27. marec v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 27.03.2021

Mickey Redmond (Mandi Wright, Detroit Free Press; marec 2009)

27.03.1958: Ôsma porážka vonku za sebou v play-off

Dňa 27. marca 1958 nastúpili Detroit Red Wings na klzisku Montreal Canadiens k druhému zápasu semifinále play-off, prehrali 1:5 a padli do straty 0:2 na zápasy (a neskôr vypadli hladko 0:4). Pre Red Wings to bola ôsma prehra na ľade súperov za sebou vo vyraďovacích bojoch. Táto negatívna séria začala ešte v play-off 1956, v ktorom Red Wings prehrali posledné štyri zápasy u súperov, a pokračovala v play-off 1957, v ktorom prehrali oba zápasy na ľade Boston Bruins. Osem porážok vonku za sebou v play-off tvorí negatívny klubový rekord.

27.03.1973: Mickey Redmond s 50. gólom v sezóne

Sedemdesiate roky minulého storočia boli pre Detroit Red Wings najhorším obdobím v ich dejinách. V neslávne známej mŕtvej ére mali v zostave len niekoľko rozdielových hráčov. Najlepším z nich bol strelec Mickey Redmond. V predchádzajúcej sezóne 1971/72, svojej prvej kompletnej v detroitskom drese, nastrieľal 42 gólov, a v sezóne 1972/73 následne dosiahol na bájnu métu 50 gólov. Podarilo sa 27. marca 1973 pri víťazstve 8:1 na ľade Toronto Maple Leafs.

Redmond dal svoj 50. gól v sezóne 1972/73 v 47. minúte zápasu, kedy tečoval strelu beka Garyho Bergmana a zvýšil na 6:1. O ďalších 18 sekúnd dal druhý gól v zápase, 51. v sezóne.

"Priznám sa, že som ani poriadne nevidel puk," komentoval svoj 50. presný zásah Redmond. "Videl som len, ako sa brankár otáča za seba, a tak som vedel, že sa mi to zrejme podarilo."

Pod víťazstvo 8:1 sa výraznejšie podpísali aj Bill Collins (2+1) či Marcel Dionne (1+3). V bráne Red Wings nastúpil Roy Edwards a chytil 32 striel.

Redmond sa stal prvým hráčom v histórii Detroitu s minimálne 50 gólmi v sezóne. Prekonal klubový rekord 49 gólov v podaní Gordieho Howea a Franka Mahovlicha. Stal sa len siedmym hráčom NHL s 50 a viac gólmi v jednej sezóne. Pred ním na túto hranicu dosiahli Maurice "Rocket" Richard, Bernie "Boom-Boom" Geoffrion, Phil Esposito, Bobby Hull, Johnny Bucyk a Vic Hadfield.

Redmond strelil do konca základnej časti sezóny 1972/73 ešte jeden gól a s 52 gólmi bol druhým najlepším strelcom súťaže po Espositovi (55). Na 50-gólovú hranicu dosiahol aj v sezóne 1973/74. Ktovie, čo všetko by ešte dokázal, ak by ho následne nepribrzdili vážne problémy s chrbtom.

27.03.1980: Desať inkasovaných gólov na ľade Buffala

Sezóna 1979/80 bola pre Detroit Red Wings jednou z horších v ich histórii. V 80 zápasoch pozbierali 63 bodov, inkasovali 306 gólov a skončili na poslednom mieste Norrisovej divízie.

Keď 27. marca 1980 nastúpili Red Wings na ľade tímu Buffalo Sabres, utrpeli debakel 1:10. Bola to ich najvyššia prehra v sezóne 1979/80, jediná s desiatimi inkasovanými gólmi. Všetky inkasoval Jim Rutherford (22/32). Jediný gól Red Wings dal v druhej tretine Mike Foligno.

27.03.1990: Strata poslednej šance na postup do play-off

Presne desať rokov po desaťgólovej nádielke v Buffale hrali Detroit Red Wings proti Sabres opäť, tentoraz vo vlastnej Joe Louis Arene. Opäť však utrpeli trpkú prehru. Po zlom začiatku a štyroch góloch hostí v prvých ôsmich minútach prehrali 5:6 a krátko pred koncom základnej časti sezóny 1989/90 stratili aj poslednú nádej na postup do play-off.

Hlavnou postavou zápasu bol hosťujúci Dave Andreychuk, autor troch gólov. Z domácich hráčov zažiarili najmä Steve Yzerman (1+3) a Gerard Gallant (2+1).

V roku 1990 chýbali Red Wings v play-off po prvýkrát po troch rokoch, od roku 1991 však do play-off začali postupovať opäť a nechýbali v ňom 25 rokov za sebou, do roku 2016, čím vytvorili tretiu najdlhšiu šnúru nepretržitých postupov do vyraďovacích bojov v histórii NHL.

27.03.1996: Sergej Fiodorov s novým klubovým rekordom

Zápas proti Buffalo Sabres z 27. marca do tretice, tentoraz z roku 1996. Detroit Red Wings hrali na vlastnom ľade a triumfovali 4:2 najmä zásluhou Sergeja Fiodorova, autora víťazného gólu a dvoch asistencií. Pre Fiodorova to bol jedenásty víťazný gól v sezóne 1995/96, čím vytvoril nový klubový rekord. Vyrovnal ho v sezóne 2002/03.

Fiodorov bol držiteľom klubového rekordu v počte víťazných gólov v sezóne aj pred týmto zápasom - v sezóne 1993/94 nastrieľal desať víťazných gólov. O pôvodný rekord sa delil s viacerými hráčmi. Desať víťazných gólov v jednej sezóne dokázali streliť aj Carson Cooper (ešte pod značkou Detroit Cougars), Gordie Howe, Norm Ullman, Henrik Zetterberg a Johan Franzén.

Red Wings v zápase zareagovali na dva rýchle góly Sabres v prvých troch minútach a otočili skóre z 0:2 na 4:2. Okrem Fiodorova skórovali Darren McCarty, Dino Ciccarelli a Vladimir Konstantinov. Paul Coffey si pripísal dve gólové prihrávky, Chris Osgood zneškodnil 19 striel.

27.03.1996: S novým klubovým rekordom aj Chris Osgood

Sergej Fiodorov nebol jediný, kto onoho 27. marca 1996 v zápase proti Buffalo Sabres vytvoril nový klubový rekord. Dejiny prepísal aj brankár Chris Osgood. Vďaka víťazstvu 4:2 zaznamenal rekordný 21. zápas za sebou bez prehry, čo nedokázal žiadny iný brankár v histórii Detroit Red Wings. Počas rekordnej série bez prehry si pripísal 19 výhier a dve remízy. Sériu odštartoval 10. januára 1996.

27.03.2006: Chris Chelios v 400. zápase v drese Red Wings

Dňa 27. marca 2006 nastúpili Detroit Red Wings na ľade St. Louis Blues a zvíťazili 4:1. Pre obrancu Chrisa Cheliosa to bol 400. zápas základnej časti za Red Wings. Chelios sa tak stal prvým obrancom v histórii NHL s minimálne 400 zápasmi v základnej časti v drese troch rôznych mužstiev - predtým odohral 402 zápasov základnej časti za Montreal Canadiens a 664 za Chicago Blackhawks.

Chelios vo svojom 400. zápase v drese Red Wings odohral 23 minút a sedem sekúnd, z toho až 12 minút a 18 sekúnd pri hre vo vlastnom oslabení. Pripísal si jednu strelu a jeden mínusový bod.

Góly Red Wings dali Kirk Maltby, Steve Yzerman, Johan Franzén a Tomas Holmström. Maltby pridal aj asistenciu, Dan Cleary asistoval dvakrát, Manny Legace pochytal 20 striel.

Chelios odohral do konca kariéry za Red Wings 578 zápasov základnej časti. Vo svojej poslednej sezóne 2009/10, kedy mal už 48 rokov, pridal sedem zápasov v drese Atlanta Thrashers.

27.03.2017: Ďalší deň, ďalší gól Andreasa Athanasioua v predĺžení

Dňa 27. marca 2017 nastúpili Detroit Red Wings v Raleighu proti Carolina Hurricanes. Tento zápas sa mal hrať už 19. decembra 2016, ale NHL ho odložila pre technické problémy v PNC Arene. Red Wings vyhrali 4:3 po predĺžení po rozdielovom góle Andreasa Athanasioua. Athanasiou rozhodol v predĺžení aj deň predtým v zápase s Minnesota Wild (3:2). Boli to jeho prvé dva góly v predĺžení v NHL. Stal sa tak iba druhým ligovým hráčom, ktorý dal svoje prvé dva góly v predĺžení v priebehu dvoch po sebe idúcich dní. Pred ním to dokázal len Corey Perry z Anaheimu v marci 2011.

O ostatné góly Red Wings v Raleighu sa postarali Tomáš Tatar a Anthony Mantha (2). Athanasiou si pripísal aj asistenciu, Gustav Nyquist asistoval dvakrát, Petr Mrázek zastavil 39 striel.