Bez mladíkov to nepôjde, je si vedomý Mike Babcock

MARTIN UŽÁK | 22.08.2014

V minulej sezóne nastúpilo za Red Wings celkom 38 hokejistov, z toho až deviati v NHL debutovali. Niečo také sa v Detroite nestalo 23 rokov. Red Wings boli mladší a dravší ako obvykle, a aj napriek omladeniu efektívni, čo bolo ich šťastím, pretože viacerí veteráni maródovali alebo nepodávali adekvátne výkony.

Benjamíni, ktorí zaujali miesta zranených a nevýrazných hráčov, pomohli Red Wings do play-off. Dalo by sa teda očakávať, že títo mladíci budú za svoje výkony ocenení, že niektorých veteránov okamžite pripravia o prednejšie pozície a že vo svojich dôležitejších rolách budú ešte lepší, ako boli minulý rok.

V trpezlivej a prezieravej organizácii menom Detroit Red Wings to však chodí inak.


Mike Babcock (Paul Sancya, Associated Press)


Ako by sa v Detroite minimálne zo začiatku novej sezóny mohlo pristupovať k mladíkom, naznačil nedávno tréner Mike Babcock, keď poukázal na švédskeho centra Joakima Anderssona, ktorý si po solídnom prvom roku v drese Red Wings prešiel mnohými nepríjemnosťami a nakoniec zažil nevýrazný ročník.

"Pred dvoma rokmi nám Andersson pomohol do play-off, kde zažiaril ako tretí center. Ku koncu uplynulej sezóny ale už veľa nehral. Nemôžeme dopustiť, aby sa niečo také stalo aj zvyšným mladým hráčom. V opačnom prípade nepostúpime do play-off," uviedol Babcock v rozhovore s reportérom Danom Rosenom.

Babcock narážal na lanský prvý kompletný ročník Anderssona v NHL, v ktorom sa tento defenzívne ladený útočník dvakrát zranil, zbieral mínusové body a neskôr stratil miesto v základnej zostave. Andersson si prešiel vzorným syndrómom druhej sezóny, čomu by sa Red Wings u iných mladíkov chceli vyhnúť.

Syndróm druhej sezóny (alebo tzv. "sophomore jinx") postihuje mnohých mladých hokejistov. Po obstojnej prvej sezóne, v ktorej na seba mladík upozorní, sa mu v druhom ročníku zrazu prestáva dariť, nemá toľko energie a v jeho hre viac necítiť ľahkosť. So syndrómom druhej sezóny má čo do činenia aj skutočnosť, že hokejisti súpera ho už dobre poznajú a preto si naň dávajú ďaleko väčší pozor.

Popri väčšej pozornosti súpera je so syndrómom druhej sezóny spojený aj tlak, ktorý na ramená mladíkov naloží ich tréner. A práve to je niečo, čomu sa skúsený kouč Mike Babcock mieni vyhnúť.

Mladíci ako Gustav Nyquist, Tomáš Tatar, Riley Sheahan, Danny DeKeyser či Tomáš Jurčo budú pre Red Wings dôležití, bolo by však prehnané očakávať, že všetci z nich budú so samozrejmosťou lepší ako vlani a že všetci z nich so samozrejmosťou unesú ešte väčšiu záťaž. Posledná sezóna Joakima Anderssona ukázala, že očakávania musia byť opatrné a že tlak musí byť na mladé plecia uvaľovaný postupne.

Mladí hráči majú do play-off pomôcť a nie ho sami vybojovať. Red Wings sa preto aj naďalej budú do značnej miery spoliehať na skúsenejších hokejistov, akými sú popri obligátnych lídroch Henrikovi Zetterbergovi, Niklasovi Kronwallovi, Pavlovi Daciukovi a Johanovi Franzénovi aj Darren Helm, Justin Abdelkader, Kyle Quincey, Jonathan Ericsson a Stephen Weiss. Tak tomu bolo na začiatku minulej sezóny, kedy mladíci museli čakať na svoju šancu. Tak tomu bolo aj v poslednom play-off, v ktorom sa ani jeden z mladíkov nepresadil. A tak tomu zrejme bude prinajmenšom na začiatku blížiaceho sa ročníka 2014/15.

Logiku Babcockových úvah podčiarkuje skutočnosť, že súčasní Detroit Red Wings sú v prestavbe, čo znamená, že v ich mužstve je pomenej zrelých hokejistov (alebo ak chcete: hokejistov na vrchole kariéry). Majorita súčasného tímu je buď postaršia a za zenitom, alebo primladá a bez skúseností. Pri takejto konštelácii by bolo hazardom, ak by boli úlohy mladých hráčov výrazne povýšené nad úlohy veteránov.

Aj keď Red Wings budujú nové mužstvo, mladíci by nemali dostať všetok popredný priestor, ktorý je k dispozícii (koniec koncov, na kluboch ako Florida Panthers a Edmonton Oilers sa dlhodobo ukazuje, aké by to mohlo mať následky). Na druhú stranu je ale pravdou, že tento tím sa bez mladíkov nezaobíde.

Nateraz to môže znieť ostražito, no Detroit Red Wings si ešte nemôžu dovoliť uvaliť na mladých hráčov všetku pozornosť, pretože by mohli riskovať, že mladíkom po istom čase dôjde dych. Mladí hráči musia svoje sily spojiť s veteránmi a na svojich ramenách musia niesť rozumnú mieru zodpovednosti, aby boli prínosom po celú sezónu a aby sa vyhli nevyspytateľnému strašiaku menom "sophomore jinx".

V opačnom prípade by mohlo nastať, čo vo svojom vyjadrení naznačoval Mike Babcock:

Ak by to mladíkom nešlo, Red Wings by nemuseli postúpiť do play-off.


Podklady:
  • Red Wings counting on 'kids' to maintain playoff run (Dan Rosen, NHL.com; 20.08.2014)
  • NHL.com 30 in 30: Detroit Red Wings (E. J. Hradek & Dan Rosen, NHL.com Video; 2014)




© Martin Užák, Hockeytown Blog, 2009 – 2021

Umiestňovanie textov na iné stránky, ich rozširovanie tlačou a inými médiami je možné iba s písomným súhlasom autora.

Hockeytown Blog je nekomerčný projekt slúžiaci na vzdelávacie a prezentačné účely. Fotografie, ktoré nie sú vlastníctvom autora blogu, sú na blogu používané k nezištným redakčným účelom a k nezištnému novinárskemu spravodajstvu a publicistike v súvislosti s udalosťami, ktoré sú pre verejnosť zaujímavé a hodné zaznamenania v zmysle dodržania doktríny čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach. Napriek tomu, ak na tomto blogu nájdete svoju fotografiu, o ktorej si myslíte, že u nej nebola dodržaná licenčná schéma o možnostiach jej voľného zdieľania a využívania, alebo fotografiu, o ktorej si myslíte, že je v rozpore s doktrínou čestného použitia ("fair use") podľa amerického zákona o autorských právach, a neželáte si, aby sa na tomto blogu ďalej zobrazovala, kontaktujte ma, prosím.