2. november v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 02.11.2016

Petr Mrázek (Greg Southam, Edmonton Journal)

02.11.1944: Prvý gól Teda Lindsayho v NHL

V sezóne 1944/45 začal za Red Wings nastupovať nebojácny kanadský útočník Ted Lindsay. Svoj prvý ligový gól strelil dňa 2. novembra 1944, kedy Red Wings hrali vo svojej hale Olympia proti New York Rangers a zvíťazili 10:3. Pre Lindsayho, ktorý sa v NHL vyformoval vo významného priekopníka, to bol prvý z 335 gólov v drese Red Wings. Je to piaty najlepší výkon v klubovej histórii a tiež jeden z mnohých dôvodov, prečo jeho číslo 7 nesmie nosiť žiaden hokejista Detroitu.

02.11.1969: Gordie Howe a jeho hetrik č. 19

Žiadny iný hráč v histórii nenastrieľal za Red Wings toľko gólov ako Mr. Hockey - Gordie Howe. Howe ich dal 786, čo je zároveň rekord NHL v počte gólov hráča v jednom klube. Howe je klubovým rekordérom Red Wings aj v počte hetrikov v základnej časti. V červeno-bielych farbách si ich pripísal 19, čo je o jeden viac ako má na konte Steve Yzerman. Svoj posledný hetrik v drese Detroitu strelil Howe dňa 2. novembra 1969 pri domácom víťazstve 4:3 nad Pittsburgh Penguins.

02.11.1985: Rekordne vylučovaný Joey Kocur

Dňa 2. novembra 1985 hrali Red Wings na ľade St. Louis Blues a remizovali s nimi 5:5. Tento zápas vošiel do klubovej histórie vďaka mladému bitkárovi Joeymu Kocurovi, ktorému bolo udelených 42 trestných minút, čo je klubový rekord Red Wings v počte trestných minút v jednom zápase. Až 37 z nich dostal Kocur v druhej tretine zápasu, čo taktiež predstavuje klubový rekord. V druhej tretine bol vylúčený hneď šesťkrát, čo je do tretice klubový rekord Red Wings.

02.11.1989: Trejd Petra Klímu za Jimmyho Carsona

Petr Klíma bol v osemdesiatych rokoch skvostom ofenzívy Red Wings, mal však problémy s pitím a aj to bol jeden z dôvodov, prečo bol dňa 2. novembra 1989 vymenený spolu s Adamom Gravesom, Jeffom Sharplesom a Joeom Murphym k Edmonton Oilers za Jimmyho Carsona, Kevina McClellanda a voľbu v piatom kole draftu 1991. Hlavnou postavou výmeny mal byť Carson, ale zatiaľ čo on v Detroite nikdy nehral prvé husle, Klíma v Edmontone pookrial.

02.11.2013: Petr Mrázek a jeho prvá nula v NHL

V sezóne 2013/14 začal do prvého mužstva Red Wings stále častejšie nakúkať talentovaný brankár Petr Mrázek. Netrvalo to dlho a Mrázek sa dočkal aj svojho prvého čistého konta v NHL. Stalo sa dňa 2. novembra 2013, kedy Red Wings hrali na ľade Edmonton Oilers a zvíťazili 0:5. Mrázek potreboval na svoju prvú nulu v súťaži iba 14 zákrokov. K víťazstvu prispeli aj ďalší dvaja hráči zo strednej Európy - Tomáš Tatar strelil gól, Jakub Kindl skóroval a pridal aj asistenciu.