8. máj v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 08.05.2017

Johan Franzén (Carlos Osorio, Associated Press)

08.05.1996: Tretí hetrik Stevea Yzermana v play-off

V stredu 8. mája 1996 hrali Red Wings tretí zápas série druhého kola play-off na ľade St. Louis Blues, prehrali 5:4 po predĺžení a ich náskok v sérii sa skrátil na 2:1. V zápase vynikol ich kapitán Steve Yzerman, ktorý strelil svoj tretí hetrik v play-off v kariére. Yzerman nakoniec túto sériu rozhodol pamätným gólom v druhom predĺžení siedmeho zápasu a do konca kariéry vsietil ešte štvrtý hetrik v play-off. Toľko hetrikov vo vyraďovacej časti nedal za Red Wings nikto iný.

08.05.1997: Michail Štalenkov zasypaný 73 strelami

Druhé kolo play-off 1997 Red Wings zvládli víťazstvom 4:0 na zápasy nad Mighty Ducks of Anaheim, poriadne sa však vytrápili na ich gólmanoch. Sprvoti Guy Hebert a neskôr Rus Michail Štalenkov držali Mighty Ducks nad vodou v každom zápase, prvé dva zápasy série muselo rozhodnúť predĺženie a taký istý scenár mal aj štvrtý zápas, hraný dňa 8. mája 1997 v Kalifornii. Red Wings vtedy Mighty Ducks prevyšovali, ale rozhodnúť dokázali až v druhom predĺžení, na začiatku 98. minúty zápasu po zásahu Brendana Shanahana. Bola to 28. strela v predĺžení a celkovo 73. strela, ktorú Red Wings v tú noc na Štalenkova vyslali. Mike Vernon v opačnej bránke mal o poznanie menej práce, za necelých 98 minút čelil 37 strelám. Tri predĺženia zo série s Mighty Ducks boli pre Red Wings nakoniec jediné v play-off 1997 a o necelý mesiac po tejto sérii sa dočkali svojho prvého Stanley Cupu po 42 rokoch.

08.05.2008: Piaty víťazný zásah Johana Franzéna

Keď dňa 8. mája 2008 Red Wings zdolali Dallas Stars 4:1 a vo finále Západnej konferencie sa ujali vedenia 1:0 na zápasy, útočník Johan Franzén vošiel do histórie ako prvý hokejista, ktorý v detroitskom drese nastrieľal až päť víťazných gólov v jednom play-off. Franzén najskôr rozhodol kľúčový piaty zápas série prvého kola proti Nashville Predators, následne strelil tri víťazné góly v štyroch zápasoch série proti Colorado Avalanche (v tejto sérii dal v štyroch zápasoch neskutočných deväť gólov - toľko, čo celé mužstvo Avalanche dohromady - a vytvoril tým nový rekord NHL v počte gólov jedného hráča v sérii s výsledkom 4:0). Vďaka víťaznému gólu z prvého zápasu proti Dallasu skóroval v play-off už piatykrát po sebe (za tú dobu dal celkovo desať gólov), čím vyrovnal klubový rekord Gordieho Howea z rokov 1949 a 1964 a Teda Lindsayho z roku 1952. Ktovie, koľko ďalších rekordov by ešte vytvoril, ak by po onom 8. máji 2008 nebol nútený 17 dní pauzovať vinou otrasu mozgu. Po tejto pauze sa vrátil až na druhé finále Stanley Cupu proti Pittsburgh Penguins, v piatich zápasoch finále zaknihoval tri body (1+2), a hoci už ďalší víťazný gól nestrelil, zaslúžene sa tešil zo zisku strieborného pohára.

08.05.2010: Johan Franzén s jedným bodom za druhým

Vyraďovacie boje 2010 neboli pre Red Wings také dlhé ako v rokoch 2008 a 2009, trvali len 12 zápasov a skončili dňa 8. mája 2010 po prehre 2:1 na ľade San Jose Sharks v piatom stretnutí série druhého kola, útočníka Johana Franzéna to však nezastavilo v zbieraní ďalšej veľkej fúry bodov. Franzén pozbieral v 12 zápasoch tohto play-off 18 bodov (6+12), jeho bilancia z posledných troch play-off teda činila úchvatných 59 bodov (z toho 31 gólov) v 51 zápasoch. Franzén ako jediný hráč Red Wings dokázal bodovať v každom z 12 zápasov play-off 2010. Vyrovnal tým 46 rokov starý klubový rekord Gordieho Howea v počte zápasov play-off s minimálne jedným bodom za sebou. Najväčšmi zažiaril vo štvrtom stretnutí so Sharks, keď pri víťazstve 7:1 dal štyri góly a na ďalšie dva prihral, čím vytvoril nový klubový rekord v počte bodov v jednom zápase play-off. Franzén navyše dokázal bodovať aj v prvom zápase play-off 2011, takže vo vyraďovacích bojoch produkoval celkovo v 13 zápasoch za sebou. Takto produktívnu etapu v play-off nezažil okrem neho žiadny hráč Red Wings.

08.05.2011: Posledný bod Nicka Lidströma v play-off

Dňa 8. mája 2011 hrali Red Wings na ľade San Jose Sharks, zvíťazili tam 4:3 a skrátili náskok súpera v druhom kole play-off na 3:2 na zápasy. K víťazstvu im pomohol aj kapitán Nicklas Lidström, autor jednej asistencie. Ako sa ukázalo neskôr, bol to jeho 183. a posledný bod v Stanley Cupe v kariére, čo z neho urobilo druhého najproduktívnejšieho hokejistu Red Wings v dejinách play-off. 129 zo svojich 183 bodov vo vyraďovacej časti získal Lidström za asistencie. Toľko gólových prihrávok v play-off nezaznamenal žiadny iný hráč v drese Red Wings.