Retrospektíva: Red Wings a ich prvý Stanley Cup

MARTIN UŽÁK | 11.04.2016

Tridsiate roky minulého storočia boli pre Detroit ťažkým obdobím. Mesto sa utápalo vo Veľkej depresii, svetovej hospodárskej kríze, ktorá dokázala hubiť mnoho radovánok ťažko skúšaných obyvateľov. Hokejový klub menom Detroit Red Wings bol vzácnou výnimkou. Jeho šťastím bolo, že ho v roku 1932 ešte pod názvom Falcons kúpil bohatý obchodník James Norris, ktorý si zaumienil, že doň začne pumpovať peniaze a vybuduje z neho úspešný tím. Dovtedy bolo bežné, že hráčov platil z vlastného vrecka tréner a generálny manažér Jack Adams. Ten pri jednej príležitosti na začiatku tridsiatych rokov dokonca vtipkoval, že Detroit by si nemohol dovoliť služby montrealskej superhviezdy Howieho Morenza ani vtedy, ak by bol k dispozícii za jeden dolár a 98 centov.

Pod dohľadom Jamesa E. Norrisa sa mnohé zmenilo a už v roku 1934 to Red Wings dotiahli do svojho prvého finále Stanley Cupu, kde nestačili na Chicago Black Hawks (v tej dobe sa ich názov písal takto) a prehrali s nimi 1:3 na zápasy. Na tento úspech ale nenadviazali, pretože v nasledujúcej sezóne 1934/35 nepostúpili do play-off, hoci si už mohli dovoliť nákupy hráčov aj za desiatky tisíc dolárov, čo bolo v tej dobe veľa.

Zbabraná sezóna 1934/35 primäla manažéra Adamsa k posilňovaniu. V priebehu leta 1935 priviedol útočníkov Heca Kilreaho, Martyho Barryho a Petea Kellyho. Z nižšej súťaže IHL stiahol brankára Normieho Smitha, ktorý v NHL naposledy chytal v sezóne 1931/32 za Montreal Maroons a viac s nimi prehrával ako vyhrával. Títo muži sa pripojili k solídnym hráčom, akými boli Herbie Lewis, Larry Aurie, Syd Howe, John Sorrell, Ebbie Goodfellow či kapitán Doug Young. Adams dúfal, že vybudoval tím, s ktorým na jar 1936 konečne vyhrá Stanley Cup.


Prvý víťazný tím Detroit Red Wings (archív The Detroit News; 1936)


Sezóna 1935/36 začala pre posilnených Red Wings jedným víťazstvom v úvodných siedmich zápasoch. Časom sa ale rozbehli a so ziskom 56 bodov zo 48 zápasov vyhrali Americkú divíziu i celú základnú časť. K ovládnutiu základnej časti a zisku Prince of Wales Trophy im pomohol najmä prvý útok, v ktorom nastupovali Barry, Lewis a Aurie. Barry skončil na druhom mieste kanadského bodovania súťaže so 40 bodmi (21+19), Lewis mu sekundoval na deviatom mieste s 37 bodmi (14+23) a Aurie sa pochlapil 34 bodmi (16+18).

Play-off 1936 štartovalo pre Detroit semifinálovou sériou proti Montreal Maroons, ktorí vyhrali Kanadskú divíziu, v konečnom poradí NHL zaostali za Red Wings iba o dva body a boli obhajcami pohára.

Vyrovnanosť Red Wings a Maroons bola citeľná už v prvom zápase, ktorý sa hral 24. marca 1936 v montrealskej hale Forum a dodnes je najdlhším zápasom v dejinách NHL. Skončil sa totiž až v šiestom predĺžení, v čase 176:30, po góle detroitského nováčika Muda Bruneteaua, jediného úspešného strelca zápasu. Pod víťazstvo Detroitu 0:1 sa podpísal najmä gólman Smith, ktorý dokázal zastaviť všetkých 92 striel, čo je taktiež rekord NHL. Smith sa tým dokonale pomstil Maroons za to, že sa ho kedysi vzdali. A pomstil sa nielen epickým výkonom v prvom zápase, v ktorom podľa vlastných slov schudol päť a pol kilogramu.

Smith bol neprekonateľný aj v druhom zápase, ktorý Red Wings vyhrali 0:3. Maroons ho prestrelili až v treťom zápase, po 248 minútach a 32 sekundách, čo je ďalší rekord play-off NHL. Red Wings ale skórovali dvakrát, čo v konečnom dôsledku znamenalo, že sériu uzavreli na 3:0 a postúpili do finále Stanley Cupu.

Vo finále Red Wings narazili na Toronto Maple Leafs. Sériu tentoraz začali na domácom ľade a začali ju víťazstvami 3:1 v prvom a 9:4 v druhom zápase. Divoký druhý zápas bol poznačený veľkou hromadnou bitkou, do ktorej sa zapojili lavičky oboch mužstiev, čo bolo v tej dobe a hlavne vo vrcholnej fáze sezóny nevídané. Pre Red Wings to bol zároveň ich prvý zápas play-off s deviatimi strelenými gólmi.

Maple Leafs kontrovali v treťom finálovom zápase, ktorý vyhrali pred vlastnými fanúšikmi v aréne Maple Leaf Gardens 4:3 po predĺžení. Pre Red Wings to bola prvá prehra v celom play-off a prvá prehra po viac ako troch týždňoch. Nezanechala však na nich následky, pretože vo štvrtom stretnutí z 11. apríla 1936 vyhrali v Toronte 3:2, uzavreli finálovú sériu na 3:1 na zápasy a dočkali sa svojho prvého víťazstva Stanley Cupu.

Okrem gólmana Smitha, o ktorom mnohí pochybovali, no napokon vyhral šesť zo siedmich zápasov, boli oporami Red Wings v play-off aj Sorrell (3+4), Howe (3+3) a Barry (2+4). K vytúženému víťazstvu vlastne prispeli všetci pätnásti hráči, ktorí do bojov zasiahli - každý z nich odohral všetkých sedem zápasov, deviati strelili minimálne dva góly a všetci okrem brankára Smitha dokázali bodovať. História Red Wings nepozná ďalšie mužstvo, ktorého hráči by mali na zisku Stanley Cupu takto podobný až rovnaký podiel.

O rok neskôr dokázali Red Wings svoje víťazstvo obhájiť, vďaka čomu sa stali prvým americkým klubom, ktorý vyhral Stanley Cup dvakrát po sebe. Postupom ďalších rokov rozšírili počet svojich triumfov v Stanley Cupe na jedenásť, čo z nich robí najúspešnejší americký klub v dejinách NHL.

Triumf z roku 1936 bol nakoniec veľký nielen pre Red Wings, ale aj pre celé ťažko skúšané mesto Detroit, pretože okrem Red Wings sa v rovnakej sezóne radovali z titulu aj Detroit Tigers v MLB (október 1935) a Detroit Lions v NFL (december 1935). Od tej doby sa viac nestalo, že by v jednej športovej sezóne slávilo jedno mesto víťazstvo svojich tímov až v troch zo štyroch profesionálnych súťaží v Severnej Amerike. Podarilo sa to iba Detroitu, a tak sa mu od polovice tridsiatych rokov hovorilo "Mesto šampiónov".

Red Wings vyhrali svoj prvý Stanley Cup necelých desať rokov po svojom založení, a aj to je fakt, ktorý má z historického hľadiska veľký význam. Je tomu tak preto, že mnohí iní, ktorí v tých úmorných časoch nevyhrali a nezviditeľnili sa v ťažko skúšanej spoločnosti, boli nakoniec chtiac-nechtiac odsúdení na zánik.


Podklady:
  • Unheralded stars of Red Wings' Championships (Iyer Prashanth, The Hockey Writers; 25.05.2014)
  • Celebrating NHL's longest game (Dave Stubbs, Hockey Inside Out; 23.04.2014)
  • History of fighting in hockey (Mike Chambers, The Denver Post; 02.12.2013)
  • Detroit Red Wings Written History - 1930s (DetroitRedWings.com - Team - History)
  • The Great Depression (John A. Garraty, Anchor Books, 1987; ISBN 978-0385240857)