Steve Yzerman a jeho nádherný gól v rekordnej sezóne

MARTIN UŽÁK | 26.02.2019 | aktualizované 26.02.2020

Nedeľa 26. februára 1989, Chicago.

V legendárnom Chicago Stadium sa tiesnilo bezmála 19 tisíc divákov. Boli zvedaví na súboj svojich Blackhawks a hosťujúcich Detroit Red Wings. Tešili sa, čo im predvedie domáci kapitán, grandiózny korčuliar a elegán Denis Savard, preslávený dych berúcimi otočkami a kľučkami.

Oba celky sa stretli už deň predtým v detroitskej Joe Louis Arene. Red Wings doma zvíťazili 5:0, Blackhawks im chceli porážku vrátiť. Robili pre to všetko, boli lepší, detroitského brankára Grega Stefana zasypali 53 strelami a štyrikrát skórovali. Na viac ako na remízu 4:4 to však nestačilo.

Savard sa predviedol asistenciou na prvý gól Stevea Larmera a vyrovnávajúcim gólom na 4:4 v tretej tretine. Ukázal aj niekoľko oku lahodiacich kľučiek a otočiek s pukom.

Savarda však zatienil kapitán Detroit Red Wings, dvadsaťtriročný mladík Steve Yzerman, hrajúci svoju životnú sezónu. Vytiahol sa jedným z najkrajších gólov v kariére.


Steve Yzerman (kredit: Rick Stewart Photography)


Yzermanova chvíľa prišla po polovici zápasu za vyrovnaného stavu 2:2, keď po prihrávke svojho dvorného nahrávača Gerarda Gallanta vnikol do obranného pásma domácich po ľavom krídle.

Blackhawks vtedy mali na ľade päticu Steve Konroyd, Mike Hudson, Keith Brown, Mike Stapleton, Brian Noonan. V bránke stál Darren Pang. Ich úlohou bolo Yzermana zastaviť.

Yzerman najskôr po efektnej kľučke obišiel Konroyda. Keď mu Pang vypichol puk, Yzerman sa ho zmocnil v rohu klziska, bleskovo s ním vykorčuľoval medzi kruhy a ušiel Hudsonovi i Stapletonovi. Medzi kruhmi na moment spomalil a porozhliadol sa po ľadovej ploche. S pukom vykorčuľoval až k modrej čiare a keď sa už zdalo, že bude prihrávať na niektorého zo svojich spoluhráčov, obtočil sa späť smerom k bránke Blackhawks, znova nabral rýchlosť, vrútil sa medzi Noonana a Stapletona, kľučkou sa vyhol Brownovi a pohotovo zavesil pod hornú žŕdku Pangovej bránky.

Yzerman krúžil v pásme Blackhawks s pukom na hokejke dvanásť sekúnd. Každý z piatich domácich hráčov ho mohol počas jeho korčuliarskej exhibície zastaviť, no museli sa sústrediť aj na ostatných hokejistov Red Wings a pri bránení boli príliš pasívni, čo bola častá scenéria v ofenzívne ladených osemdesiatych rokoch. Yzerman toho využil, navyše typickým Savardovým štýlom.


Steve Yzerman a jeho nádherný gól, 26.02.1989

 
Pre Yzermana bol tento gól už 59. v sezóne 1988/89. Pridal k nemu aj jednu asistenciu, svoju 72. v sezóne. O tri dni neskôr, v nasledujúcom zápase, sa dočkal gólu číslo 60.

V základnej časti sezóny 1988/89 nastrieľal Steve Yzerman úchvatných 65 gólov, pridal 90 gólových prihrávok a pozbieral 155 kanadských bodov, čo sú dodnes platné rekordy Detroit Red Wings. Bola to jeho životná sezóna. Stal sa vďaka nej tretím najlepším strelcom, tretím najlepším nahrávačom i tretím najproduktívnejším hráčom NHL.

Yzermana vtedy prevyšovali iba velikáni Mario Lemieux a Wayne Gretzky. Lemieux bol najlepším strelcom a nahrávačom i najproduktívnejším hráčom NHL, Gretzky deviatykrát získal Hart Trophy pre najužitočnejšieho hokejistu súťaže. Yzerman vyhral Lester B. Pearson Award pre najlepšieho hráča podľa hlasovania ligových hráčov. V hlasovaní o túto trofej ukončil sedemročnú nadvládu Gretzkyho a Lemieuxa a ako prvý vyhral túto trofej v drese Detroit Red Wings.

Niet divu, pretože podobným štýlom, akým sa vytiahol pred hráčmi Chicago Blackhawks, vrátane ich velikána Denisa Savarda, dokázal ohúriť mnohých hokejistov po celej NHL.


Tip: Ako Steve Yzerman vytvoril jednu z najdlhších bodových šnúr v histórii NHL