29. marec v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 29.03.2019

Brett Hull (David Guralnick, The Detroit News)

29.03.1947: Rekordná nádielka do siete Toronta

Play-off 1947 začalo pre Detroit Red Wings prehrou 3:2 po predĺžení na ľade Toronto Maple Leafs, ale už v druhom zápase série, hranom 29. marca 1947, si všetko vynahradili, keď zvíťazili 1:9.

Zápas to bol v mnohých smeroch rekordný. Red Wings len druhýkrát a doposiaľ naposledy dali v jednom zápase play-off až deväť gólov. Vytvorili tiež nový klubový rekord v počte gólov v zápase play-off na ľade súpera. Šesťkrát skórovali v jednej tretine (tej tretej), čím vytvorili klubový rekord v počte gólov v jednej tretine zápasu play-off. Posledné tri góly dali v závere zápasu v rozmedzí 90 sekúnd, čím vytvorili ďalší klubový rekord v podobe troch najrýchlejšie strelených gólov v zápase play-off. O tento rekord sa postarala trojica Jim Conacher (skóroval v čase 57:30), Roy Conacher (58:30) a Eddie Bruneteau (59:00).

Roy Conacher pozbieral v tomto stretnutí päť bodov (2+3), podobne ako Billy Taylor starší (1+4). Vytiahli sa aj Ted Lindsay (2+1) a Bruneteau (1+2).

Red Wings po tejto nádielke vyrovnali stav série s Maple Leafs na 1:1, no ďalších víťazstiev v sérii sa už nedočkali a po troch prehrách za sebou vypadli, zatiaľ čo Leafs vyhrali Stanley Cup.

29.03.1964: Prvý hetrik Norma Ullmana v play-off

Dňa 29. marca 1964 nastúpili Detroit Red Wings na druhý zápas úvodného kola play-off na ľade Chicago Black Hawks, zvíťazili 4:5 a vyrovnali stav série na 1:1. Hlavnou postavou stretnutia bol detroitský útočník Norm Ullman, autor troch gólov. Znamenali jeho prvý hetrik v play-off NHL.

Red Wings napokon postúpili cez Black Hawks po triumfe 4:3 na zápasy. Ullman k tomu pomohol veľkou mierou: okrem hetriku v prvom zápase nastrieľal tri góly aj v zápase číslo šesť.

Keď sa oba celky stretli v play-off aj o rok, Ullman sa opäť predviedol hetrikom, svojím tretím vo vyraďovacích bojoch. Viac hetrikov v drese Red Wings v play-off nasúkal len Steve Yzerman (4).

29.03.1986: Rekordná 26. prehra na vlastnom ľade

Sezóna 1985/86 bola pre Detroit Red Wings najhoršou v ich histórii. V 80 zápasoch základnej časti pozbierali iba 40 bodov, inkasovali až 415 gólov a skončili beznádejne poslední v NHL.

Red Wings sa nedarilo vonku a podobne bezradní boli aj na svojom ľade. Keď 29. marca 1986 hrali v Joe Louis Arene proti tímu Minnesota North Stars a prehrali 4:5, bola to ich 26. domáca prehra v sezóne 1985/86, čo dodnes predstavuje klubový rekord v počte domácich porážok v jednej sezóne.

29.03.1989: Rekordná asistencia Stevea Yzermana

Dňa 29. marca 1989 nastúpili Detroit Red Wings na svojom ľade proti New York Rangers a zvíťazili 4:3. K triumfu pomohol aj mladý kapitán Steve Yzerman, autor jednej asistencie. Pripísal si ju v 34. minúte po tom, čo prihral na presný zásah Brenta Fedyka na 3:1. Táto asistencia bola jeho 90. a poslednou v základnej časti sezóny 1988/89, čím definitívne dotvoril nový klubový rekord v počte gólových prihrávok jedného hráča v jednej sezóne.

Yzerman neskôr uzavrel svoju bilanciu v základnej časti sezóny 1988/89 na úchvatných 155 bodov za 65 gólov a 90 asistencií. Vo všetkých smeroch ide o klubové rekordy.

29.03.1994: Ray Sheppard strieľa 50. gól v sezóne

Písal sa 29. marec 1994, keď Detroit Red Wings privítali na svojom ľade Hartford Whalers a vyhrali 6:2. Sergej Fiodorov strelil dva góly, Paul Coffey dal jeden gól a pridal dve asistencie, Bob Essensa chytil 28 z 30 striel, najväčšie ovácie si však vyslúžil Ray Sheppard, ktorý strelil svoj jubilejný 50. gól v sezóne. Dočkal sa ho v 14. minúte úvodnej tretiny po prihrávkach Keitha Primeaua a Stevea Yzermana. Stal sa šiestym hráčom v histórii klubu s minimálne 50 gólmi v jednej sezóne.

Sheppard nastrieľal do konca základnej časti sezóny 1993/94 napokon 52 gólov a stal sa druhým najlepším strelcom tímu po Fiodorovovi (56) a piatym najlepším strelcom NHL.

29.03.2003: Nervózny zápas a posledný hetrik Hulla

Dňa 29. marca 2003 hrali Red Wings na ľade St. Louis Blues a zvíťazili 2:6. Zápas to bol poriadne nervózny, rozhodcovia v ňom udelili až 243 trestných minút, z toho 114 dostali Red Wings.

O všetko podstatné sa postaral tretí detroitský útok, v ktorom hrával veterán Brett Hull s mladíkmi Pavlom Daciukom a Henrikom Zetterbergom. Daciuk pozbieral štyri body (1+3), Zetterberg prihral na dva góly a veterán Hull strelil tri góly a na ďalší prihral. Pre Hulla to bol štvrtý a posledný hetrik v drese Red Wings (tretí v zápasoch základnej časti).

29.03.2018: Zetterberg sa vyrovnáva Fiodorovovi

Dňa 29. marca 2018 nastúpili Red Wings na ľade Buffalo Sabres a zvíťazili 3:6. Na jeden z ich gólov prihral kapitán Henrik Zetterberg. Touto asistenciou zaknihoval svoj 954. kanadský bod v základnej časti NHL a vyrovnal sa tým Sergejovi Fiodorovovi na piatom mieste historickej produktivity Detroit Red Wings v zápasoch základnej časti.

Zetterberg neskôr Fiodorova prekonal a keď sa po sezóne 2017/18 rozlúčil s kariérou, mal na konte 960 bodov, čo z neho dodnes robí piateho najproduktívnejšieho hráča v dejinách klubu.