25. december v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 25.12.2018

Gordie Howe (v popredí) a Alex Delvecchio (v úzadí) na fotografii denníka The Detroit News (1969)

25.12:1930: Rekordný gólový prídel na Vianoce

Dňa 25. decembra 1930 hral Detroit, vtedy ešte pod názvom Falcons, proti Toronto Maple Leafs a zvíťazil presvedčivo 10:1. Falcons sa k víťazstvu odrazili najmä dominantnou prvou tretinou, ktorú vyhrali 5:0. Desať strelených gólov jedného tímu na Vianoce (u nás na prvý sviatok vianočný) je najviac v histórii NHL - Detroit ako jediný strelil na Vianoce až desať gólov.

Pod rozobratie Maple Leafs sa najväčšou mierou podpísal univerzál Ebbie Goodfellow, nastupujúci na pozícii obrancu a útočníka. Goodfellow dal štyri góly a pridal asistenciu. Stal sa druhým hráčom Detroitu so štyrmi gólmi v jednom zápase. Pred ním to dokázal iba Herbie Lewis vo februári 1930.

Lewis zaznamenal v zápase dva góly a asistenciu. George Hay strelil dva góly, Larry Aurie dal gól a pridal asistenciu, Carson Cooper dal jeden gól. Víťazstvo vychytal brankár Dolly Dolson.

25.12.1956: Najproduktívnejšia noc Gordieho Howea

Dňa 25. decembra 1956 hrali Red Wings na domácom ľade proti New York Rangers a vyhrali 8:1. Rangers pritom po prvej tretine zápasu vyhrávali a po druhej tretine prehrávali iba 2:1. Pod ich deštrukciu v tretej časti hry sa podpísal najmä Gordie Howe, autor troch gólov (predstavovali jeho dvanásty hetrik v NHL) a troch asistencií. Bola to najproduktívnejšia noc Gordieho bohatej kariéry.

Okrem Howea sa predviedli i Ted Lindsay (1+3) a mladík Norm Ullman (1+2), ktorý mal deň pred svojimi dvadsiatymi prvými narodeninami. Glenn Hall v bránke Red Wings zastavil 37 striel.

Zápas to bol výnimočný pre celý klub Detroit Red Wings, pretože bol ich 17. domácim od začiatku sezóny bez čo i len jednej prehry, čím vytvorili klubový rekord. Red Wings si za tú dobu pripísali na svojom ľade 13 víťazstiev a štyri remízy. Nikdy predtým a ani nikdy potom sa im nestalo, že by v prvých 17 domácich zápasoch novej sezóny ani raz nepocítili trpkosť porážky.

25.12.1961: Zápas s poradovým číslom 2.000

Keď dňa 25. decembra 1961 Detroit Red Wings privítali vo svojej Olympii tím New York Rangers, odohrali svoj jubilejný 2.000. zápas v základnej časti NHL. Na Rangers však tentoraz nemali a prehrali s nimi 4:6. V drese "Jazdcov" zažiarili najmä zadák Doug Harvey (2+0) a útočník Dean Prentice (0+3). Na strane Red Wings vyčnievali Alex Delvecchio (2+0) a Gordie Howe (0+3).

25.12.1965: Posledný vianočný zápas v Montreal Forum

Dňa 25. decembra 1965 nastúpili Red Wings na ľade Montreal Canadiens a prehrali s nimi 4:3. Ako sa ukázalo neskôr, bol to posledný zápas hraný v legendárnej montrealskej hale Forum na Vianoce (u nás na prvý sviatok vianočný).

Zápas sa niesol v znamení minisúboja medzi domácim Henrim Richardom a hosťujúcim Gordiem Howeom. Richard si pripísal tri asistencie, v každej tretine jednu, zatiaľ čo Howe strelil gól a na ďalšie dva prihral. Víťazom minisúboja veľkých osobností sa nakoniec stal Richard, ktorý v 58. minúte strelil rozhodujúci gól na 4:3.

25.12.1968: Alex Delvecchio prekonáva Mauricea Richarda

Bola to veľká sláva, keď Red Wings dňa 25. decembra 1968 hrali na ľade Pittsburgh Penguins. Hoci tam prehrali 6:3, ich útočník Alex Delvecchio si pripísal dve asistencie, vďaka čomu dosiahol na métu 967 kanadských bodov v základnej časti, o jeden bod prekonal Mauricea "Rocket" Richarda a posunul sa na tretie miesto historického bodovania NHL za Gordieho Howea (vtedy s 1.629 bodmi - dva z nich si pripísal v tomto zápase za gól a asistenciu) a Jeana Béliveaua (1.050).

Delvecchio pozbieral do konca svojej kariéry 1.281 bodov. To z neho robí 35. najproduktívnejšieho hráča v dejinách NHL a tretieho najproduktívnejšieho hráča v dejinách Detroit Red Wings.

25.12.1971: Posledný zápas Red Wings na Vianoce

V sobotu 25. decembra 1971 mala NHL na programe šesť zápasov vrátane stretnutia medzi Toronto Maple Leafs a Detroit Red Wings (5:3). Bolo to posledných šesť zápasov hraných na Vianoce (u nás na prvý sviatok vianočný).

Maple Leafs zvíťazili nad Red Wings najmä zásluhou Billyho MacMillana, autora hetriku. O góly Red Wings sa postarali útočníci Tim Ecclestone, Mickey Redmond a Nick Libett.