11. november v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 11.11.2017


Chris Chelios a Brendan Shanahan na tréningu Detroit Red Wings (Richard Lam, The Canadian Press)

11.11.1962: Terry Sawchuk a jeho 350. výhra

Brankár Terry Sawchuk bol v NHL ostrieľaným pojmom, keď dňa 11. novembra 1962 dosiahol na svoju jubilejnú 350. výhru v základnej časti. Red Wings vtedy hrali v pôvodnej Madison Square Garden proti domácim New York Rangers a zdolali ich 3:2. Sawchuk predviedol 32 úspešných zákrokov; okrem neho zažiaril aj Alex Delvecchio, autor dvoch gólov, vrátane toho víťazného v 55. minúte. Sawchuk ukončil svoju kariéru o osem rokov neskôr so 445 víťazstvami v základnej časti v dresoch piatich klubov. Zhodou okolností, až 350 víťazstiev zaznamenal v drese Red Wings, čo je dodnes platný klubový rekord.

11.11.1964: Železný muž Alex Delvecchio

Útočník Alex Delvecchio odohral za Red Wings až 1.550 zápasov základnej časti a hoci nie je taký slávny ako Gordie Howe alebo Ted Lindsay, patrí medzi najväčšie klubové legendy a je držiteľom mnohých rekordov a unikátnych zápisov. Jeden zápis dotvoril 11. novembra 1964, kedy hral za Detroit v zápase na ľade Toronto Maple Leafs (Red Wings tam prehrali 1:3). Na tom by nebolo nič neobvyklé, ak by to pre neho nebol už 548. zápas v drese Red Wings za sebou bez čo i len jedného vynechaného stretnutia, čo je dodnes platný klubový rekord. Tento úchvatný rekord začal tvoriť v decembri 1956; v zostave Red Wings teda nechýbal ani raz za bezmála osem rokov. Onoho 11. novembra 1964 jeho rekordná šnúra bez čo i len jedného vynechaného zápasu skončila, pretože po strele svojho bývalého spoluhráča Reda Kellyho musel z hry odstúpiť so zlomenou čeľusťou a v ďalších dvoch zápasoch nútene pauzoval. No a keď sa po týchto dvoch vynechaných zápasoch vrátil, odohral ďalších 292 zápasov v drese Red Wings za sebou, až kým si nezlomil rebro.

11.11.2007: Rekordný štart Henrika Zetterberga

Mladý útočník Henrik Zetterberg si užíval životnú formu a dňa 11. novembra 2007 dokázal niečo, čo sa nepodarilo žiadnemu inému hokejistovi v histórii Red Wings. Na ľade Chicago Blackhawks (Red Wings prehrali 2:3) dokázal bodovať aj v sedemnástom zápase od začiatku sezóny, čím dotvoril nový a dodnes platný rekord Red Wings. Pôvodný rekord držal Norm Ullman, ktorý bodoval v prvých štrnástich zápasoch sezóny 1960/61. Zetterberg dotvoril svoj rekord po tom, čo v 37. minúte asistoval pri góle Jiřího Hudlera. Keď sa zápas v Chicagu skončil, Zetterberg mal po prvých sedemnástich stretnutiach sezóny 2007/08 na konte 27 bodov (13+14) a vyhrieval sa na prvom mieste ligovej produktivity. Hlavnou ofenzívnou zbraňou Red Wings a celej NHL bol nielen na začiatku sezóny, ale aj na jej úplnom konci, keď s 27 bodmi vyhral produktivitu play-off, dočkal sa Stanley Cupu a odniesol si Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča vyraďovacích bojov.

11.11.2007: Kopecký prvým Slovákom v bitke

Onen zápas z 11. novembra 2007 na ľade Chicaga bol okorenený aj jednou bitkou. Jej aktérmi boli domáci Patrick Sharp a hosťujúci Tomáš Kopecký. Bitka sa strhla len 13 sekúnd po tom, čo Henrik Zetterberg aj s prispením Kopeckého a jeho primárnej asistencie dotvoril predtým spomínaný nový klubový rekord. Kopecký bol pri bitke zložený k ľadu, vyslal však zopár presných úderov a Sharpa vyprevadil s krvácajúcou ranou nad pravým okom. Stal sa tak prvým slovenským hokejistom, ktorý sa za Red Wings pobil.

11.11.2009: Skazená oslava Kena Hitchcocka

Nationwide Arena v Columbuse sa tešila na oslavu jubilejného tisíceho zápasu ostrieľaného kouča Kena Hitchcocka v NHL, všetku slávu však pokazili hokejisti Detroit Red Wings, ktorí domácim Blue Jackets uštedrili debakel 9:1. O deväť zásahov Red Wings sa postaralo sedem rôznych strelcov a dokonca každý korčuliar v červeno-bielom drese skončil s aspoň jedným plusovým bodom. Zápas, na ktorý by Hitchcock najradšej zabudol.

11.11.2013: Chelios a Shanahan do Siene slávy

Dňa 11. novembra 2013 prijala Sieň slávy v Toronte päticu nových členov. Boli medzi nimi aj Chris Chelios a Brendan Shanahan, niekdajší spoluhráči v drese Red Wings v ich druhej zlatej ére. Chelios sa dočkal hneď v prvom roku svojej zvoliteľnosti, Shanahan si musel počkať o jeden rok dlhšie.