3. máj v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 03.05.2021

Brett Hull (kredit: David Guralnick, The Detroit News)

03.05.1987: Prvý obrat série play-off z 1:3 na 4:3

V play-off 1987 to Detroit Red Wings dotiahli do finále Norrisovej divízie, kde sa stretli so svojím historicky najväčším rivalom, celkom Toronto Maple Leafs. Red Wings začali zle - prehrali úvodné dva zápasy, po troch zápasoch strácali 1:3 a boli blízko vyradenia, sériu sa im však podarilo otočiť. V piatom zápase uspeli 3:0, v šiestom 4:2 a v tom siedmom, hranom 3. mája 1987, zvíťazili v Joe Louis Arene 3:0. Otočiť sériu play-off z 1:3 na 4:3 sa im podarilo po prvýkrát v histórii.

Hrdinom siedmeho zápasu bol brankár Glen Hanlon, autor 30 úspešných zákrokov. Skórovali Adam Oates, Steve Yzerman a Darren Veitch. Veitch a Oates pridali po asistencii, Brent Ashton asistoval dvakrát. Petr Klíma vyslal tri strely na bránku a nebodoval.

Po obrate v sérii s Maple Leafs postúpili Red Wings do finále Campbellovej konferencie, kde však nestačili na víťazov základnej časti Edmonton Oilers a prehrali 1:4 na zápasy.

03.05.1995: Prvé víťazstvo Prezidentovej trofeje

Základná časť sezóny 1994/95 skončila pre Detroit Red Wings 3. mája 1995 na ľade St. Louis Blues. Red Wings vyhrali 3:2, základnú časť ukončili ziskom 70 bodov v 48 zápasoch a premiérovo sa stali víťazmi Prezidentovej trofeje pre mužstvo s najvyšším počtom bodov v základnej časti.

NHL začala udeľovať Prezidentovu trofej v sezóne 1985/86. Red Wings ju dosiaľ vyhrali šesťkrát, čo je najviac zo všetkých klubov. Získali ju aj v rokoch 1996, 2002, 2004, 2006 a 2008. Red Wings sú zároveň jediným klubom, ktorý už dvakrát nadviazal na víťazstvo Prezidentovej trofeje víťazstvom Stanley Cupu. Podarilo sa im to v rokoch 2002 a 2008. V roku 1995 mali k tomu vykročené, ale vo finále Stanley Cupu prehrali 0:4 s New Jersey Devils.

03.05.1998: Nádej na obhajobu Stanley Cupu žije

Dňa 3. mája 1998 hrali Detroit Red Wings šiesty zápas úvodného kola play-off na ľade Phoenix Coyotes, zvíťazili 5:2 a postúpili do ďalšieho kola po výsledku 4:2 v sérii. Udržali si tak nádej na obhajobu víťazstva Stanley Cupu 1997, hoci to nemali ľahké - po troch zápasoch série s Coyotes prehrávali 1:2, prehrávali aj v kritickom štvrtom zápase a sériu museli otáčať.

Pod víťazstvo 5:2 sa najväčšou mierou podpísali trojbodoví hráči Brendan Shanahan (2+1), Steve Yzerman, Sergej Fiodorov (obaja 1+2), Nicklas Lidström a brankár Chris Osgood (22/24).

Red Wings neskôr prehrávali aj na začiatku série so St. Louis Blues, nakoniec však v play-off 1998 prehrali iba šesť zápasov - po dva v prvých troch kolách - a opäť vyhrali Stanley Cup.

03.05.1998: Tri využité presilovky v jednej tretine

Red Wings uspeli onoho 3. mája 1998 najmä vďaka presilovým hrám. Dali v nich štyri góly, z toho tri v jednej tretine. Po prvej tretine, v ktorej vyrovnal na 1:1 v presilovke kapitán Steve Yzerman, dokázal v druhej tretine dvakrát využiť početnú výhodu Brendan Shanahan a raz Sergej Fiodorov. Red Wings tým vyrovnali klubový rekord v počte gólov v presilovke v jednej tretine zápasu play-off. Tri góly v presilovej hre v jednej tretine zápasu play-off predtým nastrieľali v rokoch 1965, 1978 a dvakrát v roku 1996. Neskôr sa im to podarilo v roku 2009.

03.05.2004: Posledný zápas Bretta Hulla v play-off

Dňa 3. mája 2004 nastúpili Detroit Red Wings na šiesty zápas série druhého kola play-off s Calgary Flames, na ľade súpera prehrali 0:1 po predĺžení a vypadli po prehre 2:4 v sérii.

Tento zápas bol posledný v play-off NHL pre legendárneho kanoniera Bretta Hulla. Vyslal v ňom tri strely na bránku a s celkovo 803 strelami si upevnil pozíciu rekordéra v počte striel v Stanley Cupe medzi útočníkmi. Viac striel v play-off NHL vyslal len obranca Ray Bourque (814).

103 zo svojich 803 striel v Stanley Cupe premenil Hull na góly, čo z neho robí štvrtého najlepšieho strelca v histórii play-off za triom Wayne Gretzky (122), Mark Messier (109), Jari Kurri (106). Hull je okrem toho rekordérom Stanley Cupu v počte víťazných gólov (24). O prvé miesto v histórii sa delí s Gretzkym, ten však odohral o šesť zápasov viac.

Jediným úspešným strelcom šiesteho zápasu série medzi Red Wings a Flames bol útočník Martin Gélinas. Skóroval v 80. minúte, 47 sekúnd pred koncom prvého predĺženia. Ako prvý hokejista v dejinách ukončil sériu play-off víťazným gólom v predĺžení už po tretíkrát - prvýkrát to dokázal v konferenčnom finále 2002, druhýkrát v prvom kole play-off 2004.

Ďalším hrdinom šiesteho zápasu série bol domáci brankár Miikka Kiprusoff, autor 38 úspešných zákrokov. Curtis Joseph v bránke Red Wings chytil do Gélinasovho gólu 43 striel.