4. október v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 04.10.2017

Dominik Hašek (Eric Seals, Detroit Free Press)

04.10.1926: Detroit kupuje klub Victoria Cougars

Bolo to presne desať dní, čo skupina investorov v meste Detroit dostala od vedenia NHL licenciu na založenie nového klubu. Na desiaty deň prišlo na zháňanie prvých hokejistov. Riešením bola kúpa kanadského klubu Victoria Cougars zo zaniknutej súťaže WHL. Tento obchod vyšiel detroitských investorov na 100 tisíc amerických dolárov, nový klub sa pomenoval Detroit Cougars a hokejisti Victorie tvorili takmer polovicu jeho kádra v prvej sezóne v NHL. Keďže v Detroite v tom čase ešte nestála nová aréna, Cougars odohrali svoj prvý ročník v NHL vo Victorii. Detroit Cougars sa neskôr premenovali na Detroit Falcons a tí neskôr na Detroit Red Wings.

04.10.1990: Debut Sergeja Fiodorova v NHL

Dvadsaťjedenročný útočník Sergej Fiodorov v lete 1990 potajomky opustil hokejový tím, ktorý reprezentoval Sovietsky zväz na Hrách dobrej vôle v americkom Seattli, a pridal sa k Red Wings. Premiéru v NHL si odkrútil dňa 4. októbra 1990, kedy Red Wings otvárali sezónu 1990/91 zápasom na ľade New Jersey Devils a remizovali s nimi 3:3. Uviedol sa vo veľkom štýle: v 24. minúte si vymenil puk s kapitánom Steveom Yzermanom a pohotovou strelou k tyčke Seana Burkea strelil hneď vo svojom prvom zápase po emigrácii gól. Zakrátko sa ukázalo, že to bol len začiatok jeho veľkej, oku lahodiacej show.

04.10.2001: Víťazná premiéra Dominika Hašeka

Sezóna 2001/02 začala pre Red Wings dňa 4. októbra 2001 v Kalifornii zápasom proti San Jose Sharks. Bol to prvý zápas v detroitskom drese pre viacero zvučných letných akvizícií, vrátane tej najzvučnejšej - legendárneho brankára Dominika Hašeka, ktorý sa týmto stal prvým českým gólmanom v Detroite. Hašek začal presne tak, ako sa od neho očakávalo: 18 úspešnými zákrokmi pomohol Red Wings k víťazstvu 4:3 po predĺžení. Do konca základnej časti si pripísal celkovo 41 víťazstiev, čím si vytvoril svoje nové sezónne maximum, a v následnom play-off sa dočkal vytúženého Stanley Cupu.

04.10.2001: Prvý zápas Pavla Daciuka v NHL

Zatiaľ čo ostrieľaný Dominik Hašek zažíval 4. októbra v San Jose premiéru v drese Red Wings, pre hanblivého ruského nováčika menom Pavel Daciuk to bol vôbec prvý zápas v NHL. Absolvoval v ňom trinásť striedaní, odohral cez jedenásť minút a pripísal si jeden mínusový bod. V tej dobe ešte nik netušil, aký úžasný kúzelník z neho vyrastie.

04.10.2001: Vzácny hetrik Brendana Shanahana

Úvodný zápas sezóny 2001/02 do tretice, tentoraz s míľnikom hráča, ktorý k víťazstvu v San Jose prispel rozhodujúcou mierou. Bol ním skúsený útočník Brendan Shanahan, ktorý strelil tri góly, z toho dva v oslabení, vrátane víťazného v predĺžení. Shanahan sa stal len druhým hráčom histórie s už druhým hetrikom v otváracom zápase sezóny (skórovať trikrát hneď v prvom zápase nového ročníka sa mu podarilo aj v roku 1993, kedy hrával za St. Louis Blues). Hetrik na ľade San Jose bol už jeho siedmym hetrikom v drese Red Wings. Aj vďaka nemu dokázal bodovať v každom z prvých deviatich zápasov sezóny (8+7).