O autorovi

Martin Užák


Volám sa Martin Užák a som autorom blogu Hockeytown Blog. Pracujem v redakčných službách ako editor a ghostwriter, Hockeytown Blog je súčasťou môjho pracovného portfólia.

Detroit Red Wings sledujem od roku 1997. Písaniu o tejto organizácii som sa začal venovať v roku 2003, pričom hlavnou oblasťou môjho záujmu sa stala história Red Wings.

Pri písaní o Detroit Red Wings využívam vlastnú historickú databázu zaujímavých, známych a málo známych udalostí týkajúcich sa Detroit Red Wings a osobitne Čechov a Slovákov v drese Red Wings, pričom v domácich ani severoamerických médiách o týchto udalostiach často nepadla dostatočná alebo vôbec žiadna zmienka. Túto databázu tvorím a rozširujem už viac ako dvadsať rokov, pri jej prvotnom napĺňaní mi pomohlo viacero amerických a kanadských novinárov a zamestnancov Red Wings. Databázu v súčasnosti tvorí viac ako 1.300 záznamov a stále narastá. Jednotlivé záznamy na blogu postupne uverejňujem a rozširujem.

Popri vlastnej historickej databáze využívam aj bohatú zbierku záznamov a celých zápasov Detroit Red Wings, vrátane vzácnych zberateľských kúskov z päťdesiatych a šesťdesiatych rokov.

Mám za sebou dlhoročnú prax v redakčnej činnosti. Novinárčina tvorila a tvorí iba malú časť mojej práce, kariéra novinára na plný úväzok ma nikdy nelákala. Predtým som sa venoval výžive, no po niekoľkých rokoch som sa rozhodol túto oblasť dobrovoľne zanechať, aby som si splnil sny a prešiel k väčšej životnej výzve - k profesionálnemu ghostwritingu, ktorý sa v strednej Európe zatiaľ rozvíja. Veľkou výzvou v tejto práci je nutnosť potlačiť vlastné ego a odlišovať objektívne fakty od vlastných subjektívnych názorov, čo sa snažím prenášať aj na tento blog.

Popri práci sa mi podarilo uskutočniť niekoľko výhradných novinárskych projektov. V rámci tohto blogu to bol napríklad rozhovor s autormi známej slovenskej petície, ktorú svojho času podpísalo viac ako 24 tisíc hokejových priaznivcov, alebo rozsiahle interview s americkou expertkou Sarah Lindenauovou, čo neušlo pozornosti michiganského rozhlasu WMKT.

V minulosti som prispieval na blog Red Wings Corner, patriaci pod portál SlovakNHL.sk, najväčší a najstarší stredoeurópsky web o NHL. Z obsahu tohto blogu vznikla rovnomenná elektronická kniha.

V rokoch 2011 až 2019 som spolupracoval s Časopisom ProHockey, najväčším magazínom o NHL v Európe. Staral som sa o profil a propagáciu časopisu na sociálnej sieti Facebook.

Okrem NHL a Detroit Red Wings ma oslovuje hudba, historická literatúra a cestovanie. Obľúbeného súčasného hokejistu Red Wings nemám, z minulosti to boli hlavne Martin Lapointe a Brett Hull.

Ak sa chystáte do Detroitu a potrebujete poradiť, alebo máte nezodpovedanú otázku týkajúcu sa Detroit Red Wings, rád pomôžem. :)


Neprehliadnite: Externí autori - píšte pre Hockeytown Blog!