23. marec v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 23.03.2017 | aktualizované 23.03.2021

Brendan Shanahan a Dominik Hašek (kredit: Associated Press; koláž: Hockeytown Blog)

23.03.1939: Rekordné zápisy Syda Howea

V marci 1939 hrali Red Wings v prvom kole play-off v sérii na dva víťazné zápasy proti Montreal Canadiens. Po prehre v úvodnom dueli série z 21. marca privítali Canadiens o dva dni neskôr vo svojej hale Olympia a rozstrieľali ich 7:3. K vysokému víťazstvu ich doviedol najmä útočník Syd Howe, ktorý vytvoril hneď niekoľko rekordných zápisov.

Howe sa stal prvým hráčom NHL s tromi gólmi v presilovej hre v zápase play-off, prvým hráčom Red Wings s dvoma gólmi v presilovej hre v jednej tretine zápasu play-off (podarilo sa mu to v tretej tretine) a prvým hráčom Red Wings s hetrikom v play-off.

Red Wings dali v tomto zápase hneď štyri góly v presilovej hre, čo sa im v play-off podarilo po prvýkrát v ich histórii. Strelecky sa činili najmä v prvej tretine, kedy strelili štyri góly v priebehu štyroch minút a 46 sekúnd, čo sú dodnes ich štyri najrýchlejšie góly v zápase play-off. V tomto časovom úseku sa postupne trafili Syd Howe (v čase 13:44), opäť Syd Howe (14:39), Sid Abel (17:02) a Ed Wares (18:30).

Red Wings neskôr vyradili Canadiens 2:1 na zápasy a postúpili do ligového semifinále, kde však rovnakým pomerom podľahli tímu Toronto Maple Leafs a vypadli.

23.03.1947: Kompletný zápas Teda Lindsayho

V ére Original Six bol za kompletného hokejistu považovaný ten, kto dokázal strieľať góly, rozdávať gólové prihrávky a zhadzovať rukavice. Hráčovi, ktorý dokázal v jednom zápase skórovať, asistovať a absolvovať pästný súboj, je dodnes pripisovaný tzv. hetrik Gordieho Howea. Tento termín vznikol vďaka Howeovi v októbri 1953, ale keďže je veľmi vzácny, s odstupom času sa pripisuje k takýmto pamätným kompletným výkonom hokejistov aj spred roku 1953.

Platí to aj pre jeden pamätný výkon Teda Lindsayho, Gordieho dlhoročného spoluhráča, ktorý sa takéhoto hetriku dočkal dňa 23. marca 1947 pri prehre Red Wings s Toronto Maple Leafs (3:5). S odstupom času to bol Lindsayho prvý 'hetrik Gordieho Howea' v kariére.

23.03.1952: Howe a Sawchuk opäť dominantní

Dňa 23. marca 1952 hrali Red Wings v 70. a zároveň poslednom zápase základnej časti sezóny 1951/52 na domácom ľade proti Montreal Canadiens a zvíťazili 7:2. K triumfu ich doviedol najmä Gordie Howe, autor troch gólov. Howe vďaka tomu ukončil základnú časť ziskom 86 bodov za 47 gólov a 39 asistencií, a v druhej sezóne za sebou sa stal najlepším strelcom i najproduktívnejším hráčom NHL.

Popri Howeovi sa zviditeľnil aj brankár Terry Sawchuk, ktorý znova odchytal všetkých 70 zápasov Red Wings v základnej časti a pripísal si až 44 výhier, čím vyrovnal svoj rok starý vlastný klubový rekord v počte víťazstiev gólmana Red Wings v jednej sezóne.

Red Wings týmto víťazstvom dosiahli na svoj 100. bod v základnej časti a stali sa vôbec prvým mužstvom v histórii NHL s dvoma stobodovými sezónami za sebou.

23.03.1958: Dvadsiate play-off po sebe

Základná časť sezóny 1957/58 sa skončila 23. marca 1958, kedy Red Wings hrali na vlastnom ľade proti Montreal Canadiens a porazili ich 4:2. Red Wings následne už po dvadsiaty raz za sebou začali bojovať o Stanley Cup, čo bol v tom období rekord NHL v počte nepretržitých postupov do play-off.

Pre Red Wings to bol klubový rekord do sezóny 2011/12. Prekonali ho sériou 25 postupov do play-off v rade v rokoch 1991 až 2016.

23.03.1975: Zápas č. 3.000 v základnej časti

Detroit patrí do NHL od roku 1926, takže postupom rokov a desaťročí sa jeho zápasy počítajú na tisíce. Keď 23. marca 1975 hrali Red Wings na ľade Chicago Black Hawks (v tej dobe sa ich názov písal takto) a remizovali tam 4:4, bol to jubilejný 3.000. zápas základnej časti v ich histórii.

23.03.1999: Novou posilou Chris Chelios

Počas pôsobenia v Chicagu vyhlásil, že za nenávidený Detroit by nikdy nehral. Dňa 23. marca 1999, krátko pred uzávierkou prestupov, bol však Chris Chelios vymenený práve do Detroitu. Red Wings ho získali výmenou za beka Andersa Erikssona a voľby v prvom kole draftu 1999 a 2000, a hneď na druhý deň mu pripravili debut v ich drese.

Chelios sa pridal k Red Wings vo veku 37 rokov. Sprvoti sa s ním rátalo na jednu alebo dve sezóny, no nakoniec za nich hral až desať rokov a dvakrát im pomohol vyhrať Stanley Cup.

23.03.2002: Brendan Shanahan s gólom č. 500

Dňa 23. marca 2002 hrali Red Wings na ľade Colorado Avalanche a dočkali sa jubilejného päťstého gólu Brendana Shanahana v základnej časti. Shanahan skóroval v 48. minúte zápasu v presilovej hre piatich proti trom po tvrdej strele z ľavého kruhu; svojím gólom otvoril skóre stretnutia.

Shanahan sa stal 30. hráčom s 500 gólmi v NHL, ale iba druhým hráčom v histórii s minimálne 500 gólmi a 2.000 a viac trestnými minútami. Prvým hokejistom s 500 gólmi a 2.000 a viac trestnými minútami v NHL bol Pat Verbeek, po dobu dvoch sezón Shanahanov spoluhráč v Detroite.

500. gól Brendana Shanahana v NHL, 23.03.2002

23.03.2002: Dominik Hašek vs Patrick Roy

Onen zápas s Coloradom, nenávideným sokom Red Wings, bol v dobách vrcholiacej rivality týchto dvoch celkov zaujímavý aj pokusom Dominika Hašeka o bitku s Patrickom Royom.

Všetko to začalo v 50. minúte zápasu, kedy Red Wings vyhrávali 1:0 po spomínanom päťstom góle Brendana Shanahana. Roy, ktorý si to dávnejšie rozdal s detroitskými gólmanmi Mikeom Vernonom a Chrisom Osgoodom, sa pustil do šarvátky s útočníkom Kirkom Maltbym vo vlastnom bránkovisku. Zo šarvátky sa nakoniec vykľula potýčka všetkých hráčov na ľade, na čo sa Hašek nechcel prizerať a vykorčuľoval za Royom aj za cenu dvoch trestných minút za prekročenie červenej čiary. K bitke ale nakoniec nedošlo, pretože Hašek sa v poslednej chvíli pošmykol a padol tak nešťastne, že zostrelil aj samotného Roya. Roy síce zareagoval okamžitým odhodením svojej masky a rukavíc, rodiacemu sa pästnému súboju legiend však zabránili rozhodcovia.

Hašeka to nakoniec mrzieť nemuselo, pretože v zápase pochytal všetkých 31 striel Avs, pripísal si svoje 61. čisté konto v základnej časti NHL a doviedol Red Wings k víťazstvu 2:0.