24. február v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 24.02.2021

Steve Yzerman (Timothy Fitzgerald, Associated Press)

24.02.1974: Tretí hetrik v podaní Mickeyho Redmonda

Dňa 24. februára 1974 privítali Detroit Red Wings vo svojej Olympii hráčov New York Islanders a triumfovali 5:3. Hlavnou postavou zápasu bol domáci útočník Mickey Redmond, autor troch gólov. Predstavovali tretí z jeho šiestich hetrikov v drese Red Wings.

Redmond skóroval v každej tretine a zakaždým pri vyrovnanom počte hráčov na ľade. Aj vďaka tomuto hetriku ukončil základnú časť sezóny 1973/74 s 51 gólmi a ako prvý hráč v histórii klubu dokázal nastrieľať 50 a viac gólov vo dvoch sezónach za sebou.

24.02.1990: Steve Yzerman tretíkrát v rade s 50 gólmi

Mickey Redmond dokázal v sedemdesiatych rokoch dve sezóny za sebou streliť minimálne 50 gólov, čím vytvoril klubový rekord. Vydržal len do začiatku deväťdesiatych rokov, kedy ho treťou sezónou za sebou s 50 a viac gólmi prekonal Steve Yzerman.

Yzerman strelil 50. gól v tretej sezóne za sebou 24. februára 1990, kedy Detroit Red Wings hrali na ľade New York Islanders a remizovali 3:3. Presadil sa v 12. minúte prvej tretiny v presilovej hre po prihrávkach Stevea Chiassona a Gerarda Gallanta.

Tri sezóny v rade s 50 a viac gólmi zaradili Yzermana na deviate miesto rebríčka najdlhších sérií tohto druhu v dovtedajšej histórii NHL. Yzerman dosiahol na 50-gólovú hranicu aj v nasledujúcej sezóne 1990/91, dodnes zostáva jediným hráčom v histórii klubu so štyrmi sezónami za sebou s minimálne 50 gólmi, a táto šnúra je na delenom siedmom mieste histórie NHL.

24.02.1993: Ďalšie dva veľké míľniky Stevea Yzermana

Presne tri roky po tom, čo tretíkrát za sebou dosiahol na hranicu 50 gólov v sezóne, dosiahol Steve Yzerman na ďalšie dva významné míľniky. Detroit Red Wings hrali 24. februára 1993 na ľade Buffalo Sabres a v divokej prestrelke prehrali 7:10.

Yzerman najskôr v 12. minúte prvej tretiny počas presilovky prihral na gól Keitha Primeaua, vďaka čomu ako 37. hráč v dejinách dosiahol na tisíci bod v základnej časti NHL. Podarilo sa mu to v 737. zápase v súťaži, čím vytvoril klubový rekord. V NHL to dokázali rýchlejšie iba Wayne Gretzky (424 zápasov potreboval na prvú tisícku, 857 na druhú tisícku), Mario Lemieux (513), Mike Bossy (656), Peter Šťastný (682), Jari Kurri (716), Guy Lafleur (720), Bryan Trottier (726) a Denis Savard (727).

Steve Yzerman a jeho tisíci bod v NHL, 24.02.1993

V ďalšom priebehu zápasu si Yzerman pripísal ešte tri body za jeden gól a dve asistencie, a svojím posledným bodom - prihrávkou na gól Dallasa Drakea v tretej tretine - dosiahol métu 100 bodov v sezóne. Dokázal to šiestykrát v kariére, zároveň šiestykrát za sebou.

Yzerman pridal do konca hráčskej kariéry ďalších 755 bodov v základnej časti NHL a s 1.755 bodmi je siedmym najproduktívnejším hráčom v histórii súťaže a druhým najproduktívnejším hráčom Red Wings po Gordiem Howeovi. Jeho šesť stobodových sezón je na delenom šiestom mieste v histórii NHL - viac ich zaznamenali iba Gretzky (15), Lemieux (10), Marcel Dionne (8), Bossy a P. Šťastný (obaja 7). So šiestimi stobodovými sezónami za sebou je dokonca na delenom druhom mieste v histórii NHL - podobný kúsok sa podaril kvartetu Bossy, Bobby Orr, P. Šťastný, Lafleur, pričom viac stobodových sezón v rade zaznamenal iba Gretzky (13).

24.02.1994: Chris Osgood s prvým čistým kontom v NHL

Dňa 24. februára 1994 nastúpili Detroit Red Wings proti Hartford Whalers (predchodcom dnešných Carolina Hurricanes) a zvíťazili 3:0. Do bránky Red Wings sa postavil nováčik Chris Osgood a po 17 zákrokoch zaznamenal svoje prvé čisté konto v NHL.

Zápas sa hral na neutrálnom klzisku v Clevelande, v aréne Richfield Coliseum pred 11.621 divákmi. Zápasy na neutrálnych severoamerických klziskách sa hrali v sezónach 1992/93 a 1993/94, každý klub odohral za jednu sezónu dva. Pre Red Wings to bol druhý takýto zápas v ročníku 1993/94. V rovnakej aréne odohrali aj prvý z dvoch zápasov v predchádzajúcej sezóne.

Góly Red Wings strelili Nicklas Lidström, Keith Primeau a Viačeslav Kozlov. Kozlov pridal aj jednu asistenciu, na všetky góly prihrával Sergej Fiodorov. Red Wings mohli vyhrať aj vyšším rozdielom, ale v bránke Whalers žiaril Sean Burke, autor 43 úspešných zákrokov.

Osgood nadviazal na svoju prvú nulu ďalšou nulou hneď v nasledujúcom zápase a do konca kariéry udržal v základnej časti NHL celkovo 50 núl, z toho 39 v drese Red Wings.

24.02.2004: Posledný gól Krisa Drapera v životnej sezóne

V sezóne 2003/04 Detroit Red Wings sužovali časté zranenia viacerých útočníkov. Rozhodli sa preto viac využívať defenzívneho špecialistu Krisa Drapera. Draper nikdy predtým nedal viac ako 15 gólov za sezónu a nikdy pravidelne nehral v popredných útokoch, ale ponúknutej šance sa chopil a strelil až 24 gólov. Ten posledný prišiel 24. februára 2004 pri prehre 2:4 na ľade Vancouver Canucks.

Draper mal sezónu rozbehnutú na 30 gólov, ale ďalšie góly nepridal, pretože aj on nakoniec musel ma maródku: koncom februára 2004 utrpel zranenie ramena a mesiac pauzoval.

Draper odohral v základnej časti tejto sezóny 67 zápasov a pozbieral 40 bodov. Ofenzívne to bola najlepšia sezóna v jeho kariére. Popri produkcii ďalej vzorne bránil, za čo bol po skončení ročníka poctený ocenením Frank J. Selke Trophy pre najlepšie brániaceho útočníka NHL.

24.02.2007: Tretí trojgólový zápas Tomasa Holmströma

Útočník Tomas Holmström, svojho času najlepší hokejista v clonení pred bránkou súpera, nastrieľal v NHL tri hetriky. Zhodou okolností, všetky strelil na ľade súperov v teplejších lokalitách USA. Prvý trojgólový zápas zažil v marci 2001 v San Jose, ten druhý v januári 2007 vo Phoenixe a ten tretí a posledný 24. februára 2007 v Nashville. Všetky góly v Nashville strelil v presilovke, na všetky mu prihral Mathieu Schneider a na prvé dva Pavel Daciuk. Jeho hetrik však na víťazstvo nestačil - Red Wings prehrali 3:4 po predĺžení.

24.02.2018: Henrik Zetterberg trikrát prepisuje dejiny

Dňa 24. februára 2018 Detroit Red Wings privítali mužstvo Carolina Hurricanes a aj vďaka jednému gólu Henrika Zetterberga vyhrali 3:1. Zetterberg skóroval v 34. minúte v presilovke po prihrávkach Gustava Nyquista a Niklasa Kronwalla, a hneď trikrát prepísal klubovú históriu.

Pre Zetterberga to bol 335. gól v základnej časti NHL, čím na piatom mieste najlepších strelcov Red Wings vyrovnal Teda Lindsayho. Okrem toho to bol jeho jubilejný 100. gól v presilovej hre; na túto métu pred ním dosiahli šiesti hráči Red Wings. A napokon, išlo aj o jeho 64. víťazný gól v drese Red Wings, čím sa v tomto smere posunul na piate miesto klubovej histórie pred Brendana Shanahana.

Pod víťazstvo 3:1 sa gólovo podpísali aj obrancovia Danny DeKeyser a Trevor Daley. Dylan Larkin si pripísal dve asistencie, Jimmy Howard v bránke Red Wings chytil 28 z 29 striel.

Zetterberg po tomto zápase strelil v NHL ešte dva góly, odpútal sa od Lindsayho a s 337 gólmi je piatym najlepším strelcom v klubových dejinách za štvoricou Gordie Howe (786), Steve Yzerman (692), Alex Delvecchio (456), Sergej Fiodorov (400).

24.02.2019: Filip Zadina a jeho prvý zápas v NHL

V júni 2018 bol draftovaný zo šiestej pozície a hneď v nasledujúcej sezóne sa dočkal debutu v NHL. Útočník Filip Zadina po prvýkrát obliekol dres Detroit Red Wings 24. februára 2019 v zápase proti San Jose Sharks (3:5). Ako prvý detroitský hráč od čias Keitha Primeaua (1990/91) zažil debut v NHL hneď v úvodnej sezóne po svojom drafte. S číslom 11 na drese odohral 10 minút a 38 sekúnd, vyslal jednu strelu na bránku, zaznamenal jeden mínusový bod a jeden hit. Red Wings ho do konca sezóny nechali odohrať ešte osem zápasov, aby nevstúpil do platnosti jeho nováčikovský kontrakt. V NHL začal pravidelne hrávať od sezóny 2020/21.