5. október v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 05.10.2014


Steve Yzerman sa preslávil natoľko, až sa dostal na kanadskú poštovú známku (NHL, Canada Post)

05.10.1932: Z Falcons sa stávajú Red Wings

NHL a mesto Detroit, to je spojenie platné od roku 1926. V rokoch 1926 až 1930 bol detroitský klub v NHL známy pod názvom Detroit Cougars, v roku 1930 sa zmenil na Detroit Falcons. Koniec tohto názvu prišiel dňa 5. októbra 1932, kedy sa Detroit Falcons premenovali na Detroit Red Wings, ako ich poznáme dodnes. Klub pri tej príležitosti predstavil nové červené dresy a nové klubové logo, ktorého dominantou sa stalo okrídlené koleso v červeno-bielych farbách.

05.10.1963: Sedemnásobne hviezdny Sawchuk

V šesťdesiatych rokoch minulého storočia bolo pravidlom, že v Zápase hviezd sa stretávali hráči posledného víťaza Stanley Cupu a najlepší hráči ostatných klubov NHL. Dňa 5. októbra 1963 nastúpil najlepší ligový výber proti Torontu a uhral s ním remízu 3:3. V tíme ligového výberu si zahral aj brankár Detroitu Terry Sawchuk, pre ktorého to bola siedma účasť v Zápase hviezd v pozícii hráča Red Wings. Sawchuk tým dotvoril absolútny rekord medzi brankármi Red Wings.

05.10.1983: Debut Stevea Yzermana v NHL

Steve Yzerman bol senzačný osemnásťročný mladík, ktorý mal na jeseň 1983 absolvovať svoj prvý tréningový kemp a následne sa vrátiť do juniorského mužstva Peterborough Petes. Yzerman ale ohúril natoľko, že sa k juniorom viac nevrátil. Svoj prvý zápas v NHL odohral dňa 5. októbra 1983 na ľade pôvodných Winnipeg Jets, kde pri remíze 6:6 strelil gól a pridal asistenciu, aby sa postupom rokov vyprofiloval v hlavnú tvár klubu a jednu z najváženejších osobností ligy.

05.10.1983: Dave Dryden trénerom brankárov

Úvodný zápas sezóny 1983/84 bol pre Detroit Red Wings výnimočný aj tým, že na ich lavičku sa po prvýkrát postavil tréner brankárov na plný úväzok. Stal sa ním Dave Dryden, ktorý dostal na starosť tandem Greg Stefan - Eddie Mio. Red Wings využívali služby trénera brankárov i predtým - od roku 1974 im pomáhal priekopník Denis DeJordy, ten však túto funkciu vykonával iba príležitostne. Dryden vydržal vo funkcii do roku 1987. Jeho nasledovníkom sa stal Phil Myre.

05.10.1991: Prvé body Nicklasa Lidströma v NHL

V piaty októbrový deň roku 1991 hrali Red Wings druhý zápas novej sezóny na ľade Toronto Maple Leafs. Detroit z tohto stretnutia odišiel s porážkou 5:8, ale čo bolo s odstupom času dôležitejšie: v tomto dueli sa po prvýkrát bodovo presadil ich sprvoti nenápadný nováčik Nicklas Lidström. Lidström zaznamenal v Toronte dve asistencie, dva strelecké pokusy a plusový bod. O dve dekády neskôr ho svet poznal už ako jedného z najlepších obrancov všetkých čias.

05.10.1993: Debut Darrena McCartyho v NHL

Steve Yzerman, Shawn Burr, Paul Coffey, Dino Ciccarelli, Sergej Fiodorov či Bob Probert - to boli najpopulárnejší hráči, ktorými sa Red Wings identifikovali pred NHL v prvom stretnutí nového ročníka 1993/94. Svoju slávu si vtedy ale začal budovať aj odvážny kanadský mladík menom Darren McCarty. McCarty pri svojom skromnom debute v NHL zaknihoval dve trestné minúty, no už o niekoľko rokov neskôr bol v Detroite slávnejší ako on iba kapitán Yzerman.

05.10.1993: Prvý zápas Red Wings proti Stars

Úvodný zápas novej sezóny 1993/94 bol výnimočný nielen debutom srdnatého McCartyho, z ktorého sa postupom rokov stal jeden z najpopulárnejších športovcov v štáte Michigan, ale aj historicky prvým zápasom Dallas Stars, nasledovníkov Minnesota North Stars. Stars boli pre NHL experimentom, ktorý mal rozhodnúť o pokračujúcej expanzii súťaže do teplejších oblastí. V tejto pozícii začali dobre, keď vo svojom historicky prvom zápase porazili Detroit pomerom 6:4.

05.10.1996: Debut Tomasa Holmströma v NHL

Keď Tomas Holmström po prvý raz prišiel do USA, odvrával koučom, slabo korčuľoval, zbytočne fauloval a vo svojom prvom tréningovom kempe sa pokúsil naraziť kapitána Yzermana. Holmström miestami pôsobil dojmom, že k debutu v NHL sa ani nedostane, ale 5. októbra 1996 sa mu to podarilo, keď pri prehre 1:3 na ľade New Jersey Devils zaznamenal mínusový bod, dve trestné minúty a dve strely. Čo nasledovalo v ďalších 15 rokoch, to snáď ani netreba pripomínať.

05.10.2005: Opätovný štart po celosezónnej výluke

Celosezónna výluka 2004/05 bola niečím, čo Národná hokejová liga predtým nepoznala. Keď sa 5. októbra 2005 súťaž rozbehla v novej ére platových stropov, mnohí odborníci predpokladali, že bohatým klubom, ktoré si predtým mohli dovoliť podpísať ktorúkoľvek hviezdu, sa pri platových obmedzeniach prestane dariť. Medzi tieto kluby bol radený aj Detroit. Ten ale začal výhrou 5:1 nad St. Louis Blues a pokračoval postupom do play-off, čo sa dodnes nezmenilo.