Prvé kolo play-off 2011 bez straty kvetinky

MARTIN UŽÁK | 22.04.2011

Detroit Red Wings a Phoenix Coyotes si to na jar 2010 rozdali v sedemzápasovej sérii úvodného kola vyraďovacích bojov o Stanley Cup. Rok sa zišiel s rokom a na jar 2011 sa tieto tímy v prvom kole play-off stretli opäť. Tentoraz ale rozhodli o postupujúcom už úvodné štyri zápasy. Tento článok ich rekapituluje.

Štvrťfinále play-off Západnej konferencie medzi tretími Detroit Red Wings a šiestymi Phoenix Coyotes skončilo v najkratšom možnom čase - už po štyroch zápasoch. „Červené krídla” svojmu staronovému súperovi nedovolili jediné víťazstvo a ako prví si zabezpečili postup do ďalšieho kola vyraďovacích bojov.

Detroit porazil svojho protivníka v play-off v minimálnom počte zápasov po prvýkrát od roku 2009, kedy najrýchlejším možným spôsobom vyprevadil mužstvo Columbus Blue Jackets. Pripomeňme si, ako sa séria medzi Red Wings a Coyotes vyvíjala a čo všetko priniesla.


Koniec série play-off medzi Red Wings a Coyotes (kredit: Christian Petersen, Glendale; 20.04.2011)


Zápas č. 1: Red Wings vs Coyotes 4:2 (13.04.2011)

Elektrizujúcu atmosféru naplnenej Joe Louis Areny podčiarkli tri chobotnice, ktoré pristáli na ľade za znenia americkej štátnej hymny. Bez prítomnosti stále zraneného Henrika Zetterberga mal vedúcu rolu v ofenzíve Detroitu prebrať Pavel Daciuk, Red Wings však zostali úvodom zápasu aj napriek svojim skúsenostiam zaskočení. Už po 136 sekundách hry sa totiž presadil hosťujúci forvard Kyle Turris, čo domácich okamžite nakoplo k zvýšenej tvrdosti a agresivite.

Ďalšie krušné chvíle „Červených krídel” prišli v úvode druhej tretiny, kedy svoje šance pred gólmanom Jimmym Howardom spálili Ray Whitney a Martin Hanzal. Howard dodal svojmu tímu potrebnú istotu, čoho Red Wings využili tromi presnými zásahmi. Do konca druhej časti hry sa v priebehu 11 minút postupne presadili Daciuk, Johan Franzén a Brian Rafalski. Elektrizujúcu atmosféru v hľadisku ešte znásobila bitka Todda Bertuzziho s hosťujúcim bekom Rostislavom Kleslom. V polovici zápasu sa tak arénou nieslo mohutné skandovanie priezviska domáceho útočníka s číslom 44.

Druhá tretina bola jedným z najlepších dejísk „Červených krídel” v celom ročníku. Mužstvo sa po nej úspešne odrazilo i do začiatku záverečnej časti hry, keď Jiří Hudler po presnom švihu z ľavého krídla zvýšil na 4:1. Coyotes skóre už iba korigovali zásluhou Radima Vrbatu, ktorý sa presadil v 48. minúte.

Phoenix mohol pri svojom neúspešnom vstupe do play-off ľutovať predovšetkým nevyužité presilové hry. Red Wings prestáli všetkých šesť svojich oslabení, vrátane 91 sekúnd trvajúcej nevýhody o dvoch hráčov z úvodnej tretiny. Dobré výkony v oslabení, Howardove zákroky a Bertuzziho päste sa stali kľúčom k ich úspechu. Stupňovanie psychickej výhody domácich sa odrazilo na ich dominantnosti v počte odobratých pukov (16:5) i zblokovaných striel (18:8).

Okrem brankára Howarda bol veľkou postavou Detroitu Daciuk, ktorý hýril aktivitou a entuziazmom, čo demonštroval aj po skončení zápasu, kedy nečakane potľapkal po pleci reportéra Darrena Panga z televízie Versus. Toto gesto zreteľne naznačilo, že Red Wings si vstup do play-off užili.


Zápas č. 2: Red Wings vs Coyotes 4:3 (16.04.2011)

Dominantný výkon „Červených krídel” z prvého zápasu série sa preniesol aj do nasledujúceho súboja. Už po 21 minútach a 11 sekundách hry bolo 4:0 pre domácich, k čomu dopomohol najmä Pavel Daciuk, autor jedného gólu a troch asistencií. Ruský útočník na ľade znova kúzlil. Pri treťom góle svojho tímu si dokonca dovolil efektnú strelu pomedzi nohy, ktorou síce neskóroval, no odrazom puku od chrániča brankára Iľju Bryzgalova ideálne nabil úspešne dorážajúcemu Darrenovi Helmovi.

Rozletené „Červené krídla” nezabrzdilo ani nepríjemné zranenie Johana Franzéna z úvodnej časti hry, kedy po hite od Shanea Doana vletel hlavou do mantinelu a z ľadu sa odobral rovno do šatne. Jeho zdravotný stav bol hodnú dobu záhadou, až sa v priebehu druhej tretiny prekvapujúco objavil na lavičke. S niekoľkými štichmi na tvári, so zakrvavenou dózou v nose a aj napriek neistej reakcii kouča Mike Babcocka sa Franzén vrátil do hry, čo v Joe Louis Arene vyvolalo ďalší aplauz, znova podporený mohutným skandovaním hráčovho priezviska.

Hosťujúci Coyotes sa aj napriek nepriaznivému priebehu nepoddali a zápas ešte dokázali zdramatizovať. Po tom, ako v druhej časti hry znížili na 1:4 zásluhou Radima Vrbatu, dočkali sa aj dvoch zásahov od svojho kapitána Shanea Doana, ktorý sa presadil v 46. a 49. minúte a dostal svoje mužstvo na dostrel. Vyrovnávajúci gól už ale neprišiel. „Červené krídla” hrali v posledných minútach solídne a poľavenie z druhej polovice zápasu sa im nevypomstilo.

Phoenix strelil všetky svoje góly v presilových hrách. Detroit sa v presilovke presadil pri svojich úvodných dvoch presných zásahoch. Zápas to bol znova tvrdý - pomer hitov znel 41:38 v prospech „Červených krídel”, ktoré ale nemohli byť spokojné s tým, že vo dvoch domácich stretnutiach hrali až 13 oslabení.

Okrem fenomenálneho Daciuka, ktorý si mimo štyroch kanadských bodov pripísal ešte aj 16 vyhratých vhadzovaní, tri zblokované strely a tri odobraté puky, sa výraznejšie presadzovali hosťujúci hráči Doan (2+1), Vrbata (1+2) a Keith Yandle (0+3). Phoenix síce opäť prehral, no zo zvyšku zápasu vyťažil presne to, čo pre ďalší priebeh série potreboval: zlepšený výkon svojho gólmana Bryzgalova, efektivitu v presilovej hre a aké také psychické nakopnutie.


Zápas č. 3: Coyotes vs Red Wings 2:4 (18.04.2011)

Prvoradým cieľom Red Wings pri presune série do Arizony bolo ustrážiť úvodných 10 minút, v ktorých sa očakával tlak domácich. Pôvodné plány Coyotes ale dostali vážne trhliny, pretože „Červené krídla” ich prekvapili a v rozmedzí 44 sekúnd medzi druhou a treťou minútou zápasu skórovali po zásahoch Ruslana Saleja a Drewa Millera. Značne zaskočený Phoenix odpovedal v prvej tretine len tvrdosťou, viac mu totiž nedovolil skvelý Jimmy Howard, ktorý svoje mužstvo opäť výrazne podržal.

Úvodné pasáže všetkých tretín sa nakoniec zmenili na domáce nočné mory, pretože Detroit skóroval zo svojho prvého streleckého pokusu aj v druhej a tretej časti hry. Na 3:0 zvyšoval v 23. minúte Valtteri Filppula, aby po korigovaní Davida Schlemka definitívne rozhodol Johan Franzén, skórujúci po 45 sekundách tretej tretiny zo samostatného úniku.

Coyotes sa opäť darilo v presilových hrách, keď využili dve z troch možností a sami sa ubránili všetkým štyrom početným výhodám Red Wings. Avšak aj v treťom zápase série vstupovali do záverečnej časti riadnej hracej doby s minimálne dvojgólovou stratou, ktorú nezmazali. Paradoxom je, že tak ako v prvých dvoch zápasoch, aj tentoraz sami uzavreli skóre, keď v 47. minúte znížili na 2:4 vďaka Rayovi Whitneymu.

Arizonský tím síce dokázal ubrániť Pavla Daciuka, nedokázal ale obmedziť ofenzívne chúťky súperovej defenzívy, ktorá pozbierala štyri kanadské body (1+3). Najvýraznejšie sa presadili zadáci Niklas Kronwall a Salej, zaznamenajúc po tri plusové body. Hosťujúci gólman Howard pochytal 28 z 30 striel a znova bol lepší ako Iľja Bryzgalov, ktorý mnoho pukov nevidel a pred vlastnou svätyňou nemal veľa pokoja.

„Červeným krídlam” sa tentoraz nedostalo neprebernej produkcie od lídrov predošlých dvoch zápasov, ale okrem svojej obrany sa mohli spoľahnúť aj na bodové príspevky tretieho útoku a periodickú rýchlosť štvrtej lajny. Neúnavný forčeking „Červených krídel” robil „Kojotom” trvalé problémy - pri vyrovnanom počte hráčov na ľade sa z domácich dokázali presadzovať iba hráči zo štvrtého útoku, menovite Kyle Turris a Mikkel Bødker. Red Wings boli znova mierne lepší na kľúčových vhadzovaniach. Zatiaľ čo hosťujúci Justin Abdelkader zvládol 11 zo 16 vhadzovaní, predtým dominujúci domáci útočník Vernon Fiddler zlyhal, keď uspel iba v troch z dvanástich pokusov.

Číselne alebo herne, Detroit udržal opraty série vo vlastných rukách.


Zápas č. 4: Coyotes vs Red Wings 3:6 (20.04.2011)

Phoenix vstupoval do štvrtého zápasu série s nožom na krku. Možno i preto sa rozhodol urobiť prvú zmenu v zostave, keď krídelníka štvrtej útočnej formácie Andrewa Ebbetta nahradil doteraz pauzujúci Paul Bissonette. Svoju prvú zmenu v zostave urobil aj Detroit - boľavý členok Johana Franzéna posunul do diania legendárneho Mikea Modana. Modano sa svojej šance chopil a hneď v úvodných minútach zápasu zaznamenal svoj prvý bod, keď asistoval pri góle Tomasa Holmströma. Primárnu prihrávku na prvý gól zápasu si pripísal Pavel Daciuk, ktorý predviedol ďalší výstavný kúsok v podobe bravúrnej zadovky, metúcej domácu obranu.

Coyotes sa nepriaznivému vývoju nepoddali a po góloch Taylora Pyatta a Shanea Doana sa po druhýkrát v sérii dostali do vedenia. To však v závere prvej tretiny zmazal hosťujúci Patrick Eaves, profitujúci z výbornej roboty Darrena Helma. Prestrelka pokračovala až do 25. minúty. V počiatkoch druhej tretiny sa oba tímy presadili v presilovkách a skóre 3:3 zostalo na dlhé pasáže hry nezmenené. Phoenix hral výborne najmä v prvých dvoch tretinách - napr. v prvej časti hry zaznamenal iba jednu stratu puku. Bojovný výkon domácich bol podporený aj solídnym Iľjom Bryzgalovom.

Nerozhodný stav 3:3 priniesol zrejme najvyrovnanejší a najútočnejší hokej celej série. Oba celky sa predbiehali nielen vo vytváraní dobrých príležitostí, ale aj v ich nepremieňaní. Red Wings mohli ľutovať tyčku Valtteriho Filppulu a nepresné dorážanie do odkrytej bránky od Briana Rafalskiho. Coyotes nemali šťastie pri tečovaní Leeho Stempniaka do žŕdky. Bryzgalovove veľké zákroky prichádzali už v prvej tretine, v ktorej dvakrát vychytal Todda Bertuzziho. Jeho náprotivok Jimmy Howard podržal likvidáciou úniku Kylea Turrisa z 33. minúty. Zápas bol sprevádzaný aj častými súbojmi domáceho zadáka Keitha Yandleho s hosťujúcim forvardom Helmom.

S blížiacim sa koncom riadnej hracej doby sa zdalo, že Yotes by pri troche šťastia mohli dosiahnuť na prvé víťazstvo v sérii. V záverečných pasážach však nastal pre domácich šok. Končiaca 54. minúta totiž priniesla lišiacku gólovú strelu Dannyho Clearyho z nulového uhla. O necelé dve minúty úspešne zakončoval po vykorčuľovaní spoza domácej bránky aj Bertuzzi, ktorý zvýšil už na 3:5. Klinec do rakvy Coyotes bol zabitý v 60. minúte po strele Eavesa do opustenej svätyne.

Phoenix bol blízko, ba možno najbližšie v celej sérii, ale Detroit jeho nádeje pochoval a po víťazstve 6:3 sa tešil z uzavretia bojov na 4:0 a postupu do ďalšieho kola.


Zhodnotenie série

Pátranie po kľúčových momentoch, ktoré určili sérii obraz a nakoniec ju aj uzavreli, možno začať hráčmi, ktorí poznajú pôsobenie v oboch kluboch. Na samom začiatku druhej tretiny úvodného zápasu to bol bývalý hráč Detroitu Ray Whitney, kto mohol dať Coyotes obrovskú výhodu. Whitneyho dorážanie, po ktorom si to puk mieril k ľavej žŕdke, bolo v poslednej chvíli zastavené výborným zákrokom Jimmyho Howarda, ktorý tak nedovolil súperovi odskočiť na nebezpečných 0:2. V posledných minútach štvrtého duelu, kedy bol stav vyrovnaný a Coyotes dúfali v preklopenie skóre na svoju stranu, to bol zasa bývalý hráč Phoenixu Danny Cleary, ktorý svojou nečakanou strelou z rohu klziska nachytal nepripraveného Iľju Bryzgalova, čím súperovi zasadil ranu, z ktorej sa viac nespamätal.

Ako tieto momenty už naznačili, veľkými postavami série boli aj brankári Howard a Bryzgalov. Ich rozdielna výkonnosť sa nakoniec podpísala pod jednoznačný priebeh i výsledok merania síl týchto dvoch celkov. Zatiaľ čo víťazný Howard v bránke exceloval a v každom stretnutí predviedol množstvo výborných zákrokov v pravý čas, Bryzgalov sa natrápil, s výnimkou väčšiny štvrtého zápasu nechytal tak uvoľnene ako vlani a nakoniec nevyhral ani jeden jediný zápas.

Kvalitné zákroky Howarda boli zatienené ofenzívnymi predstaveniami útočníkov a výbornou prácou zadákov Red Wings, zatiaľ čo Bryzgalov občas pustil aj ľahšie puky a mnoho ďalších vôbec nevidel. Rozdiel v hre pred bránkou bol u týchto tímov skutočne veľký. Detroit navyše naznačil, že z lanskej vzájomnej konfrontácie si odniesol viac poznatkov a skúseností. Red Wings pálili najmä do horných partií bránky, čo im proti gólmanovi chytajúcemu štýlom motýlika prinieslo žiadanú efektivitu. To Howard pôsobil oveľa pohyblivejšie a agresívnejšie, pričom hráči Phoenixu ho dokázali prekonať nanajvýš trikrát za zápas, čo bolo z ich pohľadu málo. Coyotes nenastrieľali viac gólov aj vinou nižšej produktivity svojich obrancov, čo bol jeden z hlavných rozdielov medzi tohtoročnou a minuloročnou sériou.

Coyotes sa v tejto sérii v mnohých smeroch nedarilo, v jednej činnosti ale vynikali. Touto dominantnou činnosťou bola presilová hra, ktorá síce v prvom zápase série ešte mlčala, no vo zvyšných troch súbojoch bola ich najväčšou zbraňou, ktorá bola pravidelne účinná a schopná ovplyvňovať sled udalostí. V posledných desiatich početných výhodách série sa Coyotes tešili z gólu až šesťkrát, na čo Detroit reagoval pravidelnejším nasadzovaním svojho kapitána Nicklasa Lidströma. „Červené krídla” boli často vylučované najmä v domácich stretnutiach, neskôr už faulovali pomenej a pri plynúcej hre piatich proti piatim nedávali súperovi žiadnu šancu. Zatiaľ čo Phoenix skóroval pri vyrovnanom počte hráčov na ľade iba štyrikrát (v druhom a treťom stretnutí sa mu to nepodarilo ani raz), Detroit to dokázal až trinásťkrát.

Red Wings si mohli dovoliť aj laxnosť v zakončovaní do opustenej bránky pri hre proti šiestim hokejistom Coyotes. Zakončenie do prázdnej brány dvakrát odmietol Pavel Daciuk, v inom prípade trafil Danny Cleary iba hornú tyčku. Táto laxnosť však nebola potrestaná a nezmenila pohodlnú jazdu Detroitu prvým kolom play-off.

O tom, že jazda to bola pomerne jednoduchá, svedčí napr. pohľad na dobu, v ktorej ten alebo onen tím vyhrával. Red Wings mali v každom z prvých troch zápasov série vytvorený slušný náskok, ktorý si v tretej časti strážili. Zo všetkých 240 minút, ktoré boli v tejto sérii odohraté, si Coyotes ukrojili iba 34 minút a tri sekundy, v ktorých sami vyhrávali. Nerozhodný stav platil 58 minút a 20 sekúnd, pričom po zvyšných viac ako 147 minút série boli vo vedení Red Wings.

Z individuálneho hľadiska potešili predovšetkým výkony fenomenálneho Pavla Daciuka, na ktorého bolo v arizonských zápasoch nakázané osobné bránenie Martina Hanzala. Lídrom Coyotes bol kapitán Shane Doan, ktorý však miestami pôsobil dojmom jediného skutočného bojovníka. Doanovi postupom času sekundovali Kyle Turris, Eric Belanger, David Schlemko a Mikkel Bødker. U Coyotes boli sklamaním výkony obrancov Adriana Aucoina a Michala Rozsívala. Podobne ako vlani, nepresvedčivý bol aj ofenzívne trápiaci sa krídelník Lee Stempniak.

Na strane Detroitu dominovali okrem Daciuka a gólmana Howarda aj center Valtteri Filppula a zadák Niklas Kronwall. Red Wings v sérii čerpali zo šírky svojho kádra - v takmer každom kľúčovom momente ich potiahol iný hokejista, čo dokumentuje aj skutočnosť, že do kanadského bodovania sa zapísalo hneď 16 hráčov. „Červené krídla” pritom hrali bez svojho najproduktívnejšieho muža v základnej časti Henrika Zetterberga a od druhého zápasu sa nemohli priveľmi opierať o čiastočne zraneného Johana Franzéna, ich najlepšieho strelca.

Po lanskej sedemzápasovej sérii medzi Red Wings a Coyotes by človek možno čakal ďaleko vyrovnanejší priebeh, iné výsledky, alebo iných víťazov. Novodobá rivalita mužstiev, ktoré si v posledných dvoch sezónach zmerali sily až v 19 vzájomných zápasoch, sa však voči Phoenix Coyotes zachovala opäť kruto. Tú krutosť bolo cítiť v závere štvrtého zápasu a bolo ju cítiť aj po následných oslavných choráloch stoviek priaznivcov Red Wings v aréne v Glendale. Jobing.com Arenou sa rozlieval i smútok, a nech človek stál na akejkoľvek strane, pri pohľade na desiatky uplakaných očí z arizonských tribún mu bolo domáceho tímu s jeho dlhodobo nevyjasnenou budúcnosťou ľúto. Coyotes nielenže nevedia, čo ich čaká v ďalších rokoch, ale ku všetkému nezmenili svoj prekliaty osud vo vyraďovacích bojoch, pretože už trinásty raz za sebou (od ročníka 1986/87) nevyhrali sériu play-off. Hokejisti tohto púštneho tímu sa i napriek tomu dočkali uznanlivého hromadného aplauzu v stoji a dojemnej rozlúčky v stredovom kruhu, z ktorého mohli odkorčuľovať so vztýčenými hlavami, pretože ich verní priaznivci im dali najavo, že sa rozhodne nemajú za čo hanbiť.

Zatiaľ čo sezóna Phoenix Coyotes doznala svojho konca, na Detroit Red Wings čaká najdlhšia pauza zo všetkých tímov, ktoré si zahrajú v ďalšom kole play-off. Aspoň nateraz je isté, že „Červené krídla” zostanú neporazené minimálne do konca apríla, kedy začnú boje v semifinále Západnej konferencie.





© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.