30. marec v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 30.03.2019 | aktualizované 30.03.2021

Gordie Howe a Steve Yzerman (archív Detroit Red Wings)

30.03.1969: Stobodová sezóna Gordieho Howea

Sezóna 1968/69 skončila pre Detroit Red Wings dňa 30. marca 1969 prehrou 5:9 na ľade Chicago Black Hawks. Red Wings nepostúpili do play-off, ale mali dôvod aspoň na malú oslavu, pretože ich legendárny útočník Gordie Howe po prvýkrát v kariére dosiahol na hranicu 100 bodov v sezóne.

Howe mal pred zápasom na konte 99 bodov. Bod č. 100 dosiahol po tom, ako na začiatku druhej tretiny skóroval. Do konca zápasu pridal ešte jeden gól i dve asistencie a sezónu 1968/69 ukončil ziskom 103 bodov za 44 gólov a 59 prihrávok. Bola to jeho jediná stobodová sezóna v NHL.

Howe bol v ročníku 1968/69 piatym najlepším strelcom, tretím najlepším nahrávačom a tretím najproduktívnejším hráčom NHL. Ešte obdivuhodnejším počinom bolo, že v prvej päťke ligového bodovania figuroval už 20. sezónu za sebou.

30.03.1985: Steve Yzerman a jeho druhý hetrik

Mladý kanadský útočník menom Steve Yzerman hral svoju druhú sezónu v NHL, keď sa dočkal svojho druhého hetriku. Stalo sa 30. marca 1985, kedy Detroit Red Wings hrali na ľade Toronto Maple Leafs a zvíťazili 9:3. Yzerman strelil všetky svoje góly v tretej tretine. Tretia časť hry bola poriadne divoká, Red Wings ju vyhrali 7:2.

Okrem Yzermana zažiarili Kelly Kisio (1+3), John Ogrodnick (1+2), Danny Gare (2+0) či Randy Ladouceur (0+3). Brankár Corrado Micalef pochytal 21 z 24 striel Leafs.

Yzerman nastrieľal do konca svojej kariéry celkom 22 hetrikov, z toho štyri v play-off. Žiadny iný hráč Red Wings nenasúkal toľko hetrikov ako on.

30.03.1991: Yzerman štvrtýkrát v rade s 50 gólmi

Dňa 30. marca 1991 nastúpili Detroit Red Wings k predposlednému zápasu základnej časti sezóny 1990/91 proti New York Rangers a zvíťazili 6:5. Kapitán Steve Yzerman k tomu pomohol gólom a asistenciou. Skóroval na začiatku 27. minúty po prihrávkach Paula Ysebaerta a Boba Proberta. Bol to jeho 50. gól v sezóne.

Yzerman vďaka svojmu presnému zásahu dosiahol na bájnu hranicu 50 gólov už štvrtú sezónu za sebou. Dokázal to ako jediný hráč v dejinách Red Wings a ako jeden z desiatich hráčov v dejinách NHL. Minimálne štyri sezóny za sebou s 50 a viac gólmi zaznamenali okrem neho Mike Bossy (50 a viac gólov nastrieľal v deviatich sezónach za sebou), Wayne Gretzky (8), Guy Lafleur (6), Marcel Dionne, Phil Esposito, Brett Hull (všetci 5), Michel Goulet, Tim Kerr a Jari Kurri (všetci 4).

Yzerman dal do konca sezóny 1990/91 ešte jeden gól a s 51 gólmi bol druhým najlepším strelcom ročníka za suverénnym Brettom Hullom zo St. Louis Blues (86).

Yzerman strelil 50 a viac gólov v jednej sezóne ešte raz, v sezóne 1992/93. S piatimi 50-gólovými sezónami sa delí o siedme miesto v histórii NHL.

30.03.2002: Jediný bod Jiřího Šlégra v drese Detroitu

Skúsený český obranca Jiří Šlégr posilnil Detroit Red Wings pred uzávierkou prestupov 2002, aby rozšíril ich káder v ceste za víťazstvom Stanley Cupu. V play-off veľa nehral, nastúpil iba na jeden zápas, no v závere základnej časti si zahral výdatne a dočkal sa aj svojho jediného bodu v drese Red Wings. Stalo sa tak dňa 30. marca 2002, kedy Red Wings vo svojej Joe Louis Arene nastúpili proti Atlanta Thrashers, teda Šlégrovmu bývalého mužstvu. Red Wings vyhrali 4:1 a Šlégr k tomu pomohol jednou asistenciou, keď v siedmej minúte prihral na otvárací gól Bretta Hulla.

30.03.2002: Rekordné víťazstvo Scottyho Bowmana

Vyššie spomínaný zápas s Thrashers bol výnimočný aj pre detroitského hlavného kouča Scottyho Bowmana. Ako sa ukázalo neskôr, znamenal jeho posledné víťazstvo v pozícii hlavného trénera v základnej časti. Bolo to víťazstvo s poradovým číslom 1.244, čo je dodnes absolútny rekord medzi všetkými trénermi v histórii NHL. Bowman zároveň dodnes zostáva jediným trénerom s minimálne tisícimi víťazstvami v zápasoch základnej časti.

30.03.2011. Posledný gól a bod Mikea Modana v NHL

Dňa 30. marca 2011 hrali Detroit Red Wings na svojom ľade so St. Louis Blues a prehrali vysoko 3:10. O jeden z gólov domácich sa postaral Mike Modano. Bol to otvárací gól zápasu, strelil ho v šiestej minúte prvej tretiny po prihrávke Tomasa Holmströma. Ako sa ukázalo neskôr, bol to jeho posledný gól i bod v základnej časti NHL.

Modano ukončil kariéru s 561 gólmi a 1.374 bodmi v 1.499 zápasoch základnej časti a je druhým najlepším americkým strelcom i druhým najproduktívnejším americkým hokejistom v histórii NHL po Brettovi Hullovi. Hull sa však narodil v Kanade, Modano je teda najlepším v oboch kategóriách spomedzi hráčov narodených v USA.