Se Sovětským svazem padla bída na zem

MARTIN UŽÁK | 15.12.2012

Keď sa na jar minulého roka objavili prvé správy o presune klubu HC Lev Poprad do Prahy, k médiám prehovorilo niekoľko osobností, ktoré príchod KHL do Čiech odsúdili. Jedným z oponentov bol aj Vladimír Růžička, toho času tréner, generálny manažér a spoluvlastník extraligového klubu HC Slavia Praha.

"Pripadá mi to celé ako nezmysel. Prečo by mal klub z KHL hrať u nás? Predstavte si, že by Spartak Moskva hral našu ligu," uviedol rodák z Mosta, ktorý si pred ústa nikdy nedával servítku.


Vladimír Růžička (Michal Beránek, Sport)


Dnes - po značnej časti sezóny 2012/13 - je kritiky pomenej. HC Lev Praha, nástupca svojho popradského predchodcu, je pre Čechov predĺženou rukou, ktorá do hlavného mesta krajiny privádza radu výborných hokejistov. Ukrátení nezostali ani Slováci, ktorí sa tešia z pôsobenia Slovana Bratislava.

Ako Slovák by som sa (vraj) mal tešiť z toho, že pôsobenie slovenského klubu v KHL môže pomôcť v napredovaní slovenského hokeja. Dodnes mi však nie je jasné, ako by sa toto pozitívum malo prejaviť.

Žiaľ, značná časť fanúšikov rozumie pod pojmom "slovenský hokej" len reprezentáciu. To, že odchod slávneho Slovana Bratislava ešte viac podlomil kolená už tak slabej extralige, popri KHL nikoho nezaujíma.

Áno, tá bieda na zem skutočne padla.

Pokiaľ si myslíte, že tieto slová sú prisilné, budem rád, keď si spomeniete aspoň na jedného hokejistu európskeho významu, ktorý hráva v Otvorených majstrovstvách Bieloruska, Lotyšska alebo Kazachstanu, čo sú najvyššie tamojšie súťaže, ktoré však stoja v úzadí jedného klubu pôsobiaceho v KHL.

Umenie, ktoré nie je výrazom vlasti, ktoré nemá s ňou styky, nie je ničím.