31. máj v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 31.05.2019


Nicklas Lidström (Andrew Weber, USA Today Sports)

31.05.1997: Finále proti Flyers otvorené víťazstvom

Dňa 31. mája 1997 hrali Detroit Red Wings prvý zápas finále Stanley Cupu na ľade Philadelphia Flyers, zvíťazili 2:4 a ujali sa vedenia 0:1 na zápasy. O góly Red Wings sa postarali Kirk Maltby, Joey Kocur, Sergej Fiodorov a Steve Yzerman. Larry Murphy sa pochlapil dvoma asistenciami, brankár Mike Vernon zastavil 26 z 28 striel.

Hoci Flyers boli v tejto sérii favorizovaným mužstvom, Red Wings im nedovolili vyhrať ani jeden zápas a o týždeň neskôr sa dočkali svojho prvého Stanley Cupu po viac ako 42 rokoch.

31.05.1998: Návrat Konstantinova a Mňatsakanova

Dňa 31. mája 1998 nastúpili Detroit Red Wings a Dallas Stars na štvrtý zápas finále Západnej konferencie. Red Wings uspeli 3:2 po 28 úspešných zákrokoch Chrisa Osgooda a góloch Kirka Maltbyho, Stevea Yzermana a Viačeslava Kozlova, v sérii sa ujali vedenia 3:1 a priblížili sa k postupu do ďalšieho finále Stanley Cupu.

Jednou z hlavných udalostí noci bol aj emotívny návrat niekdajšieho beka Vladimira Konstantinova a maséra Sergeja Mňatsakanova. Obaja sa spoločne objavili v čestnej lóži Joe Louis Areny po prvýkrát od osudnej automobilovej havárie z júna 1997. Konstantinov sa po nej k hokeju nikdy viac nevrátil, Mňatsakanov zostal pripútaný na invalidný vozík. Priaznivci v aréne ich privítali búrlivými ováciami v stoji, na počesť povstali aj hokejisti oboch tímov, čo Mňatsakanova dojalo k slzám.

Red Wings neskôr vyradili Stars 4:2 na zápasy, v následnom finále Stanley Cupu proti Washington Capitals uspeli 4:0 a urobili radosť svojim priaznivcom i Konstantinovovi a Mňatsakanovovi.

31.05.2002: Najvyššia výhra v siedmom zápase série

Vyraďovacie boje v play-off bývajú veľmi často vyrovnané, tobôž ak je vyrovnaná celá séria a rozhodnúť sa musí až v poslednom možnom zápase.

Keď v máji 2002 proti sebe nastúpili Detroit Red Wings a Colorado Avalanche, finalisti Západnej konferencie, dvaja úhlavní nepriatelia a bez okolkov najkvalitnejšie tímy vtedajšej NHL, ich séria bola dlho vyrovnaná. V rozhodujúcom siedmom zápase, hranom 31. mája 2002 v detroitskej Joe Louis Arene, to však neplatilo. Red Wings po vydretom víťazstve 2:0 v šiestom zápase série opäť nedovolili Avalanche skórovať a sami im nasúkali sedem gólov. Strelili ich Tomas Holmström (2), Sergej Fiodorov, Luc Robitaille, Brett Hull, Fredrik Olausson a Pavel Daciuk.

Víťazstvo 7:0 predstavovalo a dodnes predstavuje najvyššie víťazstvo v zápase číslo sedem, čo sa týka rozdielu v počte strelených gólov, v histórii bojov o Stanley Cup.

31.05.2002: Piata Hašekova nula v jednom play-off

Zápas z 31. mája 2002 vošiel do histórie aj vďaka brankárovi Dominikovi Hašekovi. Pre Hašeka znamenalo víťazstvo 7:0 jeho druhé čisté konto za sebou (potreboval naň 19 zákrokov) a celkovo piate v play-off 2002, čím vytvoril nový rekord NHL v počte núl v jednom play-off.

Red Wings po víťazstve nad Avalanche postúpili do finále Stanley Cupu proti Carolina Hurricanes a po triumfe 4:1 na zápasy znova vybojovali strieborný pohár. Hašek udržal proti Canes jednu nulu, svoju šiestu v Stanley Cupe 2002, čím svoj rekord ešte zveľadil.

Hašekov rekord vydržal len do nasledujúceho play-off 2003, kedy ho prekonal Martin Brodeur so siedmimi čistými štítmi. Hašekových šesť núl v jednom play-off však dodnes zostáva rekordom medzi európskymi brankármi.

31.05.2008: Úchvatné striedanie Henrika Zetterberga

Dňa 31. mája 2008 hrali Detroit Red Wings štvrtý zápas finále Stanley Cupu proti Pittsburgh Penguins, po úmornom boji zvíťazili na pittsburghskom ľade 1:2 a dostali sa do vedenia 1:3 na zápasy. Hlavnými postavami stretnutia boli brankár Chris Osgood (22/23), úspešní strelci Nicklas Lidström a Jiří Hudler, a tiež Henrik Zetterberg.

Zetterberg v tomto stretnutí síce nebodoval, predviedol však úchvatné striedanie pri presilovej hre Penguins piatich proti trom, keď heroicky bránil Pens v rozohrávke, domáceho kapitána Sidneyho Crosbyho pripravil o dôležitý gól a sám dokázal zaútočiť. Ako sa ukázalo o niekoľko dní neskôr, toto striedanie mu definitívne vynieslo Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off. Vyhral ju ako prvý európsky útočník v histórii NHL. A pridal aj Stanley Cup.

31.05.2009: Red Wings, Penguins a finálové déjà vu

Finále Stanley Cupu 2009 malo rovnaké obsadenie ako v roku 2008 - opäť sa v ňom stretli Detroit Red Wings a Pittsburgh Penguins. Ba čo viac, finále sa aj vyvíjalo rovnako ako pred rokom.

Keď dňa 31. mája 2009 Red Wings uspeli v druhom zápase finálovej série na svojom ľade 3:1 a dostali sa do vedenia 2:0 na zápasy, dokázali to isté, čo sa im podarilo pred rokom, kedy takisto vyhrali úvodné dve stretnutia finále, hrané vo svojej Joe Louis Arene.

Séria sa vyvíjala rovnako ako v roku 2008 ešte aj v treťom zápase, ktorý Penguins vyhrali. Ale na rozdiel od roku 2008, Penguins to tentoraz dotiahli až k celkovému víťazstvu Stanley Cupu.

31.05.2012: Nicklas Lidström ohlasuje koniec kariéry

Dňa 31. mája 2012 zasiahla Detroit Red Wings smutná správa po tom, čo Nicklas Lidström, jeden z najlepších hráčov v ich dejinách, oznámil koniec svojej aktívnej kariéry.

Lidström hrával za Detroit Red Wings celú svoju kariéru a od roku 2006 bol ich kapitánom. Počas dvoch dekád odohral 1.564 zápasov základnej časti so ziskom 1.142 bodov, v play-off pridal 263 zápasov so ziskom 183 bodov. Štyrikrát vyhral Stanley Cup, sedemkrát si prevzal Norris Trophy pre najlepšieho obrancu NHL. V roku 2002 sa stal prvým európskym víťazom Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off, o šesť rokov neskôr sa stal prvým európskym kapitánom víťazov Stanley Cupu. Zaradil sa medzi najlepších obrancov v histórii NHL.