Grand Rapids Griffins získali Calder Cup

MARTIN UŽÁK | 19.06.2013

Záložný celok Detroitu z Grand Rapids uspel vo finále play-off AHL proti Syracuse Crunch, záložnému celku Tampa Bay Lightning, a po víťazstve 4:2 na zápasy získal svoj prvý Calder Cup.

Griffins týmto zavŕšili svoju úspešnú jazdu vyraďovacími bojmi, keď okrem Syracuse porazili aj Houston Aeros (3:2 v sérii), Toronto Marlies (4:2 v sérii) a Oklahoma City Barons (4:3 v sérii).

Z najväčšieho úspechu v doterajšej histórii Grand Rapids sa teší aj kvarteto hokejistov zo strednej Európy. Sú nimi brankár Petr Mrázek a útočníci Tomáš Tatar, Tomáš Jurčo a Andrej Nestrašil.


Zľava doprava: Jurčo, Tatar, Muršak, Nestrašil, Mrázek (Mark Newman, Grand Rapids Griffins; 18.06.2013)


Petr Mrázek nastúpil do všetkých 24 stretnutí Griffins v play-off. Chytal s úspešnosťou zákrokov 91,6 % a priemerom 2,31 inkasovaného gólu na zápas. So štyrmi čistými kontami bol najlepším brankárom.

Tomáš Tatar bol s bilanciou 16+5 najproduktívnejším hráčom Griffins. So 16 gólmi sa stal najlepším strelcom play-off a po skončení finále bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča celých vyraďovacích bojov.

Tomáš Jurčo pozbieral v play-off 14 bodov (8+6), s ktorými bol šiestym najproduktívnejším hráčom Griffins. V bodovaní celého play-off skončil na 13. mieste. Štyri jeho góly prišli v presilových hrách.

Andrej Nestrašil dostal priestor iba v jednom zápase. Zaznamenal v ňom dva mínusové body a štyri strely na bránku. Ku Griffins sa pripojil po vypadnutí Toledo Walleye v prvom kole play-off ECHL.

Pod triumf Griffins sa podpísalo osem hokejistov, ktorí si už obliekli dres Detroit Red Wings. Okrem spomínaných Mrázeka a Tatara sa stali šampiónmi AHL aj Joakim Andersson, Danny DeKeyser, Brian Lashoff, Jan Muršak (tretí najlepší strelec a piaty najproduktívnejší hráč play-off), Gustav Nyquist a Riley Sheahan.

Veľkú zásluhu na triumfe Grand Rapids má tréner Jeff Blashill. Muž, ktorý v sezóne 2011/12 stál na lavičke Red Wings ako asistent Mikea Babcocka, vyhral druhú významnú trofej vo svojej trénerskej kariére. Blashill predtým viedol tím Indiana Ice a v roku 2009 s ním získal Clark Cup pre víťaza play-off USHL.

Z pohľadu Detroit Red Wings ide o ôsmy triumf ich vlastného záložného mužstva v histórii Americkej hokejovej ligy. Red Wings sa predtým mohli tešiť z víťazstiev svojich záložných celkov Indianapolis Capitals (1942 a 1950), Pittsburgh Hornets (1967) a Adirondack Red Wings (1981, 1986, 1989 a 1992).