18. január v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 18.01.2018


Henrik Zetterberg (Julian H. Gonzalez, Detroit Free Press)

18.01.1964: Terry Sawchuk s najvyšším počtom núl

Dňa 18. januára 1964 hrali Detroit Red Wings na ľade Montreal Canadiens a po góloch Floyda Smitha a Eddieho Joyala a 36 úspešných zákrokoch brankára Terryho Sawchuka zvíťazili 2:0. Pre Sawchuka to bolo už 95. čisté konto v základnej časti v kariére, vďaka čomu sa posunul na prvé miesto historických tabuliek pred Georgea Hainswortha (94). Sawchuk udržal do konca svojej kariéry 103 núl v základnej časti a na prvom mieste vydržal až do decembra 2009, kedy ho prekonal Martin Brodeur.

18.01.1967: Zápas hviezd premiérovo v strede sezóny

Zápas hviezd NHL sa od svojho zavedenia v roku 1947 hrával striktne v októbri a v jednom prípade v novembri. Zmena prišla až v ročníku 1966/67. Exhibícia sa vtedy po prvýkrát presunula na stred sezóny a v tomto termíne sa hráva dodnes. Prvý Zápas hviezd hraný v strede sezóny sa konal dňa 18. januára 1967 v Montreale. Nastúpili v ňom domáci Canadiens, poslední víťazi Stanley Cupu, a ligový výber hviezd. Ligový výber viedol ako hlavný tréner detroitský Sid Abel. Pod rukou mal aj svojich klubových zverencov Gordieho Howea, Alexa Delvecchia a Norma Ullmana. Reprezentantov Red Wings mohlo byť ešte viac, ak by si Abel namiesto svojho vlastného brankára Rogera Croziera, najužitočnejšieho hokejistu posledného play-off, prekvapujúco nevybral Glenna Halla z Chicaga. Canadiens vyhrali 3:0 a ako jediní v histórii Zápasu hviezd udržali čisté konto.

18.01.1986: Desiaty domáci zápas bez víťazstva

Dňa 18. januára 1986 nastúpili Red Wings vo svojej Joe Louis Arene proti Calgary Flames a prehrali 4:7. Bol to ich desiaty domáci zápas za sebou bez víťazstva, vinou čoho vytvorili nový a dodnes platný negatívny klubový rekord. Red Wings počas svojej málo vídanej domácej mizérie deväťkrát prehrali a jedenkrát remizovali. Vo zvyšku sezóny sa im nedarilo o nič lepšie, keď v 80 zápasoch nahromadili chudobných 40 bodov, dali najmenej gólov, inkasovali najviac gólov, dostali najviac trestných minút a skončili beznádejne poslední v NHL. Bola to najhoršia sezóna v ich histórii.

18.01.1992: Prvý Európan Detroitu v Zápase hviezd

All-Star Game ešte jedenkrát, tentoraz z 18. januára 1992. V tejto exhibícii reprezentovali Detroit brankár Tim Cheveldae a útočníci Steve Yzerman a Sergej Fiodorov, pričom Fiodorov sa stal prvým Európanom, ktorý si v zápase zahral ako hráč Red Wings. Fiodorov sa pri premiére v All-Star Game nestratil: najskôr sa stal najrýchlejším korčuliarom v súťažiach zručností a neskôr pomohol dvoma asistenciami svojej Campbellovej konferencii k víťazstvu 10:6 nad Walesovou konferenciou.

18.01.2000: Yzerman rekordérom medzi vernými

Dňa 18. januára 2000 hrali Red Wings na ľade Calgary Flames a prehrali 6:1. Ich jediný gól strelil na začiatku 3. minúty kapitán Steve Yzerman po prihrávkach Stevea Duchesneho a Chrisa Cheliosa. Pre kapitána Red Wings to bol už 614. gól v základnej časti v kariére, čím o jeden zásah prekonal rekord pittsburghského Maria Lemieuxa v počte gólov hráča, ktorý celú svoju kariéru v NHL hrával iba za jeden klub. Lemieux mal v tej dobe už po skončení svojej kariéry a hoci sa na nasledujúcich päť sezón ešte vrátil a svoju bilanciu u Penguins vylepšil na 690 gólov, Yzerman mu rekord viac nevrátil, pretože svoju kariéru ukončil so 692 gólmi.

18.01.2002: Robitaille rekordérom na ľavom krídle

V deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa v NHL začala uplatňovať defenzíva so stiahnutým ľavým krídelníkom ("left wing lock"). Mnohí ľaví krídelníci začali mať viac defenzívnych povinností a mnohí prestali strieľať toľko gólov ako predtým. História NHL napriek tomu pozná viacerých ľavých krídelníkov, ktorí ďalej súkali jeden gól za druhým aj v defenzívne ladenej ére, a ich rekordérom bol a stále je Luc Robitaille. "Lucky Luc", ako sa mu hovorilo, dal mnoho svojich gólov v druhej polovici osemdesiatych rokov a na začiatku deväťdesiatych rokov, ale dokázal sa strelecky presadzovať aj po tom, čo sa ofenzíva z ľavého krídla výrazne obmedzila. Keď dňa 18. januára 2002 nastúpil za Red Wings proti Washington Capitals a pri víťazstve 3:1 zaznamenal dva body za gól a asistenciu, so 611 presnými zásahmi v základnej časti sa stal novým najlepším strelcom medzi ľavými krídlami, keď prekonal Bobbyho Hulla. Robitaille sa dočkal svojho rekordného gólu už v 110. sekunde zápasu po tom, čo tečoval pokus Kirka Maltbyho. Od divákov v Joe Louis Arene si vyslúžil potlesk v stoji. Kariéru neskôr ukončil so súčtom 668 gólov v základnej časti. Zo súčasných ľavých krídelníkov ho môže v najbližších rokoch prekonať iba Alexander Ovečkin, ktorý má na konte zatiaľ 586 gólov.

18.01.2015: Siedmy hetrik Henrika Zetterberga

Dňa 18. januára 2015 nastúpili Red Wings vo svojej Joe Louis Arene proti Buffalo Sabres a zvíťazili 6:4. K víťazstvu ich doviedol predovšetkým kapitán Henrik Zetterberg, autor troch gólov a jednej asistencie. Pre Zetterberga to bol siedmy hetrik v NHL (jeden strelil v play-off a ostatných šesť v základnej časti). Prekonal tým šesť hetrikov svojho švédskeho krajana Johana Franzéna a stal sa novým európskym rekordérom Red Wings v počte hetrikov.


Všetkých sedem hetrikov Henrika Zetterberga