Čo všetko zmenila jedna "Krvavá streda"

MARTIN UŽÁK | 26.03.2012 | aktualizované 26.03.2019

Detroit Red Wings boli donedávna najúspešnejším klubom dvoch dekád. Od polovice deväťdesiatych rokov sa trvalo držali medzi špičkou a rok čo rok postupovali do play-off. Nezmenilo sa to ani krátko po tom, ako bol zavedený platový strop a liga sa vyrovnala.

Čo však bolo príčinou dlhodobej dominancie Detroit Red Wings? Oduševnený vlastník, manažéri a tréneri? Jedinečný čuch na skryté talenty, profesionalita? Spoliehanie sa na mimoriadne osobnosti? Rodinná atmosféra? To všetko sú aspekty, ktorými boli Red Wings opradení mnoho rokov.

V posledných rokoch sa medzi všetkými charakteristickými znakmi začína postupne zdôrazňovať aj jeden trochu opomínaný aspekt. Je to aspekt vracajúci sa do obdobia, kedy dominancia tohto klubu v novodobej NHL skutočne začala. Aspekt vracajúci sa k zápasu z 26. marca 1997, kedy sa Detroit Red Wings stretli s Colorado Avalanche. Aspekt dodnes známy pod pseudonymami "Krvavá streda" alebo "Bitka v Hockeytowne".
  

Darren McCarty vs Claude Lemieux (archív Detroit Red Wings; 26.03.1997)


"Krvavá streda" má v histórii NHL natoľko významné postavenie, že ju snáď ani netreba obšírne predstavovať. Toto označenie je spojené so stretnutím, v ktorom sa po prvýkrát naplno prejavila nenávisť medzi dvoma dominantnými mužstvami z prelomu tisícročí. Red Wings sa v tomto zápase pomstili za surový zákrok Claudea Lemieuxa na Krisa Drapera z play-off 1996, čím dali definitívnu podobu veľkej rivalite, v tej dobe bezkonkurenčne najväčšej rivalite nielen v ľadovom hokeji, ale v celom športovom svete. Zápas zo stredy 26. marca 1997 priniesol mnoho bitiek vrátane šarvátky brankárov. Bolo v ňom udelených celkom 148 trestných minút. Pri tom všetkom sa niekedy zabúda na výsledok: Red Wings zdolali Avalanche 6:5 po predĺžení.

O ohnivom večeri v Joe Louis Arene bolo napísaných už mnoho článkov. "Krvavá streda" zvykne byť bohato popisovaná v encyklopédiách i na rôznych domácich a zahraničných weboch. Svoj podstatný part zastáva aj v knihe Blood Feud - Detroit Red Wings vs. Colorado Avalanche: The Inside Story of Pro Sports' Nastiest and Best Rivalry of Its Era od denverského novinára Adriana Datera.

Ohliadajúc sa späť je trochu na škodu, že tak veľká pozornosť sa už nevenuje významu, ktorý táto slávna bitka mala. Práve ona totiž odštartovala skutočný rozlet Detroit Red Wings.

Od 26. marca 1997 platí, že čím sú všetky úspechy Detroitu trvalejšie a bohatšie, tým väčší význam je prikladaný krvavému zápasu, ktorý spravil z Red Wings odolnejšie mužstvo schopné dominovať v tých najťažších chvíľach. Myslia si to nielen samotní aktéri zápasu a hokejoví odborníci, ale aj mnohí fanúšikovia, ktorí vtedajšie zápolenie s nenávideným súperom z Denveru osobne navštívili. Jedným z nich bol aj Carl Schoenfield, stavebný inžinier žijúci dlhé roky na predmestí Hockeytownu a verný priaznivec hokejových Detroit Red Wings a bejzbalových Detroit Tigers.

"Claude Lemieux dobre vedel, čo ho tu čaká. Tomu večeru sa nemohol vyhnúť. Všetci to vedeli," spomínal Schoenfield na zápas, na ktorý sa Avalanche dostavili v sprievode policajnej ochranky.

Onoho dňa sa v Detroite dokonca predávali tričká hanobiace Lemieuxa, pretože Red Wings potupil nielen špinavým zákrokom na Drapera a tým, že za svoj zákrok sa prakticky nikdy neospravedlnil, ale aj dominantným výkonom vo finále Stanley Cupu 1995, kde ešte ako hráč New Jersey Devils "Červené krídla" porazil a stal sa najužitočnejším hráčom vyraďovacích bojov.

"Pomsta bola to jediné, čo vtedy každého zaujímalo," pokračoval Schoenfield.

Schoenfield, rodák z michiganského mestečka Port Huron, odbočil ku krvavej bitke s Coloradom počas rozhovoru, ktorý sme spolu viedli na jeseň roku 2011. Svojimi spomienkami a niekoľkými vzácnymi fotografiami sa predstavil ako oddaný, dlhoročný fanúšik, ktorý chodil na zápasy Red Wings ešte v dobe, keď hrávali v legendárnej hale Olympia.

"Pri sledovaní Red Wings som vyrastal," hovoril Schoenfield. "Otec ma sem-tam brával na Gordieho Howea, Alexa Delvecchia, Norma Ullmana či Franka Mahovlicha. Na tento tím nedám dopustiť."

Schoenfield sa s odstupom času radí k tým priaznivcom, ktorí si myslia, že až v krvavom zápase z 26. marca 1997 urobili Red Wings zo svojej Joe Louis Areny skutočný domov - taký domov, aký mali kedysi v Olympii. Neznamená to ale, že by ich nová aréna opäť páchla pivom a cigaretovým dymom (hoci naozaj páchla ako zatuchnuté pivo). Nostalgickú spomienku na Olympia Stadium pripomínala skôr schopnosť Red Wings poraziť dovtedy najsilnejší tím NHL. No a samozrejme krv kropiaca ľad. A že jej nebolo málo.

Veľká krvavá škvrna zostala pri lavičke Red Wings po brutálnej bitke McCartyho s Lemieuxom. Krv sa objavila aj po šarvátke Brendana Shanahana s Adamom Footeom. Hojne tiekla z Patricka Roya, zdobila výstroj Tomasa Holmströma, ktorý sa ňou zašpinil ešte pred svojou bitkou.

"Bol to jeden z tých zápasov, ktorý Red Wings a ich fanúšikovia veľmi potrebovali. Ľudia po celý čas vyskakovali zo sedadiel a v ovzduší cítili krv. Po McCartyho góle v predĺžení nik nepochyboval o tom, že sa tu niečo veľké zlomilo. Hráči Red Wings konečne ukázali, že v napätom zápase si vedia urobiť poriadok a zároveň zvíťaziť. Niečo také im predtým strašne chýbalo," povedal Schoenfield na adresu zrelšieho mužstva, ktoré sa dokázalo poučiť z nezdarov a od onoho krvavého zápolenia zrazu rástlo každým ďalším striedaním, každým ďalším zápasom.

Krvavá bitka z 26. marca 1997 mala na Detroit Red Wings mimoriadne účinky. V play-off 1997 dokráčali k svojmu prvému Stanley Cupu po predlhých 42 rokoch, keď prešli aj cez nenávidené Colorado a v desiatich domácich zápasoch zaznamenali deväť víťazstiev so skóre 31:12.

Z domácej nadvlády Red Wings sa postupne stal obávaný chýr, aký nemal v modernej NHL obdoby. Triumf zo sezóny 1996/97 pritom len otvoril dvere pre ďalšie tri víťazstvá Stanley Cupu.

Od jari 1997 spravili Red Wings zo svojej Joe Louis Areny priam nedobytnú pevnosť, odkiaľ sa body odnášali len výnimočne. Od ročníka 1997/98 až do sezóny 2012/13 sa ani raz nestalo, že by Red Wings na domácom ľade viac prehrávali ako vyhrávali. V jedenástich sezónach patril ich domáci ľad medzi štyri najhorúcejšie v NHL. Hneď v štyroch ročníkoch bola Joe tou najnedobytnejšou arénou súťaže, pričom v troch ďalších skončila na druhom mieste. K tomu historický rekord 23 domácich víťazstiev za sebou zo sezóny 2011/12. Podobnosť s pôvodnou Olympiou bola skrátka na mieste.

"Krvavá streda", ktorá sa pod počiatok epochálnej dominancie Detroit Red Wings podpísala, patrí do histórie, ale jej veľký význam možno pociťovať prakticky dodnes. Vtedajšieho tvrdého stretnutia sa zúčastnilo 19 hokejistov s okrídleným kolesom na hrudi, pričom až 11 z nich hralo v Hockeytowne ešte v ročníku 2002/03. Nie je to pritom tak dávno, čo svoje kariéry ukončili spoluhráči z Grind Line - Darren McCarty, Kirk Maltby a Kris Draper. Všetci traja sa dodnes pohybujú okolo Red Wings.

Všetci títo hráči sa s Red Wings dočkali mnohých triumfov. A všetci sa dodnes zhodujú, že by sa to zrejme nikdy nestalo, ak by sa 26. marca 1997 nedokázali pomstiť a zvíťaziť nad rivalom, ktorý ich dovtedy pravidelne porážal. Ktovie, čo všetko by vyhrali a nevyhrali, ak by to vtedy neurobili.

Podľa Schoenfielda bol krvavý boj s Avalanche významný aj z toho dôvodu, že Red Wings pomohol nájsť ich pravú tvár a v neposlednom rade aj srdce.

"Red Wings mali výborných hráčov, silu i talent, ale pri dlho očakávanej pomste konečne ukázali, že majú aj srdce. Stali sa hrdinami a navždy si získali miestnych fanúšikov. Dokázali prekročiť vlastný tieň a vrátiť do mesta radosť a šťastie," hovoril návštevník krvavého zápasu Schoenfield a záverom hrdo dodal: "Na tú noc sa nedá zabudnúť. Tej noci sa opäť zrodili praví Detroit Red Wings."

Záverom sa hodí spomenúť, že títo "praví Detroit Red Wings" nezostali iba v srdciach vtedajších fanúšikov, ale stali sa nesmrteľnými aj pre mnohé ďalšie generácie. Dňa 4. novembra 2004 totiž Red Wings vydali video box Detroit Red Wings: A Celebration of Champions - NHL Original Six Series, na ktorom možno nájsť okrem návratov k víťazstvám Stanley Cupu 1997, 1998 a 2002 aj päť najlepších zápasov v novodobej histórii Detroit Red Wings. O zložení zápasov hlasovali samotní fanúšikovia, no a "Krvavá streda" sa stala ich jasnou voľbou.


Krvavá bitka zo zápasu s Colorado Avalanche, 26.03.1997