Z posledných hviezdnych okamihov Roberta Langa

MARTIN UŽÁK | 28.02.2014

Písal sa 27. február 2004, keď tá správa začala prenikať do médií:

"Detroit Red Wings získali najproduktívnejšieho hokejistu súťaže, Roberta Langa!"

Tridsaťtriročný rodák z Teplíc práve zažíval jednu z najlepších sezón v kariére. Z trápiaceho sa tímu Washingtonu, ktorý predtým vymenil aj Jaromíra Jágra a Petra Bondru, odišiel do mužstva na čele NHL, aby miesto potácania v suteréne tabuľky mohol pomýšľať na boje o Stanley Cup.

Red Wings brali Langa ako veľkého, silného a šikovného centra, ktorý sa postaví do stredu jedného z predných útokov a umožní ubolenému kapitánovi Steveovi Yzermanovi, aby ďalej experimentoval s hrou na krídle. V neposlednom rade ich tešilo, že Lang u nich zostane ďalšie tri roky.


Robert Lang v drese Detroit Red Wings (The Detroit News)


Lang začal svoju detroitskú misiu vo veľkom štýle. Hneď v prvom zápase zaznamenal tri asistencie, keď pripravil góly Mathieua Schneidera, Yzermana a Brendana Shanahana. Red Wings nastúpili proti lídrovi Východnej konferencie Philadelphii a po výhre 4:2 ju vystriedali na prvom mieste súťaže.

Lang mal dispozície na to, aby sa pobil o štatút najproduktívnejšieho hokejistu základnej časti. Jeho nádej na víťazstvo Art Ross Trophy sa však rozplynula vinou neskoršieho zranenia rebier, pre ktoré vynechal viac ako tri týždne, takže svoje schopnosti mohol naplno predviesť až v play-off.

Vyraďovacie boje 2004 sa pre Red Wings neskončili útokom na Stanley Cup, ale ich nová akvizícia sa v nich nestratila. Lang odohral všetkých dvanásť zápasov Detroitu, pozbieral deväť bodov (4+5), stal sa najproduktívnejším hráčom tímu a neraz predvádzal oku lahodiace kúsky.

Po sezóne 2003/04 sa zdalo, že angažovanie olympijského víťaza z Nagana 1998 bolo pre mužstvo výhrou v lotérii. Lang už ale nikdy viac nedominoval, pod čo sa podpísala najmä celosezónna výluka 2004/05. NHL sa po nej zrýchlila, omladila a mnohí overení veteráni ju prestali stíhať.

Pravda, Roberta Langa bolo cítiť aj naďalej. V ročníku 2005/06 nazbieral 62 kanadských bodov a v produktivite tímových centrov skončil druhý za Pavlom Daciukom. O rok neskôr získal 52 bodov, čo znova stačilo na druhé miesto medzi strednými útočníkmi tímu. S Detroitom sa nakoniec rozlúčil po 159 stretnutiach, v ktorých nahromadil 119 bodov. Koncom jeho pôsobenia u Red Wings sa však polemizovalo skôr o tom, že nekorčuľuje, nebráni a ako člen štvrtého útoku, do ktorého sa časom prepadol, poberá privysoký plat.

Lang to v NHL nemával ľahké. Kariéru rozbiehal u Los Angeles Kings, kde bezvýsledne presviedčal, že si zaslúži viac priestoru. Kritici sa radi a často opierali do jeho málo výbušného korčuľovania a nevýraznej hry v defenzíve. Adekvátnu príležitosť dostal až v Pittsburghu, kde mu pomohli krajania Jágr a Ivan Hlinka. Lang skutočne žiaril iba v drese Penguins, Capitals a spočiatku aj u Red Wings. S NHL sa nakoniec rozlúčil (po troch ďalších sezónach, rozdelených medzi tímy Chicago Blackhawks, Montreal Canadiens a Phoenix Coyotes) za podobných okolností a za podobnej atmosféry, ktorá ho sprevádzala na začiatku zámorskej kariéry.

Ak by ste sa dnes chceli o Robertovi Langovi niečo dočítať, môžete natrafiť na rôzne rebríčky, ktoré ho pasujú medzi najhoršie akvizície Detroitu. Autori týchto pochybných poradí však nebrali ohľad na fakt, že vek doženie každého, že výluka je zmenou, alebo že 119 bodov v 159 zápasoch za Detroit (a celkovo 703 kanadských bodov v 989 zápasoch NHL) rozhodne nebolo málo.

Jeho kritici pravdepodobne nebrali ohľad ani na to, ako ku koncu svojej anabázy v Detroite pomáhal mladému krajanovi Jiřímu Hudlerovi, ktorého ubytoval vo vlastnom dome, často ho nazýval "svojím tretím synom" a na ľade mu vtipne opakoval: "Keď ti prihrám, tak to hlavne nedávaj nikomu inému. To už by sme ten puk nedostali späť. Pozri sa, kde máš svojho Robertka, a vráť mu ho."

Hviezdnych okamihov Roberta Langa možno nebolo toľko, koľko si niektorí jeho kritici predstavovali. Bolo ich však dostatok na to, aby tento svojrázny útočník s fantastickou technikou prežil znamenitú kariéru, za ktorú sa rozhodne nemusí hanbiť.


Krásne góly Roberta Langa v play-off 2004


Podklady:
  • Remembering the Robert Lang Trade (Sarah Lindenau, The Left Wing Lock; 05.02.2011)
  • Robert Reichel - kapitán zlaté generace (Karel Knap, Egmont, 2010; ISBN 978-80-252-1366-7)
  • Best of the Worst Red Wings: No. 5 Robert Lang (Eric Fish, Flint Journal; 13.07.2009)
  • Red Wings acquire center Lang from Washington (Joseph White, Associated Press; 27.02.2004)
  • archív autora