K hviezdam zápasov v základnej časti sezóny 2015/16

MARTIN UŽÁK | 12.04.2016

Vyhlasovanie troch hviezd zápasu existuje hlavne pre zábavu, nič nám ale nebráni v tom, aby sme sa pozreli, ako dopadlo vyhlasovanie troch hviezd v zápasoch Detroit Red Wings za celú základnú časť tejto sezóny.


Petr Mrázek (Anthony Gruppuso, USA Today Sports)


Aby to bolo možné, honory hviezdy zápasu boli obodované (6 bodov za prvú hviezdu, 3 body za druhú hviezdu a 1,5 bodu za tretiu hviezdu) a body za jednotlivé honory boli spočítané.

Výsledky vyzerajú nasledovne:


(Martin Užák, Hockeytown Blog; 12.04.2016)


Rebríček ukazuje, že podľa prepočtu honorov hviezdy zápasu na body boli najväčšími hviezdami Red Wings v základnej časti brankár Petr Mrázek (61,5 b.) a nováčik Dylan Larkin (58,5 b.).

Za prvú hviezdu bol najčastejšie vyhlásený Dylan Larkin (7x). Druhou a treťou hviezdou sa najčastejšie stával Petr Mrázek (5x, resp. 7x). Mrázek bol za jednu z hviezd vyhlásený v 18 zápasoch, čo bolo tiež najviac.

Honoru hviezdy zápasu sa dočkalo 22 z 31 hokejistov, ktorí v základnej časti odohrali za Red Wings aspoň jeden zápas. Za jednu z troch hviezd neboli ani raz vyhlásení Joakim Andersson, Landon Ferraro (ročník dohral v drese Boston Bruins, ktorí ho v novembri stiahli z waiver listiny), Johan Franzén, Tomáš Jurčo, Anthony Mantha, Alexej Marčenko, Tomáš Nosek, Xavier Ouellet a Eric Tangradi.

Stojí za zmienku: Hoci vyhlasovanie troch hviezd zápasu je najmä zábavou, niektoré kanadské kluby NHL na tomto základe dodnes udeľujú posezónne ocenenie zvané Molson Cup. Kritériá sú jednoduché: trofej dostáva hokejista, ktorý bol v sezóne najčastejšie vyhlásený za jednu z troch hviezd zápasu. Molson Cup má najväčšiu tradíciu v Montreale, kde sa udeľuje od roku 1972.