Späť k obracaniu sa za súpermi zo základnej časti

MARTIN UŽÁK | 09.04.2011

So zajtrajším definitívnym koncom základnej časti sezóny 10/11 sa pomaličky ustaľujú desiatky (ba až stovky) rôznych výpovedných individuálnych a tímových štatistík, vďaka ktorým je NHL tou najlepšou a najprepracovanejšou ligou sveta. Všetky tieto dôležité a v prvom rade dobre známe fakty ponúka oficiálny web súťaže na základe dlhoročnej spolupráce s americkou štatistickou agentúrou Elias Sports Bureau.

Na rôzne štatistiky sa v nasledujúcich dňoch bude koncentrovať aj blog Hockeytown Blog, avšak s tým rozdielom, že sa vám vždy pokúsi zreferovať podrobnosti, ktorým sa na webe pozornosť nevenuje. Dnešný úvodný článok o štatistikách dlhodobej časti je zameraný na analýzu vývoja umiestnenia Red Wings počas celého ročníka 2010/11.


Justin Abdelkader (Paul Sancya, Associated Press)


Celkový zisk presahujúci hodnotu 100 bodov, ktorého väčšinu získali Krídla v prvej polovici sezóny, zasadil mužstvo do relatívne pokojnej a bezproblémovej dlhodobej časti. Okrem rady zranení káder nič výraznejšie nenabúralo a nepostihlo. Aj keď Detroit nezaznamenal žiadnu ohromnú víťaznú sériu (tá najdlhšia počíta celkom päť výhier v rade a bola ozdobou druhého a tretieho februárového týždňa), rovnako sa vyhol i kríze o rade porážok (najtemnejšia šnúra bez zisku dvoch bodov predstavuje štyri zápasy za sebou zo začiatku marca). Na papieri je samozrejme vždy všetko veľmi relatívne, to dlhodobejšie obdobie skvelej a mizernej formy naozaj existuje. Red Wings si sezónou prešli pohodlne najmä vďaka výbornému vstupu, keď do polovice novembra 2010 triumfovali v dvanástich z celkového počtu šestnástich svojich zápasov. Za veľmi nevydarený možno naopak pasovať celý marec 2011, v ktorom mužstvo vyhralo len päť zo štrnástich duelov a zakončilo ho domácim debaklom 3:10 od St. Louis Blues. Napriek množstvu zranení, hernej kríze v závere (ktorá navyše, čo ju už menej potešiteľné, naďalej trvá) či neschopnosti dostať sa na trvalejšiu víťaznú cestu okupovali Červené krídla čelo tabuľky po celý ročník.

K víťazstvu vlastnej Centrálnej divízie, ktoré si definitívne zabezpečili 3. apríla, vykročili Red Wings pevnou nohou 11. novembra 2010, kedy sa usadili na priebežnej prvej priečke a po zvyšok sezóny z nej nepadli. Pri dovtedajších 13 úvodných stretnutiach sa pritom zväčša držali na druhom mieste. Rolu lídra divízie si ich súperi vyskúšali len na chvíľu, ani Chicago, ani Nashville a ani St. Louis sa na nej neohriali dlhšie než niekoľko dní. Jediným tímom, ktorý na prvom mieste divízie nepobudol, boli Columbus Blue Jackets, ktorým aj priebežná druhá pozícia vydržala iba veľmi krátko. Boj o druhú priečku zvádzali najmä prví dvaja menovaní konkurenti. Blackhawks boli druhí najskôr začiatkom decembra, neskôr krátko do konca roka 2010 a nakoniec ešte počas nedávneho marca. Predators pre zmenu zaznamenali skvelý úvod nového roka 2011 a až do 24. februára sa doťahovali na prvý Detroit. Po páde na tretie miesto postretli dobrú formu znova koncom marca, kedy Chicago opäť preskočili a druhé miesto si držia dodnes. Pred dnešnými a zajtrajšími zvyšnými súbojmi základnej časti ešte nie je jasné, či bude mať Centrálna divízia v play-off dve alebo tri mužstvá. Pozícia najlepšej odnože v NHL jej však každopádne patriť nebude (štatisticky si ju udržala len na začiatku ročníka).

Jediným súborom, ktorý bude mať vo vyraďovacích bojoch až štvornásobné zastúpenie, je Pacifická divízia (teoreticky ich stále môže byť aj päť). Mužstvá tejto odnože sa počas základnej časti výrazne zapojili i do preťahovania s Wings v rámci umiestnenia na čele Západnej konferencie. Prvým družstvom, ktoré sa v popredí Západu udržalo dlhodobejšie, boli od konca októbra až po polovicu novembra 2010 Los Angeles Kings. V absolútnom úvode ročníka viedli ligu napr. aj Dallas Stars, tí však najdlhšie okupovali celkovú druhú priečku, na ktorej vydržali od konca novembra a s malými výpadkami až do obdobia okolo Vianoc. Hviezdy stíhali na druhom mieste práve Červené krídla, Detroit v popredí konferencie najskôr vystriedal Kráľov a prvú priečku udržal až do konca roka 2010. Nový rok sa ale už stal definitívnym kraľovaním severozápadných Vancouver Canucks, ktorých do záveru ročníka nik iný neohrozil. Wings im neustále sekundovali spoza chrbta, no na prelome marca a apríla padli na tretie miesto, kedy ich predbehol ďalší tím z Kalifornie - San Jose Sharks. K úplnosti je ešte potrebné dodať, že na druhej priečke Západu sa objavil i piaty zástupca tejto divízie, Phoenix Coyotes, ktorý na nej pobýval koncom novembra. Podobné umiestnenie si v absolútnom rozbiehaní súťaže vyskúšali aj severozápadní Colorado Avalanche a Edmonton Oilers.

Od divízie a konferencie nakoniec priamo k celej súťaži, ktorej víťazstvo majú od 31. marca zaistené Vancouver Canucks. Pred ich suverénnym nástupom sa na čele vystriedalo hneď niekoľko tímov. Okrem krátkodobého vedenia klubov z Caroliny, Toronta, Los Angeles alebo Chicaga (všetci čneli na prvom mieste v prvých troch týždňoch ročníka) sa o prvú priečku neustále preťahovali tri mužstvá z Východnej konferencie. Washington Capitals kraľovali celej NHL najmä v novembri 2010 a neskôr ich na čele vystriedali Pittsburgh Penguins, ktorí zasa neskôr padali pod tím Philadelphia Flyers. Letci boli zároveň jediným tímom, ktorý dokázal v druhej polovici ročníka na chvíľu zosadiť z popredia Vancouver. Kanadské mužstvo sa ale od Zápasu hviezd na čele usadilo a suverénnym spôsobom dokráčalo k prvej Prezidentovej trofeji vo svojej histórii. Veľmi krátko viedli celú súťaž i Red Wings, a to v závere roka 2010, kedy sa vďaka väčšiemu počtu víťazstiev mimo samostatných nájazdov posúvali pred Pittsburgh. V celom ročníku inak Wings nepadli pod 10. miesto, od riadneho rozbehnutia ligy neboli horší ako piaty a po veľkú väčšinu sezóny sa pohybovali medzi troma najlepšími klubmi NHL. Zbabraným marcom však dovolili súperom, aby sa na nich dotiahli, a v závere základnej časti tak pendlovali medzi tretím až piatym miestom.

O tom, akú pozíciu Wings v konečnom účtovaní Západnej konferencie alebo celej NHL obsadia, ešte definitívne rozhodnuté nie je. Rovnako zatiaľ nie je známy ani súper pre prvé kolo play-off, čo len dotvrdzuje obrovskú vyrovnanosť súťaže, ktorá sa zvyšovala aj týmto rokom. I keď sa Detroit po celý ročník pozeral na pozície okolo postupovej čiary s odstupom lídra divízie, tento náskok predsa len predstavoval väčšinou iba chabých 10 bodov. Po väčšinu sezóny bol zároveň odstup medzi štvrtým a napr. jedenástym tímom tabuľky Západu len o niekoľkých málo víťazstvách, pri ktorých hocaký slabší týždeň jedného klubu znamenal okamžitý nástup niektorého iného. Wings sa týmto šplhaniam a pádom vyhli len vďaka výbornému vkročeniu do ročníka; odmyslením októbra a novembra nebola ich výkonnosť výrazne lepšia od žiadneho tímu, ktorý sa vo vyraďovacích bojoch predstaví. Táto vyrovnanosť by mala platiť aj v play-off o mimoriadne náročnom boji, v ktorom je možné skutočne čokoľvek.





© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.