29. december v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 29.12.2020

Legendárny tréner Scotty Bowman na lavičke Detroit Red Wings (kredit: Julian H. Gonzalez, Detroit Free Press; 1993/94)

29.12.1948: Desať gólov do siete Boston Bruins

Dňa 29. decembra 1948 nastúpili Detroit Red Wings vo svojej Olympii proti mužstvu Boston Bruins a zvíťazili 10:2 po tretinách 2:1, 4:1, 4:0. Bolo to najvyššie víťazstvo Red Wings v sezóne 1948/49 a ich historicky tretie víťazstvo s desiatimi gólmi do siete Bruins.

Pod deštrukciu Bruins sa podpísali najmä trojbodoví Pat Lundy (2+1), Pete Horeck a Marty Pavelich (obaja 1+2). Gerry Couture strelil dva góly, bránku Red Wings hájil Harry Lumley.

29.12.1957: Lefty Wilson opäť zaskakuje v bránke

Presne deväť rokov po výprasku 10:2 si to Detroit Red Wings a Boston Bruins rozdali v Detroite opäť, a aj tento zápas priniesol jednu historickú vzácnosť.

V bránke Bruins nastúpil Don Simmons, ale v deviatej minúte prvej tretiny, za stavu 1:1, si vymkol rameno a musel odstúpiť z hry. Bruins so sebou nemali náhradníka; v týchto dobách mali kluby NHL na súpiske iba jedného brankára a pokiaľ sa zranil, do bránky musel niekto z arény. Hosťom preto vypomohol Ross "Lefty" Wilson, asistent detroitského trénera Jimmyho Skinnera.

Pre Wilsona to bola už tretia (a posledná) takáto skúsenosť, druhá v bránke súpera. Prvý záskok za zraneného brankára absolvoval 10. októbra 1953 v bránke Red Wings, ten druhý 22. januára 1956 v bránke Toronto Maple Leafs. V oboch týchto prípadoch išiel medzi tri tyče za rozhodnutého stavu, odchytal posledných 16, resp. 14 minút zápasu a ani raz neinkasoval.

V tomto zápase odchytal Wilson v bránke Bruins zostávajúcich 51 minút a 40 sekúnd a zastavil 23 z 24 striel svojich detroitských zverencov. Prekonal ho iba zadák Jack McIntyre v 16. minúte úvodnej tretiny. Bruins v 38. minúte zásluhou útočníka Bronca Horvatha vyrovnali na 2:2 a týmto výsledkom sa zápas aj skončil. A keďže Wilson odchytal väčšiu časť zápasu a bol na ľade pri góle stanovujúcom nerozhodné skóre, bolo to po prvý a jediný raz, čo mu bol v jeho kariére "brankárskeho záskoku" pripísaný konkrétny výsledok, teda remíza.

29.12.1995: Scotty Bowman prekonáva Ala Arboura

Scotty Bowman je právom považovaný za najlepšieho trénera v dejinách NHL. Odtrénoval a vyhral toho viac ako ostatní kouči a dokázal mnohé, čo sa nikomu inému nepodarilo.

Jeden z veľkých míľnikov Bowmanovej trénerskej kariéry sa zrodil 29. decembra 1995, kedy viedol svojich Detroit Red Wings v zápase na ľade Dallas Stars a doviedol ich k výhre 1:2. Pre Bowmana bol tento zápas 1.607. v základnej časti NHL, čím o jeden zápas prekonal slávneho Ala Arboura a stal sa novým historickým lídrom v počte odtrénovaných zápasov v NHL.

Stars onoho 29. decembra 1995 síce dlho vyhrávali po góle Mikea Modana, ale Red Wings skóre otočili po zásahoch Viačeslava Fetisova a Tima Taylora. Bowman vďaka tejto výhre upravil svoju priebežnú bilanciu v základnej časti NHL na 939 víťazstiev, 428 prehier a 240 remíz.

Legendárny Arbour sa v novembri 2007 vrátil na striedačku New York Islanders a odtrénoval ešte jeden, svoj 1.607. zápas v NHL. Po rokoch ho predbehol aj Joel Quenneville (momentálne má za sebou 1.621 zápasov), ale na Bowmana to bolo a naďalej je málo. Bowman odkoučoval do konca svojej trénerskej dráhy rekordných 2.141 zápasov v základnej časti NHL a je historickým lídrom medzi trénermi aj v počte víťazstiev v základnej časti (1.244), odtrénovaných zápasov v play-off (353), víťazstiev v play-off (223) a víťazstiev Stanley Cupu (9).

29.12.2002: Štvrtý zápas s Dallasom, štvrtá remíza

Detroit Red Wings a Dallas Stars patrili v sezóne 2002/03 medzi najlepšie tímy NHL a preťahovali sa o pozíciu lídrov Západnej konferencie. V základnej časti si zmerali sily štyrikrát v priebehu 57 dní, a čo bolo zaujímavé, každý z týchto štyroch zápasov sa skončil remízou.

Séria nerozhodných výsledkov medzi Red Wings a Stars odštartovala 3. novembra 2002 v Detroite (3:3), pokračovala 6. decembra 2002 v Dallase (3:3) a ďalej 19. decembra 2002 v Detroite (1:1), aby bola zavŕšená 29. decembra 2002 v Dallase, kde sa zrodil výsledok 2:2.

Pri remíze 2:2 z 29. decembra 2002 skórovali za domácich Jere Lehtinen a Brenden Morrow, zatiaľ čo oba góly Red Wings strelil Tomas Holmström. Marty Turco v bránke Stars zastavil 27 z 29 striel, jeho detroitský náprotivok Curtis Joseph pochytal 26 z 29 striel.

Štyri remízy v štyroch zápasoch základnej časti sezóny 2002/03 boli vierohodným obrazom veľkej vyrovnanosti a sily oboch celkov. Stars sa stali víťazmi Západnej konferencie, pričom na najlepšie mužstvo v základnej časti, tím Ottawa Senators, stratili len dva body. Red Wings sa umiestnili na druhom mieste Západnej konferencie za Dallasom a treťom mieste NHL. K súboju týchto dvoch vyrovnaných a kvalitných celkov v play-off však nedošlo, pretože ich zastavili Anaheim Mighty Ducks, neskorší finalisti Stanley Cupu.

29.12.2010: Prvý hetrik Patricka Eavesa v NHL

Zápas medzi Detroit Red Wings a Dallas Stars z 29. decembra do tretice, tentoraz z roku 2010. V ten deň sa tieto tímy stretli v Dallase a Red Wings uspeli 3:7, hoci v druhej tretine prehrávali 3:1. Hlavný podiel na víťazstve mal pracant Patrick Eaves, autor troch gólov a jednej asistencie.

Okrem Eavesa skórovali za Red Wings ešte Jiří Hudler, Nicklas Lidström (obaja pridali aj asistenciu), Brad Stuart a Kris Draper. Jimmy Howard v bránke Red Wings chytil 28 z 31 striel.

Pre Eavesa bol tento hetrik jeho premiérový v NHL. Do konca kariéry pridal ešte jeden trojgólový zápas - vo februári 2016, už ako hráč Dallasu.