Česi a Slováci v pästných súbojoch

MARTIN UŽÁK | 22.10.2012 | aktualizované 09.11.2019

Dres Detroit Red Wings oblieklo viacero hokejistov z Česka, Slovenska a bývalého Československa. Tých, ktorí sa za Red Wings dokázali aj pobiť, bolo už pomenej.


Tomáš Kopecký v drese Detroit Red Wings (Julian H. Gonzalez, Detroit Free Press)


Čechmi a Slovákmi, ktorí v drese Red Wings zhodili rukavice, sú František Černík, Jiří Fischer, Miroslav Fryčer, Marián Hossa, Filip Hronek, Jakub Kindl, Tomáš Kopecký, Václav Nedomanský a Tomáš Tatar. Týchto deväť hráčov absolvovalo v drese Red Wings celkovo 20 bitiek, a niektoré z nich naozaj stáli za to.

František Černík

Rodák z Nového Jičína, ktorý je v súčasnosti čestným prezidentom v klube HC Vítkovice Ridera, pôsobil v NHL v ročníku 1984/85. Do Ameriky sa dostal po úspechu na olympiáde 1984, kde získal striebro. Za Red Wings stihol odohrať 49 duelov, získať deväť bodov (5+4) a tiež sa pobiť. Černík absolvoval jediný pästný súboj svojej zámorskej kariéry dňa 5. januára 1985 v domácom stretnutí Red Wings s Los Angeles Kings (3:5). Černík sa pobil krátko pred polovicou zápasu s hosťujúcim kapitánom Terrym Ruskowskim. Podrobnosti o tejto dračke však nie sú známe.

Jiří Fischer

Čechom, ktorý mal k bitkám v drese Red Wings jednoznačne najbližšie, je niekdajší obranca Jiří Fischer, ktorý sa v NHL pobil až deväťkrát. Súpermi mu boli aj známi bitkári Scott Thornton, Ian Laperriere a Matthew Barnaby, najslávnejší súboj však absolvoval proti Scottovi Hartnellovi. Fischer sa s Hartnellom pobil dňa 30. októbra 2003 pri prehre 5:3 na ľade Nashvillu. Soka, ktorý mu v predchádzajúcej sezóne vážne poranil koleno, si našiel v 16. minúte úvodnej tretiny a po troch tvrdých úderoch ho zložil k ľadu. Hartnell stratil rovnováhu už po prvom Fischerovom zásahu, pričom posledný úder inkasoval priamo počas padania na ľad.


Jiří Fischer vs Scott Hartnell, 30.10.2003

Miroslav Fryčer

Fryčer pôsobil v NHL od roku 1981, najviac toho odohral za Toronto. V jeho drese sa stal vôbec prvým Čechom, ktorý si zahral a strelil gól v Zápase hviezd. Bil sa častejšie ako mnoho iných československých hokejistov tej doby. Vo februári 1984 bol jeho náprotivkom Danny Gare, vtedy kapitán Red Wings, ku ktorým bol Fryčer vymenený pred začiatkom sezóny 1988/89. V Detroite odohral len 23 stretnutí, neskôr ho zastihla výmena do Edmontonu. Na jeho jedinú bitku v drese Red Wings prišlo dňa 23. decembra 1988 pri prehre 7:2 v Chicagu. Fryčer zhodil rukavice s mladým bekom Trenton Yawneym, bitka ale nemala dlhého trvania a bola jeho poslednou v NHL.

Marián Hossa

Marián Hossa nikdy nepatril medzi rabiátov, v NHL sa napriek tomu pobil štyrikrát. Pri pôsobení v Ottawe bol jeho sokom Vincent Lecavalier, v drese Atlanty sa postavil proti Olegovi Tverdovskému a Johnovi Erskineovi. Svoju poslednú bitku v kariére absolvoval dňa 18. februára 2009 v domácom zápase Detroitu s Nashvilleom (6:2). Súperom mu vtedy bol mladý bek Ryan Suter. Do roztržky so Suterom sa Hossa pustil na začiatku 51. minúty, s rýchlo vyzlečeným dresom sa ale k ničomu nedostal. Žiadne direktívne údery však nepredviedol ani Suter, čo bolo vzhľadom na dôležitosť Hossu pre mužstvo potešujúce zistenie.


 Marián Hossa vs Ryan Suter, 18.02.2009

Filip Hronek

Český obranca, ktorý sa neštíti tvrdšej hry, začal za Red Wings nastupovať od sezóny 2018/19. Do prvej bitky v NHL sa pustil 8. novembra 2019 v domácom zápase s Bostonom (4:2). Súperom mu bol provokatér Brad Marchand. Hronek sa držal statočne a snažil sa neinkasovať direktívny úder, Marchand ho však na konci bitky zložil k ľadu.
 

Jakub Kindl

Nenápadný zadák zo Šumperka absolvoval jedinú bitku svojej kariéry v NHL dňa 12. novembra 2011 v domácom stretnutí Detroitu s Dallasom (5:2). Jeho súperom bol kanadský útočník Jamie Benn, ktorý bitku sám vyprovokoval svojím sekaním. Kindl a Benn sa do seba pustili necelých 14 sekúnd pred koncom stretnutia v jednom z rohov obranného pásma Red Wings. Pästný súboj odštartoval sám Kindl, ktorý chcel Bennovi oplatiť jeho nedovolený zákrok. Proti tvrdšiemu a častejšie sa bijúcemu sokovi ale nemal veľa šancí. Víťazný Benn vyslal päť direktívnych úderov, zatiaľ čo Kindl mieril presne dvakrát.

Tomáš Kopecký

Prvý Slovák bijúci sa v drese Detroitu využíval svoje päste najmä pri pôsobení v nižších súťažiach. V NHL sa pobil dvakrát, po prvýkrát dňa 11. novembra 2007 pri prehre Red Wings na ľade Chicaga (3:2). Súperom mu vtedy bol útočník Patrick Sharp, ktorý ho síce zložil na ľad, ale sám skončil s krvácajúcou ranou nad pravým okom. O rok a pol neskôr - dňa 7. mája 2009 - sa stal prvým a doposiaľ jediným krajanom, ktorý v drese Red Wings zhodil rukavice aj v play-off. V 52. minúte štvrtého zápasu semifinále Západnej konferencie s Anaheimom (Red Wings vyhrali 6:3) sa postavil proti zadákovi Francoisovi Beaucheminovi, ale prerátal sa a neuspel.


 Tomáš Kopecký vs Patrick Sharp, 11.11.2007

Václav Nedomanský

Big Ned, prvý Čechoslovák bijúci sa za Red Wings, absolvoval v NHL tri pästné súboje. Postavil sa aj proti neslávne známemu Wilfovi Paiementovi, autorovi jedného z najšpinavších faulov v histórii NHL. Nedova najslávnejšia bitka bola hneď jeho prvá, do ktorej sa pustil dňa 19. februára 1979 v domácom zápase Detroitu s Torontom (2:6). Jeho súperom nebol nik iný ako legendárny center Darryl Sittler. Ich pästný súboj sa zrodil v závere prvej tretiny v blízkosti lavičky Maple Leafs. O niečo väčší a ťažší Nedomanský však neuspel a bitku prehral.

Tomáš Tatar

V rokoch 2010 až 2013 sa hneď sedemkrát pobil v AHL, na jeho prvú a doposiaľ jedinú bitku v NHL prišlo dňa 13. októbra 2017, kedy Red Wings hrali svoj historicky prvý zápas na ľade nového klubu Vegas Golden Knights a zvíťazili 6:3. Súperom mu bol domáci útočník Erik Haula, ktorého Tatar krátko predtým zložil k ľadu po vydarenom bodyčeku. Bitka začala preťahovaním, po ktorom Tatar vyslal tri údery svojou pravačkou a dvakrát trafil cieľ. Haulu následne znova zložil na ľad a víťaznú bitku umocnil aj niekoľkými údermi ľavou rukou.


Tomáš Tatar vs Erik Haula, 13.10.2017

Stojí za zmienku

Ak by sme prihliadali aj na pästné súboje z prípravných zápasov, tak je nutné dodať, že za Detroit sa pobil aj český útočník Ladislav Kohn. Stalo sa dňa 21. septembra 2001 v domácom dueli proti Chicagu (4:1). Kohnovým súperom bol o poznanie väčší a ťažší ruský zadák Vladimir Chebaturkin, ktorý sa však z ľadu porúčal po jednoznačnej prehre a so zakrvavenou tvárou.

Záverom nemožno opomenúť ani snahu gólmana Dominika Hašeka, ktorý sa dňa 23. marca 2002 v zápase Detroit Red Wings na ľade Colorada (Detroit zvíťazil 2:0) nechcel prizerať tomu, ako sa jeho náprotivok Patrick Roy zapája do potýčky s útočníkom Kirkom Maltbym. Hašek sa vydal na druhý koniec klziska aj za cenu dvoch trestných minút za prekročenie červenej čiary, k jeho bitke s Royom ale nakoniec nedošlo, pretože "Dominátor" sa v poslednej chvíli pošmykol a padol tak nešťastne, že zostrelil aj samotného Roya. Roy síce zareagoval okamžitým odhodením svojej masky, ale rodiacej sa bitke zabránili rozhodcovia.