Nezabudnuteľných 17 miliónov pre gólmanov

MARTIN UŽÁK | 07.11.2010

Pred zavedením platových stropov sa kluby NHL delili na bohaté a chudobné. Bohaté kluby mohli zaplatiť prakticky ktoréhokoľvek voľného hráča, na ktorého si ukázali. K týmto klubom patrili aj Detroit Red Wings, ktorí boli v sezóne 2003/04 natoľko štedrí, až vyrobili zaujímavosť, ktorá v NHL nemá obdoby.


Dominik Hašek v drese Detroit Red Wings (Eric Seals, Detroit Free Press)


Na sklonku základnej časti sezóny 2002/03 si Detroit Red Wings užívali sladkej prvej priečky v NHL. Mužstvo porážalo jedného súpera za druhým, jeho hráči sa predbiehali v prepisovaní historických štatistík a adekvátne obhajovali výkony, ktoré ich v predošlom ročníku doviedli k zisku Stanley Cupu. Pobyt „Červených krídel” na výslní ale netrval dlho.

Vyraďovacie boje 2003 sa pre Red Wings skončili v najkratšom možnom čase - po štyroch zápasoch. O prekvapujúce vypadnutie Detroitu sa postarali Anaheim Mighty Ducks. Tento dravý a pracovitý tím trénera Mikea Babcocka dominoval vďaka úchvatnému predstaveniu brankára Jeana-Sébastiena Giguèrea, ktorý na svoje výkony nadväzoval až do finálovej série a i napriek neskoršej porážke od New Jersey Devils (3:4 na zápasy) sa stal držiteľom Conn Smythe Trophy pre najužitočnejšieho hráča play-off.

Keď sa Red Wings pokúšali hľadať príčiny svojho trpkého konca, jedna z najväčších kritík sa ušla skúsenému brankárovi Curtisovi Josephovi. Joseph v play-off 2003 síce nechytal zle, ale jeho ročný plat o hodnote osem miliónov amerických dolárov nebol premietnutý do tímového úspechu. A to bol fakt, ktorý Red Wings a ich fanúšikov patrične sklamal.

Joseph prišiel do Detroitu v lete 2002 po tom, čo po zisku Stanley Cupu ukončil kariéru Dominik Hašek. Red Wings si vtedy vyberali z trojice kandidátov. Okrem Josepha, v tom čase brankára Toronto Maple Leafs, boli v hre i Mike Richter (New York Rangers) a Ed Belfour (Dallas Stars). CuJo tento minisúboj vyhral a s Red Wings podpísal trojročnú zmluvu na 24 miliónov dolárov. Jeho osemmiliónový ročný plat bol identický s tým, ktorý v Detroite bral - a nebyť konca kariéry, mal brať aj naďalej - Hašek.

Red Wings chceli do ročníka 2003/04 vstúpiť s brankárskym tandemom Joseph - Manny Legace. V auguste 2003 však prišla správa, ktorá šokovala celý hokejový svet. Dominikovi Hašekovi sa zacnelo po hokeji natoľko, že sa rozhodol, že sa do NHL vráti a že sa s Red Wings pokúsi vyhrať ďalší Stanley Cup.

Reakcia Detroitu prišla prakticky okamžite. Red Wings využili opčné právo, ktoré na Hašeka mali, priviedli ho späť do svojho tímu a začali si uvedomovať, že niektorého z trojice svojich gólmanov budú musieť vymeniť.

Detroit mal na vyriešenie nadbytočného stavu vo svojom bránkovisku celú polovicu leta 2003. Jeho situácia sa stala druhou najdiskutovanejšou témou v NHL - viac mediálneho priestoru dostávala iba blížiaca sa výluka. Neustále sa špekulovalo o tom, kto z klubu odíde, kam odíde a kedy výmena prebehne.

Tak sa začala jedna nezabudnuteľná sága, ktorá nemá v histórii NHL obdoby. Neskôr sa totiž ukázalo, že nikto nikam neodišiel. Red Wings v lete opustili slávni útočníci Luc Robitaille, Igor Larionov a Sergej Fiodorov, prišli veteráni Derian Hatcher a Ray Whitney, ale v bránke, kde bol pohyb očakávaný najviac, zostalo všetko po starom.

K cti Red Wings slúži skutočnosť, že na výmene niektorého zo svojich brankárov začali pracovať. Keď sa už rozhodovali medzi gólmanom, s ktorým na jar 2002 vyhrali Stanley Cup, a gólmanom, ktorý o rok neskôr neuspel v jedinom stretnutí play-off, nebolo ťažké uhádnuť, že odísť by mal Curtis Joseph.

Do boja o Josephove služby sa zapojili Boston Bruins, New York Rangers a St. Louis Blues. Blues patrili medzi najsilnejšie kolektívy v NHL a aj napriek tomu, že na výmenu chceli ponúkať ofenzívne hviezdy Pavla Demitru či Douga Weighta, Detroit od ich záujmu upustil, aby ich ešte viac neposilnil. Zo snahy Rangers zišlo veľmi rýchlo, takže v hre nakoniec zostal iba Boston. Bruins ponúkali útočníka Martina Lapointeho, ktorý by sa tým pádom vrátil späť do Hockeytownu, a ako jediní mali dostať povolenie vykonať lekársku prehliadku. Tá však u Josepha odhalila zranenie členka a nevyhnutnosť operácie.

Joseph zostal po absolvovaní operačného zákroku na niekoľko týždňov mimo mediálnej pozornosti i tréningu, čo bola situácia, ktorá Red Wings náramne vyhovovala, pretože novú sezónu mohli začať s dvojicou Hašek - Legace. Red Wings stavili v prípravnom kempe aj na mladého brankára Marca Lamotheho, ktorého sa táto situácia dotkla taktiež, pretože mal byť jednotkou na farme v Grand Rapids, kde si na jar 2003 zahral semifinále play-off AHL a stal sa dokonca najlepším brankárom ligy.

V nepríjemnej situácii bol aj Manny Legace, ktorý v minulosti robil dvojku ako Josephovi, tak i Hašekovi. Detroit ho nechcel poslať na farmu, takže rozhodol, že Legace začne sezónu v NHL spolu s Hašekom, zatiaľ čo Lamothe sa postaví do čela záložných Griffins a Joseph po doliečení buď odíde, alebo zostane na farme.

Hašek a Joseph vstupovali do sezóny 2003/04 ako druhí najdrahší gólmani NHL. Viac peňazí mal poberať už len Martin Brodeur (New Jersey Devils). Tridsaťosemročný Hašek bol zároveň najstarším brankárom ligy.

Detroit si mohol nechať Hašeka i Josepha, pretože patril medzi kluby, ktoré na platy svojich hráčov vynakladali horibilné sumy (v prípade Red Wings išlo o čiastku okolo 80 miliónov amerických dolárov). Podobne štedrí boli i u Colorado Avalanche, New Jersey Devils, Dallas Stars, Philadelphia Flyers či New York Rangers. Takmer všetky tieto kluby patrili v roku 2003 medzi najhodnotnejšie v NHL. Rangers čneli na výslní s obchodnou hodnotou 272 miliónov amerických dolárov, Stars ich stíhali na druhom mieste s hodnotou 270 miliónov. Flyers boli štvrtí (252 miliónov), Red Wings piati (245 miliónov) a Avalanche šiesti (229 miliónov).

Podčiarknuté a spočítané: dvaja osemmiliónoví gólmani Hašek a Joseph dopĺňali 655-tisícového Legacea, čo znamenalo, že Detroit Red Wings sa v sezóne 2003/04 chystali len na platy svojich brankárov vynaložiť nevídaných 16,6 milióna amerických dolárov. Tejto sume sa nevyrovnali ani prví traja gólmani dvoch bohatých klubov Rangers a Flyers, a to dohromady. Navyše, ak by sme toto číslo zaokrúhlili na rovných 17 miliónov, dostali by sme viac ako 60 % sumy hráčskych miezd klubu Minnesota Wild na celú sezónu 2003/04.

Je vhodné podotknúť, že Detroit bol štedrý aj k hokejistom z iných postov. V mužstve mal najdrahšieho zadáka ligy Nicklasa Lidströma, ktorý zarábal 10 miliónov dolárov ročne. Chris Chelios a Brendan Shanahan poberali 6,5 milióna. Kapitán Steve Yzerman a čerstvá posila Derian Hatcher brali po šesť miliónov. Brett Hull čerpal 5,5 milióna. Najdrahšími hráčmi vtedajšej NHL boli útočníci Peter Forsberg (Colorado Avalanche) a Jaromír Jágr (Washington Capitals) - obaja poberali 11 miliónov ročne.

Nekonečné špekulovanie o brankárskych rošádach sa malo skončiť so začiatkom základnej časti, no až samotné dianie na ľade naozaj ukázalo, do akej miery bola situácia v bránkovisku Red Wings zamotaná.

Sezónu 2003/04 začali Hašek a Legace. Joseph po vyliečení putoval na waiver listinu, no pre vysoký príjem si ho z nej nik nestiahol, takže sa na sklonku októbra 2003 za napätej atmosféry ukázal v prvom tíme Detroitu po boku Hašeka. Josephovu prítomnosť odniesol Legace, ktorý musel putovať do AHL. V nižšej súťaži sa však nezdržal, pretože musel rýchlo zaskakovať za Hašeka, ktorý utrpel zranenie slabín.

Hašek utrpel zranenie slabín aj v novembri a decembri. Jeho problémy sa ešte znásobili, keď sa počas rekonvalescencie opätovne otvoril jeho prípad s obvinením za ublíženie na zdraví, ktorého sa mal dopustiť ešte počas ročnej pauzy pri zápase in-line extraligy v Pardubiciach. Na pokoji mu nepridávali ani povinnosti súvisiace s prienikom jeho obchodnej spoločnosti Dominator Clothing v štáte Michigan.

Medzitým - v decembri 2003 - sa Joseph usadil v prvom mužstve Red Wings. Zostať mal do ďalšieho Hašekovho návratu; neskôr mal byť znova umiestnený na waiver listinu. Hašek začal krátko po novom roku 2004 tvrdiť, že jeho zranenie si vyžiada ešte niekoľko týždňov absencie. Medzitým absolvoval niekoľko tréningov, na ktorých mu niektorí nahnevaní spoluhráči cielene pálili do prilby. Nakoniec ale 10. februára 2004 vyhlásil, že v sezóne 2003/04 dochytal.

Hašek na určitý čas odišiel do Čiech. Po návrate do Spojených štátov ukázal veľké gesto: v marci 2004 sa zriekol značnej časti platu, ktorý mu Red Wings mali vyplatiť za zvyšok sezóny. Neskôr sa definitívne zbavil obvinení z českej in-line extraligy a v závere základnej časti pozoroval, ako si zranenie členka privodil aj Joseph.

Ako to neraz chodí: kde sa dvaja bijú, tretí víťazí.

Legace, ktorý stál v tieni oboch slávnych gólmanov, neraz bol vnímaný iba ako tretí brankár a podľa vlastných slov ani nepočítal s tým, že by mohol po ich boku odchytať čo i len desať zápasov, nakoniec chytal pravidelne, nastúpil aj do série prvého kola play-off proti Nashville Predators a dokázal ju dotiahnuť do stavu 2:2 na zápasy.

Pozíciu jednotky následne prebral uzdravený (a dlho nechcený) Joseph, ktorý chytal vskutku výborne, Red Wings posunul do súboja druhého kola proti Calgary Flames a dlho udržiaval šance na postup do konferenčného finále. Nádeje Detroitu vyprchali až po tom, čo ich kapitán Yzerman utrpel vážne zranenie oka. „Červené krídla“ sa bez svojho lídra ofenzívne zosypali, piaty a šiesty zápas série prehrali pomerom 0:1 a nakoniec vypadli po celkovej prehre 2:4 na zápasy.

O vyriešenie vyhrotenej situácie v bránkovisku Detroitu sa teda nepostarala výmena, ako sa to pôvodne očakávalo, ale zranenia. Red Wings sprvoti vzhliadali najmä k Hašekovi, ktorý im nie tak dávno vychytal Stanley Cup, ale nakoniec im bol dobrý aj podceňovaný Legace a sprvoti nadbytočný a nechcený Joseph.

Manny Legace mužstvu pomohol rozhodujúcou mierou, keďže v dlhodobej časti sezóny odchytal najviac duelov (41), dosiahol najlepšie štatistiky a nestratil sa ani v začiatkoch play-off. Hašek, ktorý bol neustále uprednostňovaný, skončil neúspešnú etapu svojej kariéry už po 14 dueloch základnej časti. Joseph odchytal 31 zápasov základnej časti a deväť zápasov play-off.

Red Wings si s nadbytkom svojich gólmanov nedokázali poradiť ani po skončení sezóny 2003/04, takže o definitívne vyčistenie ich bránkoviska sa postarala až celosezónna výluka z ročníka 2004/05.

Hašek opäť ukončil kariéru, po výluke sa do NHL vrátil, po vynechanom ročníku 2008/09 ohlásil ďalší návrat, neskôr vychytal titul pre Pardubice a svoju kariéru definitívne uzavrel až v roku 2011 po pôsobení v KHL. Joseph odišiel po skončení výlukovej sezóny k Phoenix Coyotes a neskôr si ešte zachytal za Calgary Flames a Toronto Maple Leafs. Legace zostal v Detroite aj po skončení výluky, neskôr odišiel k St. Louis Blues či Carolina Hurricanes a na sklonku kariéry si zachytal aj v nemeckej DEL.

Pôvodne plánovaná suma pre troch brankárov Red Wings o hodnote bezmála 17 miliónov amerických dolárov bola nakoniec vyplatená v celkovej hodnote 15,1 milióna dolárov. Táto suma nie je okresaná o časť platu, ktorého sa vzdal Hašek (keďže išlo o jeho vlastné rozhodnutie), a sú k nej prirátané bonusy, ktoré si zarobil Legace. V každom prípade ide o historicky najtučnejší jednosezónny balík, ktorý bol investovaný do bránkoviska jedného mužstva NHL.

Či tento balík naozaj stál za to, to vie zrejme každý z nás.


http://www.hockeytownblog.sk/p/kniha-red-wings-corner.html