15. december v histórii Detroit Red Wings

MARTIN UŽÁK | 15.12.2015 | aktualizované 15.12.2020

Valtteri Filppula (Kevin Hoffman, US Presswire)

15.12.1976: Začiatok mizernej série na ľade súperov

Sedemdesiate roky boli pre Detroit Red Wings mŕtvou érou, ktorú by najradšej vymazali zo svojej histórie. Red Wings vtedy viac prehrávali ako vyhrávali, takže keď 15. decembra 1976 prehrali na ľade Cleveland Barons 7:3, nebolo to nič neobvyklé.

Neskôr sa ukázalo, že Red Wings touto prehrou odštartovali sériu 28 zápasov na ľade súperov bez jedinej výhry, čo je dodnes platný negatívny klubový rekord. Red Wings vtedy nevyhrali vonku od 15. decembra až do konca sezóny 1976/77 a v prvých dvoch zápasoch sezóny 1977/78.

15.12.1979: Posledný zápas v pôvodnej Olympii

Olympia Stadium bola pôvodná hala, v ktorej Detroit Red Wings hrávali od svojej druhej sezóny v NHL. Posledný zápas v tejto hale odohrali pred 15.109 divákmi 15. decembra 1979 proti Quebec Nordiques. Následne sa presťahovali do Joe Louis Areny, kde hrávali do roku 2017.

Posledný zápas v pôvodnej Olympii nezačal pre Red Wings dobre, keď už v 23. minúte prehrávali 0:4, ale po presných zásahoch Dana Buldoca, Errola Thompsona, Václava Nedomanského a Grega Jolyho sa im podarilo vyrovnať na 4:4, čo bol konečný výsledok zápasu. Nedomanský si pripísal aj jednu asistenciu; okrem neho zažiaril zadák Willie Huber s tromi gólovými prihrávkami. V bránke Red Wings nastúpil Rogie Vachon a pochytal 16 z 20 striel Nordiques.

Olympia bola otvorená 15. októbra 1927, zatvorená 21. februára 1980 a zbúraná v roku 1987.

15.12.1985: Prvý kanadský bod Boba Proberta

V sezóne 1985/86 začal do NHL nakúkať mladík Bob Probert a 15. decembra 1985 zaznamenal svoj prvý bod v súťaži za asistenciu pri prehre 6:4 na ľade Chicago Black Hawks (v tej dobe sa ich názov písal takto). Bodoval po prihrávke na gól Eddieho Johnstonea na 2:3 v 29. minúte.

Probert zostal u Red Wings po väčšinu tejto i nasledujúcej sezóny, až sa u nich nadobro usadil v ročníku 1987/88. V ňom už naplno ukázal svoje tvrdé päste a súce hokejové schopnosti, až sa postupom času stal najlepším bitkárom a silovým útočníkom svojej éry.

15.12.2005: Za Red Wings nastupuje prvý Fín

Do roku 2005 obliekli dres Detroitu hokejisti zo 16 krajín. Popri tradičných hokejových krajinách sa medzi nimi objavili aj hokejovo exotické krajiny ako Taliansko, Srbsko, Severné Írsko či Libanon. V zozname krajín, ktoré mali v drese Red Wings aspoň jedného hráča, však napodiv chýbalo Fínsko.

Prvý Fín, ktorý si obliekol dres Detroit Red Wings, sa ukázal až 15. decembra 2005 na Floride, kde Red Wings prehrali s domácimi Panthers 3:2 po predĺžení. Bol ním mladý útočník Valtteri Filppula. Pri svojom premiérovom štarte v NHL si pripísal asistenciu.

15.12.2007: Dve trestné strieľania v jednom zápase

Do roku 2007 Red Wings odohrali iba jeden zápas, v ktorom im boli pridelené dve trestné strieľania. Stalo sa tak 24. novembra 1938, kedy túto možnosť dostal Mud Bruneteau (neskóroval ani raz).

Druhý zápas s dvomi trestnými strieľaniami odohrali Red Wings 15. decembra 2007 proti Florida Panthers (zvíťazili 5:2). Ako prvý išiel trestať v 48. minúte Pavel Daciuk, ktorý však neprekonal brankára Tomáša Vokouna. O štyri minúty ho nasledoval Valtteri Filppula a ten už skóroval.

Po 15. decembri 2007 dostali Red Wings možnosť skórovať z dvoch trestných strieľaní v jednom zápase ešte raz - 15. novembra 2018 (Andreas Athanasiou ani Michael Rasmussen neskórovali).

15.12.2007: Trestné strieľanie Filppulu do histórie

Valtteri Filppula v onom zápase z 15. decembra 2007 nielenže premenil druhé nariadené trestné strieľanie, ale zároveň premenil aj svoje druhé trestné strieľanie vo svojej kariére v drese Detroit Red Wings. Po prvýkrát sa mu to podarilo len päť dní predtým - 10. decembra 2007 v Nashville. Stal sa tak iba štvrtým hráčom s minimálne dvomi premenenými trestnými strieľaniami v drese Detroitu. Pred ním to dokázali len Ebbie Goodfellow, Gordie Howe a Steve Yzerman.

15.12.2010: Jediný hetrik Nicklasa Lidströma

Trvalo to predlhých 1.442 zápasov po dobu viac ako 18 sezón v NHL, napokon to ale prišlo. Po 19 zápasoch, v ktorých fenomenálny Nicklas Lidström strelil "iba" dva góly, sa dočkal aj svojho prvého hetriku v NHL. Strelil ho 15. decembra 2010 pri domácom triumfe 5:2 nad St. Louis Blues. Vo veku 40 rokov a 210 dní sa stal najstarším strelcom hetriku spomedzi všetkých zadákov v histórii NHL a historicky najstarším strelcom svojho prvého hetriku v NHL. Oba rekordy platia dodnes.

Hetrik Nicklasa Lidströma, 15.12.2010

Lidström sa stal šiestym obrancom Red Wings s hetrikom. Pred ním to dokázali Ebbie Goodfellow, Flash Hollett, Red Kelly, dvakrát Reed Larson a dvakrát Mathieu Schneider. Po Lidströmovi dal tri góly v jednom zápase z pozície obrancu už len Mike Green.

15.12.2013: Premiérový zápas Tomáša Jurča

V decembri 2013 Red Wings čelili zraneniam, ktoré nahrádzali záskokmi z AHL. Jedným z hráčov, ktorí si to vtedy namierili do NHL, bol slovenský útočník Tomáš Jurčo.

Jurčo v NHL debutoval 15. decembra 2013 pri prehre 0:3 s tímom Tampa Bay Lightning. Pri svojej premiére odohral takmer 17 minút a vyslal jednu strelu na bránku. V Detroite nakoniec zotrval po väčšinu ročníka 2013/14, na čom nič nezmenil ani návrat zranených hráčov.