Rušný úvod sezóny Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 14.11.2011

Detroit Red Wings majú za sebou prvých 15 zápasov novej sezóny 2011/12. Čo u nich doteraz fungovalo, čo fungovalo menej a čo všetko stálo za zmienku?


Tréner Mike Babcock (David Guralnick, The Detroit News)


Pohodlný domáci program o šiestich stretnutiach v rade v Joe Louis Arene sa cez víkend definitívne skončil a mužstvo už vzhliada k práve štartujúcemu štvorzápasovému tripu na klziskách súperov, počas ktorého nalieta viac ako 7 tisíc kilometrov a nastúpi na horúcom ľade v St. Louis, San Jose, Los Angeles a Anaheime. Prechod z jednej veľkej šnúry duelov do druhej je niečím, čo červené krídla dosiaľ ešte neabsolvovali, no ak prihliadneme na ich výsledkovú listinu, s určitými sériami už skúsenosti v tomto ročníku majú. Vôbec pritom nejde o bezvýznamnú prax - úvodných 40 dní základnej časti bolo v prvom rade o veľkých výšinách a veľkých pádoch. Štatisticky pôsobia výsledky Red Wings skutočne celkom jednoducho - päť výhier v rade vystriedalo šesť porážok, aby sa následne pridali ďalšie štyri víťazstvá. Niektoré čísla vyznievajú pozitívne, na iných sa zasa odrazila nepríjemná zatrpknutosť, ktorá mužstvo v takejto enormnej šírke postihla po prvýkrát od februára 2008. Tak či onak, kolektív z Hockeytownu momentálne tkvie v závese za divíznym lídrom z Chicaga a stíha najlepšiu desiatku tímov v celej súťaži. Red Wings si možno priali byť v tomto období niekde inde, no po všetkom, čo ich v posledných týždňoch postihlo, je to predsa len veľmi dobrá vizitka.

Šesťzápasová šnúra porážok, ktorá červené krídla trápila od tretej dekády októbra až do počiatku novembra, sa podpísala pod zosadenie tímu z čelných priečok súťaže. I keď sa v prvých piatich zápasoch Detroitu podaril dokonalý štart o stopercentnom desaťbodovom zisku, na ďalšie napĺňanie misie o trvalom udržaní sa v popredí si museli zverenci trénera Mikea Babcocka počkať. Kríza, ktorá sa spustila 22. októbra po vysokej prehre 1:7 na ľade Washingtonu, zasadila mužstvo do nepríjemného kŕča o veľkých ťažkostiach so strieľaním gólov. I keď bolo prelomenie tohto neblahého defektu len otázkou času, trápenie krídel sa predsa len zapísalo aj do dejín. Tohtoroční výborne štartujúci Red Wings sa zrazu stali prvým tímom histórie NHL, ktorý na výhry v úvodných piatich dueloch sezóny dokázal nadviazať šiestimi prehrami. Počas neúspešnej šnúry nastrieľal Detroit iba chudobných 6 gólov, zatiaľ čo sám inkasoval až v 22 prípadoch. Vykúpenie na seba nechalo čakať dlhých 15 dní, no po pozviechaní sa Wings znova vrátili do víťazných koľají. V zostávajúcom štvorzápasovom programe na domácom ľade si postupne poradili s protivníkmi z Anaheimu, Denveru, Edmontonu a Dallasu, aby popritom zaznamenali mimoriadne pozitívne skóre 18:4.

Hra čísel bola počas neúspešnej šnúry nelichotivá, no Red Wings aktuálne pôsobia dojmom, že sa definitívne spamätali a ich sebadôvera sa vrátila. Nech už je doterajší priebeh sezóny o povrchnom obkolesení pádu na dno sériami víťazstiev akokoľvek tendenčný, samotný hokej krídel pôsobí konštantným dojmom, ktorý sa zväčša nestrácal ani počas streleckých nezdarov. Zápasy nie sú bohaté na góly tak, ako tomu bolo v posledných troch sezónach, no Red Wings konečne začínajú napĺňať svoju víziu o nepodvratnej defenzíve. V porovnaní s minulosťou v ich hre viac nebádať množstvá fatálnych strát puku na vlastnej polovici, ktoré by ponúkali súperovi nebezpečné brejkové situácie. Celý tím sa prezentuje poctivou obranou, aktívnym pohybom a vracaním sa hlboko do vlastného pásma, čo núti súperov pripravovať svoje kombinácie na celej dĺžke klziska. Wings skrátka viac dbajú na celoplošnú hru, sú zväčša veľmi trpezliví, pozorní a v kritických chvíľach mimoriadne opatrní. Väčší dôraz na defenzívny prejav hry sa pritom nijak výrazne neprejavuje na ich streleckej potencii (samozrejme s výnimkou kŕčovitej šnúry prehier, ktorá - ako sa zdá - bola však v prvom rade otázkou psychiky). S priemerom 35,8 pokusov na zápas je Detroit najčastejšie strieľajúcim tímom súťaže, pričom až v troch z posledných štyroch súbojov dokázal skórovať päťkrát.

Individuálne výkony hokejistov v úvodných 15 zápasoch možno hodnotiť z dvoch uhlov pohľadu. Ak sa šnúra prehier na hre niektorých hráčov nijak výrazne neprejavila, obdiv si rozhodne zasluhujú obranca Nicklas Lidström a najmä brankár Jimmy Howard. Zatiaľ čo štyridsaťjedenročný legendárny kapitán opäť nadväzuje na svoj nebývalý rýchly štart a okolie ohuruje ohromnou presnosťou a trvale vysokým štandardom, prvý gólman krídel sa pomaličky derie medzi brankársku elitu NHL a znova sa výrazne hlási o slovo v rámci udeľovania statusu najužitočnejšej súčasti tímu. Grandiózne sa prezentuje aj potentný Johan Franzén, pri ktorého akomkoľvek streleckom zápise dokázali Red Wings dosiaľ vždy zo zápasu odísť s dvoma bodmi. Znamenite sa javí aj spojenie mladíkov Justina Abdelkadera a Darrena Helma, ako aj spolupráca Jonathana Ericssona s Jakubom Kindlom v treťom obrannom páre. Zaujímavou postavou je rozhodne aj Drew Miller, ktorý pôsobí v porovnaní s minulým ročníkom ďaleko energickejšie. Naopak, ešte stále sa celkom nedarí Henrikovi Zetterbergovi či Pavlovi Daciukovi. Obaja kľúčoví muži sa v ofenzíve rozbiehajú pomalšie, no ich pomoc zadným radám je na druhú stranu vynikajúca. Trebárs sám Daciuk síce čaká na presný zásah už 10 duelov, no podľa oficiálnej stránky NHL je opäť suverénnym lídrom súťaže v počte odobratých pukov.

Keď už súčasných Detroit Red Wings obraciame z akýchkoľvek strán, záverom určite nemožno opomenúť ani fúru ich aktivít mimo ľadu, ktoré robia veľkú radosť fanúšikom a sú bez okolkov najväčšou ozdobou celého Hockeytownu. Každoročný tradičný program mimo tréningov a zápasov je vždy bohatý, no v tejto sezóne povýšili krídla svoje aktivity ešte do väčších výšok. Niet týždňa, v ktorom by sa s ich prispením nezbierali peniaze na charitatívne účely, niet týždňa, kedy by zástupcovia mužstva nenavštívili detskú nemocnicu či nepodporili ľudí, ktorí to naozaj potrebujú. I keď sa na ľade možno nedarí tak, ako by si megalomanská predstava želala, mimo neho niet najmenších pochýb o tom, že tohtoročné červené krídla v ničom nezaostávajú za svojimi predchodcami a sú maximálnou možnou mierou opradené vášňou, tradíciou, oddanosťou a profesionalitou, ktorá sa pod značkou "Detroit Red Wings" ukrýva. Fanúšikovia samotní sa svojmu milovanému klubu odplácajú prakticky rovnakou mincou, keď dokázali domácu Joe Louis Arenu vypredávať nepretržite od 19. decembra 2010, čo v súčasnosti číta sériu 38 stretnutí v rade. Krídla už stihli stráviť úspešnú šnúru víťazstiev, no taktiež sa preniesť cez nepríjemnú sériu porážok. Nech sa ale dialo čokoľvek, nikdy sa nemuseli obávať o stratu tej ohromnej podpory, ktorej sa im neustále dostáva, a na oplátku dokázali priaznivcom venovať mnoho krásnych momentov, ktoré pripomenuli, že rozbehnutá sezóna možno nie je celkom ideálna, no rozhodne je stále veľmi dobrá. Zostáva veriť, že to vydrží aj naďalej.





© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.