Z posledných zápolení Aarona Downeyho

MARTIN UŽÁK | 08.03.2013

Prelom februára a marca 2009 bol obdobím, kedy som si z mnohých zápasov Detroit Red Wings odnášal hlavne pozitívne poznámky. Zo stretnutia, ktoré Detroit odohral dňa 28. februára 2009 na ľade Nashvillu, mi však neostal ani jeden takýto záznam. Red Wings sa totiž iba prizerali, ako im Predators uštedrujú debakel 8:0.

Po zdrvujúcej porážke bolo zrejmé, že mužstvo potrebuje nový impulz. V ďalšom súboji, hranom 3. marca 2009 v St. Louis, vypadli zo zostavy hneď štyria hokejisti, pričom na jednu z uvoľnených pozícií bol nominovaný veterán Aaron Downey, jeden z posledných klasických bitkárov v NHL.


Aaron Downey v drese Detroit Red Wings (M P R, 29.12.2007; via CC BY-NC-ND 2.0)


Downey prišiel do Detroitu pred štartom sezóny 2007/08. Po tréningovom kempe dostal dvojcestnú zmluvu, aby nastúpil do 56 duelov základnej časti a po play-off sa tešil zo zisku Stanley Cupu.

Že tento priemerne korčuľujúci, postarší a obmedzene využiteľný rabiát sa dokáže udržať v nabitom tíme plnom hviezd, na to by človek nestavil ani deravý groš. Downey ale oplýval energiou a dával súperovým hokejistom najavo, že proti najlepším hráčom Red Wings by nemali hrať špinavo.

Inak tomu nebolo ani onoho 3. marca 2009 v St. Louis.

Spomienky na osemgólový debakel z Nashvillu sa začali vytrácať po tom, čo sa Downey postavil proti domácemu zurvalcovi Camovi Janssenovi. V 106 sekúnd trvajúcej bitke, jednej z najlepších v sezóne 2008/09, padlo celkom 63 úderov, pričom až 30 našlo svoj cieľ.

Pästný súboj s Janssenom síce neskončil Downeyho víťazstvom, Red Wings ale dodal toľko potrebný stimul, vďaka ktorému sa dokázali otriasť a svojho súpera pokorili jednoznačným triumfom 5:0.

Detroit bol úspešný aj v nasledujúci deň, keď zvíťazil 3:2 na ľade Colorada. Downey sa v tomto zápase nepobil, zato v 34. minúte zaznamenal bod za asistenciu na víťazný gól Krisa Drapera.

Pravda, ani Aaron Downey nebol nadčlovek. Len týždeň po osemgólovej nádielke od Nashvillu bol priamym svedkom trpkej domácej prehry 2:8 od Columbusu. V tomto zápase si aspoň užil svetlej chvíľky, keď po tečovaní strely Dereka Meecha vsietil svoj prvý gól v NHL po viac ako dvoch rokoch.

Neskôr sa ukázalo, že zápas s Columbusom bol pre Downeyho posledným v NHL. Odohral v nej 243 zápasov so ziskom 18 kanadských bodov a 494 trestných minút. Red Wings ale na neho nezabudli a v októbri 2010 ho menovali príležitostným kondičným trénerom na farme v Grand Rapids.

Adekvátna odmena za cenné služby, čo poviete?


Aaron Downey vs Cam Janssen, 03.03.2009