľ dokázal, môže byť len začiatok niečoho veľkého.