Anthony Mantha a Tyler Bertuzzi vicemajstrami sveta

MARTIN UŽÁK | 26.05.2019

Majstrovstvá sveta v Bratislave a Košiciach sa skončili triumfom Fínska. Druhé miesto obsadila Kanada, bronz získalo Rusko a na štvrtom mieste sa umiestnilo Česko.

Na šampionáte sa predstavilo viacero zástupcov Detroit Red Wings. Ako sa im darilo?
 

Anthony Mantha a Tyler Bertuzzi v drese Detroit Red Wings (Duane Burleson, Associated Press)

Anthony Mantha (Kanada)

Nastupoval s číslom 39 v treťom útoku Kanady po boku Kylea Turrisa z Nashvillu a Jareda McCanna z Pittsburghu. V deviatich zápasoch pozbieral 14 bodov za sedem gólov a sedem asistencií. Stal sa druhým najproduktívnejším hráčom Kanady a šiestym najproduktívnejším hráčom šampionátu. V zápase základnej skupiny A proti Veľkej Británii (8:0) pozbieral päť bodov za dva góly a tri gólové prihrávky a bol vyhlásený najlepším hráčom kanadského mužstva. V stretnutiach základnej skupiny A s Francúzskom (5:2) a Nemeckom (8:1) strelil dva góly. Prvý gól do siete Nemecka patril medzi najkrajšie na šampionáte - dal ho po tom, čo si puk prehodil pomedzi svoje nohy. V záverečnom zápase základnej skupiny A proti USA (3:0) si pripísal asistenciu, ale aj 12 trestných minút za úder lakťom do hlavy a krku Colina Whitea, za čo ho IIHF suspendovala na štvrťfinále proti Švajčiarsku (3:2 po predĺžení). Ako jediný hráč Red Wings na šampionáte sa bodovo presadil aj v posledných dvoch hracích dňoch v zápasoch proti najlepším. Okrem 14 kanadských bodov si pripísal aj deväť plusových bodov, 16 trestných minút a 29 striel na bránku. V priemere hrával 15 minút a 21 sekúnd na zápas. Bol vyhlásený za jedného z troch najlepších hráčov Kanady na turnaji. Strieborná medaila z MS seniorskej kategórie je najväčším úspechom v jeho reprezentačnej kariére.

Tyler Bertuzzi (Kanada)

S číslom 59 na chrbte odohral polovicu z desiatich zápasov Kanady na šampionáte. Nastupoval vo štvrtom útoku, v tíme mal limitovanú úlohu, v priemere hrával sedem minút a 26 sekúnd na zápas, čo bol druhý najnižší hrací čas spomedzi všetkých hráčov Kanady. Pevné miesto v zostave stratil po tom, čo Kanadu v priebehu šampionátu posilnil Pierre-Luc Dubois z Columbusu. V piatich zápasoch ani raz nebodoval, pripísal si tri strely a jeden plusový bod.

Filip Hronek (Česko)

Nosil číslo 17. Väčšinu turnaja odohral v prvej obrane Česka. V 10 zápasoch si pripísal 11 bodov za tri góly a osem asistencií a stal sa najproduktívnejším obrancom šampionátu. Vo výbere Česka bol lídrom aj v počte trestných minút (22) a priemernom hracom čase na zápas (20:28). Pripísal si aj tri plusové body a 18 striel na bránku. V zápase základnej skupiny B proti Nórsku zažiaril štyrmi bodmi (2+2). Skóroval aj v stretnutí základnej skupiny B proti Lotyšsku (6:3). Vo vyraďovacej fáze turnaja bol najvyťažovanejším korčuliarom českého výberu. V zápase o bronz proti Rusku (2:3 po samostatných nájazdoch) nepremenil samostatný nájazd. Dostal sa do All-Star tímu šampionátu a bol vyhlásený za najlepšieho obrancu turnaja.

Dylan Larkin (USA)

Hrával s číslom 21, bol asistentom kapitána. Na ľad chodil ako prvý alebo druhý center, nastupoval v presilovkách i oslabeniach. V siedmich zápasoch pozbieral päť bodov za tri góly a dve asistencie. V zápasoch základnej skupiny A proti Fínsku (3:2 po predĺžení) a Nemecku (3:1) strelil víťazný gól. V stretnutí základnej skupiny A proti Dánsku (7:1) strelil jeden gól a bol vyhlásený najlepším hráčom amerického tímu. Okrem piatich kanadských bodov si pripísal aj jeden plusový bod, štyri trestné minúty, 20 striel na bránu a 47,2 %-nú úspešnosť na buly. S priemerným hracím časom 18 minút a 36 sekúnd na zápas bol štvrtým najvyťažovanejším útočníkom USA na šampionáte. Turnaj sa pre neho skončil v prvej tretine posledného zápasu základnej skupiny A proti Kanade (0:3) po tom, čo ho do slabín zasiahol prudký puk z hokejky Philippeho Myersa. USA skončili na siedmom mieste.

Hoci má len dvadsaťdva rokov, na svetovom šampionáte seniorskej kategórie hral už po piatykrát v kariére. Po 45 zápasoch na majstrovstvách sveta má na konte 34 kanadských bodov (10+24). S 24 asistenciami na MS je historicky druhým najlepším nahrávačom USA na podujatí tohto rangu.

Luke Glendening (USA)

Nastupoval s číslom 41 na pozícii centra štvrtého útoku. V ôsmich zápasoch si pripísal dve gólové prihrávky, tri plusové body a štyri strely na bránu. Asistoval v zápasoch základnej skupiny A proti Francúzsku (7:1) a Veľkej Británii (6:3). Chodieval na kľúčové buly, s úspešnosťou 58,54 % bol druhým najlepším americkým mužom na vhadzovaniach. Bol prvým útočníkom Američanov pre hru v oslabení. Priemerne hral iba 11 minút a 42 sekúnd na zápas, i preto, že Američania boli najmenej vylučovaným tímom na šampionáte. Vo štvrťfinálovom zápase s Ruskom (3:4) odohral 15 minút a 26 sekúnd, najviac na turnaji. S USA skončil na siedmom mieste.


Na turnaji sa predstavili aj brankár Patrik Rybár (Slovensko) a obranca Oliwer Kaski (Fínsko), dvaja hráči, ktorí by za Red Wings mohli hrať v budúcnosti.

Rybár odchytal tri zápasy a pripísal si dve víťazstvá. Chytal s úspešnosťou zákrokov 86,36 %. V najbližších týždňoch sa rozhodne, či akceptuje kvalifikačnú ponuku Red Wings na novú zmluvu.

Kaski odohral všetkých desať zápasov Fínska a zaknihoval dve gólové prihrávky, tri plusové body, štyri trestné minúty a 25 striel na bránku. Vo finálovom stretnutí proti Kanade (3:1) nepremenil trestné strieľanie. Red Wings s ním v najbližších dňoch podpíšu jednoročný, dvojcestný kontrakt.

Detroit Red Wings na turnaji reprezentovali aj piati členovia ich realizačného tímu: hlavný kouč Jeff Blashill, jeho asistent Dan Bylsma, video kouč Adam Nightingale, kondičný tréner Piet Van Zant a kustód Paul Boyer. Prví štyria pracovali v tíme USA. Blashill viedol Američanov po tretíkrát v rade a dosiahol s nimi na 19 víťazstiev na majstrovstvách sveta, čím vytvoril nový rekord v počte výhier hlavného trénera USA v elitnej kategórii MS. Kustód Boyer vybojoval s Kanadou striebro.

Za Fínskom, Kanadou, Ruskom a Českom sa zostupne umiestnili Švédsko, Nemecko, Spojené štáty, Švajčiarsko, Slovensko, Lotyšsko, Dánsko, Nórsko, Veľká Británia, Taliansko, Francúzsko a Rakúsko. Francúzsko a Rakúsko zostupujú do I. divízie majstrovstiev sveta, na budúcoročnom šampionáte vo Švajčiarsku ich nahradia Kazachstan a Bielorusko.
© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.