Ohliadnutie za debutom Niklasa Kronwalla

MARTIN UŽÁK | 10.12.2014

Dňa 10. decembra 2003 hrali Detroit Red Wings v Buffale a pozornosť hokejového sveta pútali zoznamom s menami ako Chris Chelios, Dominik Hašek, Derian Hatcher, Tomas Holmström, Manny Legace, Darren McCarty, Steve Thomas, Ray Whitney, Steve Yzerman a Henrik Zetterberg.

Nebol to však zoznam hráčov, ktorí mali na ľade Sabres nastúpiť.

Bol to zoznam hráčov, ktorí Detroitu chýbali vinou zranení.

Pri veľkej maródke sa proti Sabres postavilo osem hokejistov zo záložného mužstva Red Wings z Grand Rapids. Niektorých z nich bolo vidieť pomenej, ako napr. brankára Joeyho MacDonalda, ktorý sa nakoniec iba posadil na lavičku a kryl chrbát taktiež povolanému veteránovi Curtisovi Josephovi; iných bolo vidieť oveľa viac, ako napr. mladého českého útočníka Jiřího Hudlera, ktorý si s Josephom musel požičať auto a 280-kilometrovou jazdou z Clevelandu smerovať za zápasom, v ktorom napokon strelil svoj prvý gól v NHL.

Medzi mladíkmi povolanými do prvého mužstva figuroval aj Niklas Kronwall, dvadsaťdvaročný švédsky obranca, ktorého si Red Wings zaviazali na 29. priečke prvého kola draftu 2000.


Niklas Kronwall postupne vyrástol v jedného z lídrov Red Wings (Carlos Osorio, Associated Press)


Kronwall pôsobil v Amerike prvým rokom a na farme v Grand Rapids nosil číslo 5. Päťku v NHL dostať nemohol, pretože patrila jeho slávnemu krajanovi Nicklasovi Lidströmovi; vybral si preto dres s číslom 55. Tak si ho teda navliekol a 10. decembra 2003 nastúpil do svojho premiérového zápasu v NHL.

Oslabení Red Wings sa na ľade Sabres nezlomili a ich mladého brankára Ryana Millera prekonali až sedemkrát. K výhre 7:2, ktorá bola dovŕšená päťgólovou treťou tretinou, mal koniec koncov stále kto prispieť, keďže Detroit bol aj napriek zraneniam nabitý ďalšími kvalitnými hráčmi v podobe Lidströma, Brendana Shanahana, Bretta Hulla, Mathieua Schneidera, Krisa Drapera, Kirka Maltbyho či talentovaného Pavla Daciuka. Svojou troškou pomohli aj hokejisti zaskakujúci z farmy, vrátane debutanta Niklasa Kronwalla.

Kronwall pri svojom debute v NHL odohral 13 minút a 26 sekúnd. Nastupoval v druhom obrannom páre po boku skúseného Jasona Woolleyho, krátko si zahral v presilovke, odsedel si dvojminútový trest za držanie domáceho útočníka Maxima Afinogenova, vyslal dve strely, jednu strelu súpera zblokoval a svoje konto rozšíril o plusový bod za účasť na ľade v momente, kedy Red Wings strelili svoj tretí gól.

Po debute v NHL zostal Kronwall v prvom mužstve ďalších 42 dní. Zvyšok sezóny 2003/04 zmeškal pre zlomeninu pravej nohy, v nasledujúcom ročníku 2004/05 sa stal najlepším obrancom AHL a i keď ho o rok neskôr postihlo ďalšie vážne zranenie (koleno), po doliečení sa už nadobro usadil v Detroite.

To už je ale iný príbeh z iných období...

Debut Niklasa Kronwalla v NHL je možno dávno zabudnutý, no i keď bol na oko nenápadný, s odstupom času ho možno vnímať ako významný moment v novodobej histórii Detroit Red Wings.

Nie každý debut totiž vedie k takej kariére, akú prežil a ďalej prežíva Niklas Kronwall.