8. február v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 08.02.2019 | aktualizované 08.02.2021

Scotty Bowman a Steve Yzerman (David Guralnick, The Detroit News)

08.02.1967: Trinásty hetrik Norma Ullmana

Legendárny útočník Norm Ullman sa preslávil šikovnými rukami, krásnymi kľučkami, neúnavným forčekingom a gólmi. Za Detroit Red Wings nastrieľal 324 gólov v 875 zápasoch základnej časti a dodnes zostáva siedmym najlepším strelcom v histórii klubu.

Ako mnohí výborní strelci, aj Ullman nasúkal mnoho hetrikov. Keď dňa 8. februára 1967 hrali Red Wings v Toronte proti domácim Maple Leafs a zvíťazili 5:2, Ullman sa blysol ďalšími troma gólmi. Všetky strelil v druhej časti hry v rozmedzí troch minút a 19 sekúnd. Bol to jeho trinásty hetrik v drese Red Wings, desiaty v základnej časti.

Hetrik z 8. februára 1967 bol pre Ullmana jeho predposledný v drese Red Wings. Viac hetrikov v drese Red Wings (v zápasoch základnej časti a play-off dohromady) nastrieľali iba Steve Yzerman (22) a Gordie Howe (20).

08.02.1970: Gordie Howe a jeho 750. gól

Dňa 8. februára 1970 nastúpili Red Wings vo svojej Olympii proti Philadelphia Flyers a prehrali 3:5. Jeden z ich gólov dal Gordie Howe. Dočkal sa v 44. minúte, keď v presilovke prekonal hosťujúceho brankára Bernieho Parenta. Prihrali mu Alex Delvecchio a Wayne Connelly. Pre Howea to bol 750. gól v základnej časti NHL. Na túto métu dosiahol ako prvý hokejista v histórii.

Howe dal do konca kariéry 801 gólov v základnej časti NHL (786 za Red Wings) a dodnes zostáva najlepším strelcom v histórii Red Wings. Viac presných zásahov v základnej časti NHL mal do roku 2021 na konte iba Wayne Gretzky (894).

08.02.1976: Tretí zápas v priebehu troch dní

Je to vzácna udalosť, keď mužstvo NHL musí odohrať tri zápasy v priebehu troch dní. Aj v bohatej histórii Detroit Red Wings sa takáto udalosť prihodila iba niekoľkokrát.

Jedna z takýchto výnimočných udalostí sa datuje k 8. februáru 1976. Red Wings vtedy hrali tretí zápas v priebehu troch dní po tom, čo dva dni predtým nastúpili doma proti New York Islanders (vyhrali 4:3) a deň predtým doma proti New York Rangers (prehrali 4:5). Na tretí zápas za tri dni cestovali vyčerpaní do Bostonu, kde prehrali s domácimi Bruins 0:7.

Pre Red Wings išlo o posledné tri zápasy v priebehu troch dní na najbližších 41 rokov, do 28. marca 2017, kedy dva dni predtým hrali doma proti Minnesota Wild (zvíťazili 3:2 po predĺžení), následne v Raleighu proti Carolina Hurricanes (zvíťazili 4:3 po predĺžení) a napokon tretí raz za tri dni nastúpili opäť na ľade Hurricanes (prehrali 1:4).

08.02.1997: Tisíce víťazstvo Scottyho Bowmana

Scotty Bowman je právom považovaný za najlepšieho trénera v histórii NHL. Vyhrával častejšie ako ostatní tréneri a dokázal mnohé, čo sa nikomu inému nepodarilo.

Jeden z veľkých míľnikov Bowmanovej trénerskej dráhy sa zrodil 8. februára 1997, kedy viedol Red Wings v zápase na ľade Pittsburgh Penguins a doviedol ich k výhre 6:5 po predĺžení. Pre Bowmana to bolo jubilejné tisíce víťazstvo v základnej časti súťaže v pozícii hlavného trénera. Dočkal sa ho vo svojom 1.707. zápase.

Zápas v Pittsburghu bol divoký, Red Wings zasypali Penguins 47 strelami a hoci štyrikrát prehrávali o gól, zakaždým sa na súpera dotiahli a po ofenzívnych predstaveniach Darrena McCartyho (2+0), Stevea Yzermana (1+2) a Brendana Shanahana (3+1 - hetrik zavŕšil v predĺžení) uspeli.

Scotty Bowman dodnes zostáva jediným trénerom v histórii NHL s minimálne tisícimi víťazstvami v základnej časti. Po zápase v Pittsburghu vylepšil svoju bilanciu na tisíc víťazstiev, 452 prehier a 255 remíz. Do konca trénerskej kariéry odkoučoval 2.141 zápasov základnej časti a v 1.244 prípadoch zvíťazil, čo sú ďalšie ligové rekordy. Ani nehovoriac o jeho rekordných deviatich víťazstvách Stanley Cupu v pozícii trénera.

Tisíce víťazstvo Scottyho Bowmana, 08.02.1997

08.02.2014: Zápas s poradovým číslom šesťtisíc

Detroit patrí do NHL od roku 1926. Keď 8. februára 2014 nastúpili Red Wings na ľade tímu Tampa Bay Lightning a prehrali 2:4, odohrali svoj 6.000. zápas v základnej časti súťaže.

Jeden z gólov Red Wings v Tampe dal Daniel Alfredsson. Bol to jeho 1.143. bod v základnej časti NHL, vďaka čomu sa predral na druhé miesto v historickom bodovaní švédskych hokejistov pred Nicklasa Lidströma. Prihral mu Pavel Daciuk, pre ktorého to bol 800. bod v NHL.

08.02.2016: Výhra s česko-slovenským podpisom

Dňa 8. februára 2016 nastúpili Red Wings vo svojej Joe Louis Arene proti celku Florida Panthers a zvíťazili 3:0. Hlavnými postavami stretnutia boli veteráni Pavel Daciuk (2+0) a Henrik Zetterberg (0+2), víťazstvo však malo aj výrazný česko-slovenský podpis.

Víťazný gól strelil v 45. minúte slovenský útočník Tomáš Tatar. Primárnu asistenciu si pripísal český zadák Jakub Kindl. Ako sa ukázalo neskôr, pre Kindla to bol posledný kanadský bod v detroitskom drese predtým, ako ho Red Wings vymenili práve k Panthers.

V bráne Red Wings nastúpil český gólman Petr Mrázek. Chytil všetkých 23 striel Panthers a pripísal si 20. výhru v sezóne 2015/16. Vo veku 23 rokov (šesť dní pred svojimi 24. narodeninami) sa stal najmladším brankárom Red Wings za posledných 20 rokov s 20 víťazstvami v jednej sezóne. Pred ním dokázal vyhrávať takto hojne a v tak mladom veku Chris Osgood v sezóne 1995/96.

Podklady:
  • Feb. 8: Gretzky scores four goals at NHL All-Star Game (John Kreiser, NHL.com; 08.02.2018)
  • Detroit Red Wings 2018-19 Media Guide (Todd Beam, Kyle Kujawa & Alex DiFilippo, Detroit Red Wings; 2018)