20. január v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 20.01.2021

Steve Yzerman (kredit: Detroit Free Press)

20.01.1970: Posledný gól Gordieho Howea v Zápase hviezd

V Zápase hviezd 1970 v St. Louis proti sebe nastúpili najlepší hráči Východnej a Západnej divízie NHL. Východnú divíziu reprezentovali aj traja hokejisti Detroit Red Wings: obranca Carl Brewer a útočníci Frank Mahovlich a Gordie Howe. Pre Howea to bola už 21. exhibícia tohto druhu v kariére. Pri víťazstve Východnej divízie 4:1 dal víťazný gól na 2:1 v presilovke, svoj desiaty a posledný v Zápase hviezd. Viac gólov v All-Star Game strelili iba Mario Lemieux a Wayne Gretzky (13).

20.01.1977: Bratia Wilsonovci proti sebe ako tréneri

Dňa 20. februára 1977 nastúpili Detroit Red Wings vo svojej Olympii proti hráčom Colorado Rockies (predchodcom dnešných New Jersey Devils). Red Wings viedol ako hlavný kouč Larry Wilson, zatiaľ čo Rockies trénoval jeho starší brat Johnny. Bolo to po tretíkrát v ligovej histórii a po prvýkrát po 23 rokoch, čo dvaja bratia stáli proti sebe ako hlavní tréneri.

Bratia Wilsonovci v minulosti hrali za Red Wings a krátko si zahrali aj spolu. Mladší Larry obliekol červeno-biely dres s okrídleným kolesom v 25 zápasoch, v roku 1950 vyhral s Red Wings Stanley Cup a v sezóne 1976/77 bol dočasným koučom miesto Alexa Delvecchia. Starší Johnny hrával za Red Wings väčšinu svojej hráčskej kariéry, štyrikrát im pomohol vyhrať Stanley Cup a začiatkom sedemdesiatych rokov ich sám dva roky trénoval.

Bratský súboj z 20. januára 1977 skončil víťazstvom staršieho Johnnyho 3:1. Larryho Red Wings boli strelecky aktívnejší, Rockies prestrieľali 33:22 a od štvrtej minúty prvej tretiny viedli po góle Dennisa Hextalla, ale Johnnyho zverenci skóre otočili tromi gólmi medzi 50. a 58. minútou.

20.01.1981: Jedenásť gólov od Los Angeles Kings

Los Angeles Kings vstúpili do NHL v roku 1967 a po viac ako trinástich rokoch pôsobnosti v súťaži prežívali druhú najproduktívnejšiu sezónu. Ich produktivitu na vlastnej koži pocítili aj Detroit Red Wings, utápajúci sa vo svojej neslávne známej mŕtvej ére. Pred 20. januárom 1981 sa tieto kluby stretli v sezóne 1980/81 dvakrát a oba zápasy sa skončili výhrou Kings, pričom ten prvý, hraný v Los Angeles, skončil 8:1. V ich treťom vzájomnom stretnutí v sezóne 1980/81 sa zrodil podobný výprask: Kings vyhrali 20. januára 1981 na svojom ľade vysoko 11:4.

Red Wings po prvej tretine síce viedli po góloch Johna Ogrodnicka a Václava Nedomanského 2:0, Kings však vyhrali zostávajúce dve tretiny pomerom 5:1 a 6:1. Nádeje hostí na lepší výsledok sa rozplynuli v 28. minúte po zranení brankára Gillesa Gilberta, ktorý dovtedy zastavil 12 z 13 striel. Miesto neho šiel do bránky nováčik Larry Lozinski a do konca zápasu pochytal iba 17 striel. Kings tak po prvýkrát vo svojej histórii nastrieľali Red Wings až jedenásť gólov.

Pod deštrukciu Red Wings sa najviac podpísal Charlie Simmer, autor dvoch gólov a troch gólových prihrávok. Vytiahol sa aj bývalý hráč Red Wings, útočník Marcel Dionne, autor štyroch bodov (2+2). Štyri body (1+3) pozbieral aj Dave Taylor, tromi bodmi za tri asistencie sa blysol bek Jerry Korab. Za Red Wings skórovali okrem Ogrodnicka a Nedomanského ešte Reed Larson a Glenn Hicks.

20.01.1995: Najneskorší začiatok novej sezóny

Začiatok sezóny 1994/95 bol pre štrajk hokejistov posunutý až na január. Keď sa teda 20. januára 1995 konečne začalo hrať, kluby prepisovali históriu, pretože ešte nikdy predtým nezačínali novú sezónu takto neskoro. Výnimkou neboli ani Detroit Red Wings, toho dňa nastupujúci vo svojej Joe Louis Arene proti Chicago Blackhawks.

Red Wings zvíťazili 4:1 po 20 úspešných zákrokoch Mikea Vernona a jednom góle a jednej asistencii Viačeslava Kozlova, Paula Coffeyho, Dina Ciccarelliho a Stevea Yzermana.

Po sezóne 1994/95 zažili Red Wings a ďalšie kluby NHL neskorší štart novej sezóny ešte dvakrát: v sezóne 2012/13 pre výluku a v sezóne 2020/21 pre pandémiu nového koronavírusu, no 20. január 1995 dodnes zostáva historicky najneskorším dátumom, kedy sa nová sezóna začala hrať.

20.01.2002: Steve Yzerman na méte 1.000 asistencií

Dňa 20. januára 2002 privítali Detroit Red Wings vo svojej Joe Louis Arene tím Ottawa Senators a zvíťazili 3:2 po predĺžení. Víťazný gól dal po 59 sekundách nadstaveného času Mathieu Dandenault, keď dorazil puk pri tyčke a dostal ho za Janiho Hurmeho odrazom od jeho nohy. Hurmeho brána sa medzitým nadvihla a puk vyšiel zadnou stranou, rozhodcovia však gól uznali.

Sekundárnu asistenciu pri Dandenaultovom góle si pripísal kapitán Steve Yzerman; bola jeho 1000. v základnej časti NHL. Yzerman sa tak stal druhým hráčom v histórii s minimálne tisíckou gólových prihrávok v drese Red Wings. Pred ním na túto métu dosiahol iba Gordie Howe.

V riadnej hracej dobe skóroval za hostí dvakrát Martin Havlát, za domácich najskôr Pavel Daciuk a neskôr Luc Robitaille. V bránke Red Wings nastúpil Dominik Hašek a chytil 20 z 22 striel.

Yzerman pridal do konca kariéry ďalších 63 gólových prihrávok a s 1.063 asistenciami je najlepším nahrávačom spomedzi hráčov, ktorí celú kariéru nastupovali iba za jeden klub NHL. Druhý v poradí, Mario Lemieux, po celú kariéru hráč Pittsburghu, pozbieral 1.033 asistencií. Yzerman je rekordérom NHL medzi hráčmi vernými jednému klubu aj v počte kanadských bodov (1.755).

Steve Yzerman a jeho tisíca asistencia v NHL, 20.01.2002

20.01.2011: Prvý gól a bod Jakuba Kindla v NHL

Dňa 20. januára 2011 nastúpili Detroit Red Wings na ľade St. Louis Blues a uspeli 4:3 po predĺžení. K víťazstvu prispel aj dvadsaťtriročný český obranca Jakub Kindl, autor jedného gólu. Bol jeho prvý v NHL a predstavoval zároveň jeho prvý kanadský bod v súťaži.

Kindl skóroval v 30. minúte. Pri brejku ešte prihrával krajanovi Jiřímu Hudlerovi, ale jeden z hráčov Blues si nešťastne zrazil puk do vlastnej siete. Asistencie išli na konto Hudlera a Valtteriho Filppulu; z lavičky gratuloval nováčik Tomáš Tatar.

Kindl svojím gólom zvyšoval na priebežných 3:0, pred ním skórovali Patrick Eaves a Todd Bertuzzi. Blues v ďalšom priebehu stretnutia vyrovnali na 3:3, ale v druhej minúte predĺženia rozhodol po ďalšej prihrávke Hudlera Darren Helm. Hudler asistoval celkovo trikrát a Filppula dvakrát. Jimmy Howard v bránke Red Wings zneškodnil 26 z 29 striel.

Kindl hrával za Red Wings v rokoch 2009 až 2016. Odohral 273 zápasov základnej časti so ziskom 68 bodov (16+52) a 19 zápasov play-off so ziskom piatich bodov (1+4).