24. marec v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 24.03.2015

Nicklas Lidström a Chris Chelios (David Guralnick, The Detroit News; 2005)

24.03.1936: Najdlhší zápas play-off v histórii

Prvý zápas play-off 1936 medzi Montreal Maroons a Detroit Red Wings začal 24. marca 1936 a skončil až na druhý deň ráno. Zápas za stavu 0:0 prešiel do predĺženia a bol ukončený až v čase 176:30 po tom, čo rozhodol útočník Detroitu Mud Bruneteau. História NHL nepozná zápas, ktorý by sa hral dlhšie. Stretnutie trvalo takmer 180 minút, čo je porcia troch zápasov. Na Red Wings to však nezanechalo následky a o necelé tri týždne sa dočkali svojho prvého Stanley Cupu.

24.03.1956: Vyhrážanie sa zastrelením v Toronte

Pred tretím stretnutím semifinále play-off 1956 medzi Torontom a Detroitom zatelefonoval do torontských novín fanúšik, ktorý vyhlásil, že zastrelí hviezdy Red Wings Gordieho Howea a Teda Lindsayho. Howe a Lindsay sa však nezľakli, do stretnutia nastúpili a niekoľkými bodmi pomohli Detroitu vyhrať 5:4 po predĺžení. Víťazný gól strelil po prihrávke Howea Lindsay, ktorý si následne oprel hokejku o rameno a začal predstierať streľbu do šokovaného obecenstva.

24.03.1999: Premiéra Chrisa Cheliosa v drese Detroitu

Počas svojho pôsobenia v Chicagu vyhlásil, že za nenávidený Detroit by nikdy nehral. Pred prestupovou uzávierkou 1999 bol ale Chris Chelios vymenený práve k Red Wings a krátko na to nastúpil do svojho prvého zápasu v ich drese. Detroit sa postavil 24. marca 1999 na domácom ľade proti Buffalo Sabres a tešil sa z víťazstva 2:1. Chelios, ktorý bol v Chicagu zvyknutý hrávať 30 a viac minút, odohral pri svojom debute cez 25 minút a pripísal si jeden plusový bod a tri strely.

24.03.1999: Posledný zápas v kariére Petra Klímu

Víťazný zápas z 24. marca 1999 nebol významný len tým, že sa v ňom po prvýkrát predstavil Chris Chelios. Tento zápas bol zároveň posledným v kariére slávneho útočníka Petra Klímu. V sezóne 1998/99 sa Klíma k Red Wings vrátil po ôsmich rokoch. Jeho comeback nebol úspešný, keďže sa ťažko dostával do zostavy a v 13 zápasoch si pripísal iba jeden gól. Vo svojom poslednom stretnutí v NHL odohral 5 minút a 28 sekúnd, pripísal si dve trestné minúty a jednu strelu.

24.03.2001: Ďalších 23 víťazstiev Chrisa Osgooda

Dňa 24. marca 2001 hrali Red Wings na ľade New York Rangers a po 24 zákrokoch Chrisa Osgooda zvíťazili vysoko 6:0. Osgood tak zaznamenal svoje jubilejné 30. čisté konto v NHL. Čo je však z historického hľadiska ešte dôležitejšie, Osgood týmto počinom dosiahol na svoje 23. víťazstvo v sezóne, a dokázal to už v šiestom ročníku po sebe. Vyhrať aspoň 23 zápasov v šiestich sezónach v rade sa nepodarilo žiadnemu inému brankárovi v histórii Detroit Red Wings.

24.03.2007: Chris Chelios a jeho zápas č. 1.541

V sezóne 2006/07 mal Chris Chelios už 45 rokov, napriek tomu hrával viac ako 18 minút za zápas a bol pevnou súčasťou zostavy Red Wings. Dňa 24. marca 2007, kedy Red Wings hrali doma proti St. Louis Blues (a prehrali 2:3 po samostatných nájazdoch), sa Chelios postavil do svojho 1.541. zápasu v základnej časti, čím sa posunul na deviate miesto v histórii NHL. Chelios nakoniec odohral až 1.651 zápasov základnej časti, čo ho radí na piate miesto historického poradia.

24.03.2011: Ulica nesúca meno Nicka Lidströma

Nicklas Lidström priniesol Red Wings toľko úspechov, že niet divu, že si ho nesmierne vážili i v mestečku Novi, v ktorom žil po väčšinu svojej zámorskej kariéry. Dňa 24. marca 2011 si v Novi uctili jedného z najlepších obrancov všetkých čias tým, že po ňom pomenovali miestnu ulicu. Honory tohto typu nie sú neobvyklé, zvyčajne sa však udeľujú posmrtne. Lidström sa preto stal jedným z mála hokejistov, ktorí sa dočkali takéhoto uznania ešte počas svojho života.

Podklady:
  • Chris Chelios: Made in America (Chris Chelios & Kevin Allen, Triumph Books, 2014; ISBN 978-1600789878)
  • Novi to honor Lidstrom with a street-renaming ceremony (City of Novi, 16.03.2011)
  • Phantom sniper fires up Terrible Ted (Mike Moore, The Hockey Writers; 12.03.2011)