Niklas Kronwall vs českí hokejisti

MARTIN UŽÁK | 12.10.2012

Švédsky obranca Detroitu Niklas Kronwall si vydobyl povesť hokejistu, ktorý svojho súpera dokáže zraziť dehonestujúcim hitom. Kronwall pri zrážkach často využíva svoj chrbát, pričom jeho hit prichádza najmä vtedy, keď protivník prijíma alebo sa chystá prijať puk a svojím pohľadom sa na moment venuje ľadu.

Zrážku s Kronwallom okúsili už desiatky hráčov NHL. Medzi jeho obeťami sa nájdu tvrdí kanadskí a americkí muži, ako i technickí hráči z Európy. A práve v európskej skupine, ktorá fyzickej hre príliš neholduje, možno nájsť jednu zaujímavosť. Dominujú v nej totiž českí hokejisti.


Niklas Kronwall (Bob DeChiara, USA Today Sports)


Do sezóny 2011/12 narazilo do steny menom Niklas Kronwall šesť českých hokejistov NHL. Niektorí z nich tvrdú zrážku zvládli, iní sa pozviechali až po chvíli. No a niektorí sa nevyhli zraneniu.

Prvým Čechom, ktorý sa musel otriasť zo stretu s Kronwallom, bol Radek Bonk z Nashvillu. Rodák z mesta Krnov si nedal pozor 14. apríla 2008 v treťom zápase série prvého kola play-off. Bonk zbadal Kronera krátko po prevzatí puku pri mantinely, kde sa mu nemohol vyhnúť. Z nárazu sa však rýchlo spamätal.

Bez následkov sa zaobišli aj kolízie Václava Prospala z Tampy a Tomáša Fleischmanna z Colorada. Prospal utrpel zrážku 13. novembra 2008 a z ľadu sa zodvihol až na druhý pokus. Fleischmann čelil Kronwallovi 10. januára 2011 a pri prudkom náraze sa nezranil vďaka tomu, že stihol nastaviť svoje plece.

Dobre obišiel aj častý maród Aleš Hemský z Edmontonu, ktorý na rozdiel od Bonka, Prospala a Fleischmanna musel stráviť typický Kronwallov hit, pri ktorom tento bek k súperovi cúva a nastavuje mu svoj chrbát. Hemský bol zrazený 4. februára 2012, no otriasol sa a zmeškal len desať minút zápasu.

Čomu sa vyhli prví štyria menovaní Česi, tomu neunikli Martin Havlát a Jakub Voráček. Ich konfrontácie s Kronwallom si vyžiadali väčšie lekárske ošetrenie a prejavili sa na absencii v ďalších stretnutiach.

Najzávažnejším Kronwallovým hitom smerujúcim na hokejistu narodeného v Čechách je dozaista ten, ktorý musel prehltnúť útočník Martin Havlát z Chicaga. K jeho gigantickej kolízii so švédskym protivníkom došlo 22. mája 2009 v úvodnej časti tretieho zápasu finálovej série Západnej konferencie.

Havlát si nedal pozor len kúsok od striedačky Blackhawks a po strete zostal bezvládne ležať na ľade. Pri náraze utrpel otras mozgu a zápas nedohral. Súboj opustil aj potrestaný Kronwall, ktorému uškodilo, že pri hite sa dostal do výskoku. Neskôr však vyhlásil, že svoj úder pokladá za čistý a že by ho realizoval znova.

Dosiaľ posledným Čechom so skúsenosťou z tvrdej zrážky s Kronwallom je Jakub Voráček z Philadelphie. Tento mladý forvard sa nechal nachytať 6. marca 2012 pri vlastnej modrej čiare. Z vrazenia do steny menom Kronwall si odniesol tržné rany, ktoré museli byť zašité a nepustili ho do hry v troch zápasoch.

O tom, že by hity Niklasa Kronwalla vyhľadávali českých hráčov, sa polemizovať nedá - veď na zozname jeho európskych koristí možno nájsť aj zopár Fínov a Rusov. Všetky Kronwallove obete však majú spoločné to, že na malú chvíľu nechali svoju hlavu upretú k ľadu. Presne to je situácia, na ktorú Kronwall čaká.

Niklas Kronwall môže byť pre niektorých českých priaznivcov likvidátorom ich krajanov v NHL, no je tiež pravdou, že českí fanúšikovia sa už dočkali jednej veľkej odplaty. Stalo sa tak 17. mája 2012 vo štvrťfinálovom súboji svetového šampionátu medzi Českom a Švédskom. Bol to totiž Kronwall, kto si nedal pozor pred dobiedzajúcim Milanom Michálekom a 29 sekúnd pred koncom mu dovolil streliť rozdielový gól.


Niklas Kronwall vs Jakub Voráček, 06.03.2012