21. február v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 21.02.2021

Zľava doprava: Niklas Kronwall, Pavel Daciuk, Henrik Zetterberg (kredit: Rick Osentoski, USA Today Sports)

21.02.1937: Druhý z deviatich hetrikov Syda Howea

Dňa 21. februára 1937 privítali Detroit Red Wings na vlastnom ľade Chicago Black Hawks (v tom období sa ich názov písal takto) a hoci do 34. minúty neskórovali ani raz, napokon sa im podarilo zvíťaziť 6:0. Hlavný podiel na tejto výhre mal útočník Syd Howe, autor gólov na 2:0, 4:0 a 5:0. Znamenali jeho druhý hetrik v NHL.

Syd Howe nastrieľal v drese Red Wings celkovo deväť hetrikov, z toho jedenkrát strelil šesť gólov, teda dva hetriky naraz, čo je klubový rekord. Viac hetrikov ako on nastrieľali za Detroit iba Steve Yzerman (22), Gordie Howe (20), Norm Ullman (14) a Brendan Shanahan (10).

21.02.1970: Gordie Howe po 21. raz s 50 bodmi

V sobotu 21. februára 1970 hrali Detroit Red Wings svoj 56. zápas v sezóne 1969/70. Predstavili sa v slávnej Maple Leaf Gardens proti domácim Toronto Maple Leafs a uspeli 5:7. Asistenciou na zásah Alexa Delvecchia v 19. minúte tomu dopomohol legendárny Gordie Howe. Dosiahol tým na 50. bod v sezóne 1969/70 a ako prvý hokejista v histórii NHL pozbieral minimálne 50 bodov v 21 sezónach. Navyše, dokázal to v 21 sezónach za sebou.

V drese víťazov vynikli aj Garry Unger (2+1), Wayne Connelly (1+2), Dale Rolfe (0+3), Nick Libett (1+1) a Carl Brewer (0+2); v bráne sa vystriedali Roger Crozier (5/6) a Roy Edwards (30/34).

V nasledujúcej sezóne 1970/71, svojej poslednej v drese Detroitu, Howe opäť prekonal 50-bodovú hranicu a 22. sezónu v rade prekonal aj 20-gólovú hranicu. Pozbierať minimálne 50 bodov a streliť minimálne 20 gólov v 22 sezónach po sebe nedokázal žiadny iný hokejista v dejinách NHL.

21.02.1989: Dave Barr úraduje na ľade Islanders

Dňa 21. februára 1989 nastúpili Detroit Red Wings na ľade New York Islanders a uspeli pomerom 5:6. Hlavnou postavou zápasu bol útočník Dave Barr, autor troch gólov a jednej asistencie. Barr najskôr dvakrát skóroval v prvej tretine a v 29. minúte po zásahu v presilovke zavŕšil hetrik. Bol jeho druhý a posledný v NHL; prvý strelil v októbri 1984 v drese St. Louis Blues.

Okrem Barra zažiarili trojbodoví Steve Yzerman (2+1) a Adam Oates (1+2). Petr Klíma si pripísal dve asistencie, brankár Greg Stefan chytil 26 striel.

21.02.1999: Viačeslav Kozlov s posledným hetrikom

Presne desať rokov po trojgólovej noci Davea Barra dokázal v rovnaký deň nastrieľať hetrik Slava Kozlov. Detroit Red Wings hrali onoho 21. februára 1999 v Buffale proti domácim Sabres a uhrali remízu 4:4. Kozlov dal po jednom góle v každej tretine a zakaždým mu prihral Igor Larionov. Tri góly predstavovali jeho tretí a posledný hetrik v detroitskom drese.

Za Red Wings skóroval aj Sergej Fiodorov. Chris Osgood zastavil 21 z 25 striel. V drese Sabres sa predviedli Miroslav Šatan (1+2), Curtis Brown a Michal Grošek (obaja 1+1).

21.02.2015: Nevídaný obrat pri prestrelke v Dallase

Dňa 21. februára 2015 nastúpili Detroit Red Wings na ľade Dallas Stars a v polovici zápasu viedli po góloch Gustava Nyquista a Pavla Daciuka 1:2, ale Stars do konca druhej tretiny otočili na 4:2. Red Wings na začiatku tretej tretiny vyrovnali na 4:4 po dvoch góloch Jakuba Kindla, Stars následne dali ďalšie dva góly a upravili na 6:4, ale Red Wings sa znova dotiahli a po góloch Justina Abdelkadera a Daciuka si vynútili predĺženie. V ňom po 36 sekundách rozhodol Niklas Kronwall.

Red Wings zvíťazili 6:7 po predĺžení, hoci v tretej tretine prehrávali 4:2 a neskôr 6:4. Ako prvý tím NHL za viac ako 81 rokov dokázali vyhrať zápas, v ktorom v tretej tretine dotiahli dve dvojgólové straty. Pred nimi to ako poslední dokázali Toronto Maple Leafs, ktorí 16. januára 1934 zvíťazili na ľade pôvodných Ottawa Senators 4:7 po predĺžení. Maple Leafs vtedy vstupovali do tretej tretiny so stratou 2:0, vyrovnali na 2:2, neskôr prehrávali 4:2, vyrovnali na 4:4 a v predĺžení, vtedy hranom na desať minút a nekončiacom po prvom góle, skórovali ešte trikrát. Red Wings sa teda stali vôbec prvým mužstvom v modernej ére NHL s takýmto málo vídaným obratom.

Historický obrat režíroval najmä Daciuk, ktorý k svojim dvom gólom pridal dve asistencie. Po jednej asistencii si pripísali aj úspešní strelci Nyquist a Kronwall. Kindl zažil jediný dvojgólový zápas v NHL, Tomáš Tatar si pripísal dve primárne asistencie, Tomáš Jurčo asistoval jedenkrát.